%67 Doluluk oranı ile 422 bin 500 poliklinik hizmeti verildi

Keşan Devlet Hastanesi Yöneticisi Nurettin Alparslan, 2012 yılını değerlendirdi, 2013 hedeflerini açıkladı

%67 Doluluk oranı ile 422 bin 500 poliklinik hizmeti verildi

Keşan Devlet Hastanesi Yöneticisi Nurettin Alparslan, 2012 yılını değerlendirdi, 2013 hedeflerini açıkladı

02 Ocak 2013 Çarşamba 01:07
%67 Doluluk oranı ile 422 bin 500 poliklinik hizmeti verildi
 Keşan Devlet Hastanesi Yöneticisi Op. Dr. Nurettin Alparslan, 31 Aralık pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında, 2012 yılının genel bir değerlendirmesini yaparak, 2013 hedeflerini açıkladı.

422 BİN 500 POLİKLİK HİZMETİ VERİLDİ

Keşan Devlet Hastanesi’nde 2012 yılı içinde yürütülen hizmetlerin genelinde artış olduğunu kaydeden Alparslan, “Toplam poliklinik sayımız 422 bin 500 kişi, acil poliklinik sayımız 87 bin, yatan hasta sayımız 10 bin 200, ameliyat sayımız 4 bin 996, diyaliz seansımız 3 bin 164, Diş Polikliniği 32 bin, yoğun bakıma yatan hasta sayımız 732 kişiden oluşmakta.” dedi.

434 KİŞİLİK HİZMET ORDUSUYUZ

Keşan Devlet Hastanesi’nde çalışan personelin rakamsal değerlerini de basın mensupları ile paylaşan Nurettin Alparslan, şu bilgileri verdi: “Hastanemizde, uzman hekim sayımız 37, 3 uzmanımız da geçici görev ile hastanemiz bünyesinde hizmet vermekte. Ayrıca, 1’i 112 servisi olmak üzere 6 pratisyen hekimimiz, 93 hemşiremiz, 48 ebemiz, 121 de diğer personelimiz olmak üzere 312 kişiden oluşan kadrolu personele sahibiz. Bir de temizlik şirketinde 55, güvenlikte 14, yemekte 11, bilgi işlemde 2 ve otomasyonda 40 olmak üzere 122 kişiden oluşan sözleşmeli personele sahibiz. Genel toplamda 434 kişilik bir büyük hizmet personeli ile hizmet vermekteyiz. Uzman kadro olarak, eksik olan dallardaki personel açıklarımızı bakanlığımıza sürekli olarak bildirmekteyiz. Bu anlamda, şu anda bir Patoloji ve Göğüs Kalp ve Damar cerrahisi uzmanlarımızın taleplerini bildirdik.”

DOLULUK ORANIMIZ YÜZDE 67

Sözlerini hastanenin 2012 yılındaki doluluk oranının %67 olduğunu belirterek sürdüren Alparslan, şöyle dedi: “Geçtiğimiz Kasım ayı ile birlikte Keşan Devlet Hastanesi <Kamu Hastaneleri Birliği>ne dahil oldu. Daha önce 13 idari personel ile yönetilen hastanemiz, söz konusu yeni yapılanma ile 6 kişilik kadro ile yönetilmeye başlandı. Bizler 2 ay boyunca ilk olarak, birliğin bize tanıdığı adaptasyon döneminde, hastanenin tüm veri ve istatistiklerini envanter halinde çıkarttık.”

2 NOLU SAĞLIK OCAĞI TAMİR TADİLATI YAPILDI

Bunun yanında eski 2 No.lu Sağlık Ocağının tamir ve tadilat işleri bitirilerek, İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün orada hizmet vermesi sağlandı. Bu binanın tüm ihtiyaçları hastane personelimiz ve hastane bütçesinden karşılandı. Bu vesile ile orada görev yapan ve emek veren arkadaşlarımıza da teşekkür ediyoruz.

MEME TARAMASI KAMPANYASINI YÜRÜTÜYORUZ

Ayrıca son dönemde büyük rakamlara alındığı ve kullanılmadığı yönündeki spekülasyonları oluşan sterilizasyon makinelerimizi kalite standartları doğrultusunda aktif hale getirdik. Hastanemizde İlçe Sağlık Müdürlüğü ile organize ettiğimiz başarılı bir proje olan, meme kanserine karşı  <Meme Taraması> şeklindeki çalışmayı başlattık ve bu projenin tüm uygulama safhalarını hastanemiz bünyesinde gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye de devam ediyoruz. Bu anlamda, 4 genel cerrahımız aktif olarak görev yapmaktadır.

KALİTE STANDARTIMIZI YÜKSELTİYORUZ

Bunun yanında kalite standartları birimimiz, hastanemiz içinde 72 adat eksik tespit etti. Bizler bugüne kadar bu sayıyı 15’e kadar düşürmeyi başardık. Bunun yanında hastanemiz bünyesindeki ambulanslarımızın bakımlarını yapıyoruz. Bizler için olumsuz sayılabilecek olan tek şey cumartesi polikliniklerinin genel sekreterliğimiz tarafından geçici bir talimatla kaldırılmasıydı. Ancak bunun için de önümüzdeki günlerde yapılacak iyileştirmeler ile tekrar başlanması gündeme gelebilir.”  

2013 YILINDA EN BÜYÜK HEDEFİMİZ YENİ DEVLET HASTANESİ YAPILMASI

2013 yılındaki en büyük hedeflerinin yeni devlet hastanesinin yapılmasının olacağını ve bu yönde yürütülen çalışmaların sonuçlanmak üzere olduğunu kaydeden Alparslan, açıklamasını şöyle bitirdi:

ACİL VE YOĞUN BAKIM’IN HİZMET KALİTELERİ 2. SEVİYEYE YÜKSELECEK

“Bunun yanında, mevcut hastanemizde 1. seviye olarak hizmet veren Acil Polikliniğinin 2. seviyeye çıkartılması adına çalışma başlatacağız. Yine 1. seviye olan yoğun bakım ünitemizi de 2. seviyeye çıkartacağız.

ESKİ İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ BİNASI, AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ OLACAK

Boşalan İlçe Sağlık Müdürlüğü binasının alt katını tamamen Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğine ayırarak, orada hizmet vermesini sağlayacağız. Ayrıca, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi adı altında henüz faaliyet göstermemiş bir birimimiz var. Onun da eksikliklerini tamamlayarak, 2013 yılında hizmete sokmayı düşünüyoruz. Yeni yılda diş hekimlerimiz için de nöbet tutma zorunluluğu getirmeyi düşünüyoruz.

ALO 182 RANDEVU SİSTEMİ  YÜZDE 30 DAN % 5O YE ÇIKACAK  

Alo 182 randevu sistemimiz %30 seviyelerinde. 2013 yılında bu sistemin kullanılması oranını %50’ye çıkarma hedefindeyiz. Bu sistem hem hastalarımız hem de hizmet veren doktorlarımız için çok faydalı bir uygulama.

15 OCAK’TA  E-REÇETE’YE GEÇİYORUZ

2013 yılında Kamu Hastaneleri Birliği olarak, e-Recete’ye geçilmesi düşünülmekte. 15 Ocak’tan geçerli olmak üzere, aile hekimleri ve aile sağlığı merkezleri gibi biz kamu hastaneleri de e-Reçete’ye geçmiş olacağız. Bakanlığımızın bu konudaki talimatı ile artık hastalarımıza reçete yerine bir şifre vereceğiz, hastalarımız da o şifte ile gidip eczanelerden ilaçlarını alacaklar.

Bu yıl başlatacağımız yeni uygulama ile 6 kişilik idari personelimiz dönüşümlü olarak haftada bir gün kontrol nöbeti tutmaya başlayacak.”

Son Güncelleme: 02.01.2013 01:08
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol