Atıklarda geri dönüşümün sağlanması için eğitim çalışmaları sürüyor

Akbunar: Hedefimiz 10 bin öğrenciye ulaşmak

Atıklarda geri dönüşümün sağlanması için eğitim çalışmaları sürüyor

Akbunar: Hedefimiz 10 bin öğrenciye ulaşmak

21 Aralık 2012 Cuma 02:26
Atıklarda geri dönüşümün sağlanması için eğitim çalışmaları sürüyor
 Keşan Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdür Vekili) Çevre Mühendisi Arzu Akbunar, Güney Edirne Katı Atık Birliği (GÜNEKAB) tarafından yürütülen “Gelecek İçin Önce Çocuklar ve Gençler Projesi”  hakkında yeni bilgiler verdi.

KEŞAN’DA 26 OKULDA SEMİNER

Proje kapsamında 32 okulu baz aldıklarını belirten Akbunar, şunları kaydetti:  “Bu okullardan 26 tanesi Keşan içerisinde, 3 okulumuz Enez ve diğer 3 okulumuz da İpsala’da. Bu okullarda geri dönüşüm konusunda çocuklara seminer düzenledik. Keşan’daki faaliyetlerimiz sona erdi. Önümüzdeki hafta İpsala ve Enez’de seminerler vereceğiz. Projemizin amacı, çocuklara geri dönüşüm konusunda farkındalık kazandırmak, nasıl yapılacağını göstermek ve bu işlem için atıkların, kaynağından ne şekilde toplanacağı konusunda bilgi vermek.

HEDEF 10 BİN ÖĞRENCİYE ULAŞMAK

Bu sayede Edirne’de katı atık yönetimi konusunda önemli katkılarımızın olacağını düşünüyorum. Gittiğimiz okullarda eğitim CD’si bırakıyoruz. Yaklaşık olarak 10 bin öğrenciye öğretmelerimizin katkılarıyla bu konuda eğitimler vereceğiz.”

DOĞAL KAYNAKLARIMIZIN KORUNMASINI SAĞLIYORUZ

Konuya öğrencilerin ilgili olduğunu ifade eden Arzu Akbunar, sözlerini şöyle tamamladı: “Ben seminerlerimde çocuklara ne için geri dönüşüm yapılması gerektiğini anlattım. Atıkların geri dönüşümünün sağlanması halinde çöplük dediğimiz alanların hacmini küçülteceğiz. Doğal kaynaklarımızın korunmasını sağlıyoruz. Toplumumuzda kağıt tüketimi çok yüksek. Bir ofiste çalışan kişi yılda 81 kilogram kağıdı çöpe atıyor. Evlerde de uygulanmaya başlanacak, ancak henüz değil. Düzenli katı atık bertaraf tesisi kurulacak. Bu tesis kurulduktan sonra evlerde iki adet çöp kovası olacak. Biri evsel atıklar için, diğeri ambalaj atıkları için.” 

Son Güncelleme: 21.12.2012 02:28
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol