Belediye kömür denetimlerine devam ediyor

Keşan Belediyesi kış aylarında kullanılması planlanan kömürlerden numune alımlarını artırarak sürdürüyor.

Belediye kömür denetimlerine devam ediyor

Keşan Belediyesi kış aylarında kullanılması planlanan kömürlerden numune alımlarını artırarak sürdürüyor.

10 Ekim 2017 Salı 00:00
Belediye kömür denetimlerine devam ediyor

HABER MERKEZİ

Keşan Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, ilçe genelinde hem ithal hem de yerli kömürün satışına ilişkin satış izin belgesine sahip firmalarda denetim yapıldığı belirtildi.

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü yetkilileri denetimlerle ilgili şunları kaydetti: “Halkımızın daha sağlıklı bir ortamda yaşaması için belediye olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Uygun kömür satışı yapmayan firmalara da gerekli yaptırımları uyguluyoruz. Bu kapsamda belgesiz kömür sevkiyatı yaptığı tespit edilen firmalara 2017-2018 kış mevsimi öncesinde toplamda 25 bin 472 TL idari para cezası kesildi ve sevkiyatı yapılan belgesiz kömürler kaldırılarak ilçe dışına çıkarılması sağlandı. Aynı zamanda satış izin belgesine sahip olup ancak satışını yaptığı kömürlerin çuvallarında kriterlere uymayan değerler taşıyan kömürlerin de ilçe girişine izin verilmiyor. 1 Haziran 2017 tarihli İl Mahalli Çevre Kurulu kararlarında belirtilen yerli kömür ve ithal kömür kriterlerini sağlayan ve Edirne Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden uygunluk izin belgesi ve satış izin belgesi alan firmalar belediyenin www.kesan.bel.tr adlı internet sitesinde 2017-2018 Kış Mevsiminde Kömür Satışı Yapabilecek Firmalar başlığı altında yayınlanmakta ve yeni belge alan firmalar olduğu takdirde güncellenmektedir.”

Önümüzdeki günlerde denetimler artarak devam edecek

Denetimler esnasında sevkiyatı yapılmış kömürlere ait belgeleri denetim ekiplerine sunamayan apartmanlara ve sevkiyatı gerçekleştiren firmaya idari para cezaları kesildiğini belirten müdürlük yetkilileri şunları aktardı: “Bu cezanın yanı sıra söz konusu kömürlerin Keşan dışına çıkarılması sağlanıyor. Ağır kış şartlarında mağdur durumda kalınmaması için apartman yöneticileri sevk irsaliyesi ve satış izin belgesinde Keşan Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü kaşesinin bulunduğuna dikkat etmeleri gerekmektedir.”

Sevkiyatı yapılan kömürlerden numune alımları devam ediyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün “Katı Yakıt Numune Alma” genelgesine ilişkin kömürlerden numune alındığı aktarılan açıklama şunlar dile getirildi: “Denetimler sırasında ekiplerimiz kömürlerin, Keşan özelindeki katı yakıt kullanımına ilişkin kriterlere uygunluğunu denetliyor. Bu kapsamda Keşan Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü koordinesinde yürütülen ve hava kirliliğinin önlenmesine yönelik yapılan çalışmalarda, 2017-2018 kış mevsimi öncesinde kömür satışı için yetki belgesi alan firmaların satış yaptığı apartmanlardan alınan kömürler, akredite laboratuvarlara gönderiliyor. İlk kez numune alınan kömürlerin kriterleri karşılamadığının tespiti halinde numune alınan apartmandaki kömürlerin kaldırılması isteniyor. Aynı firmanın kömüründen ikinci defa numune alınıp sonuçlar yine istenen değerleri karşılamıyorsa, firmanın Keşan genelinde sevkiyat yaptığı kömürlerin tamamını kaldırılması isteniyor ve durum Edirne Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne bildiriliyor. Alınan numuneler neticesinde iki defa kriterleri karşılamayan firmaların kömür satış izin belgesi bir yıl süreyle iptal ediliyor.

Belediye yetkilileri, Keşan'ın rahat ve temiz bir nefes alması için vatandaş odaklı çalışmaların artarak devam edeceğini bildirdi.

İl Mahalli Çevre Kurulu kararları gereğince Keşan’da ısınma amacıyla 5 bin 800 kalorinin altında ve yüzde 1,6 kükürt değerinin üzerinde kömür kullanılmasının yasak olduğu bir kez daha vurgulanan açıklamada, vatandaşların belgesiz kömür kullanmamaları konusunda uyarıldı.

Google Play Store’dan Medya Keşan uygulamasını indirmek için BURAYA TIKLAYINIZ

Apple Store’dan Medya Keşan uygulamasını indirmek için BURAYA TIKLAYINIZ

Facebook sayfamız için BURAYA TIKLAYINIZ

Twitter için BURAYA TIKLAYINIZ

Instagram için BURAYA TIKLAYINIZ

Google plus için BURAYA TIKLAYINIZ

Youtube Kanalımız için BURAYA TIKLAYINIZ

Son Güncelleme: 10.10.2017 00:27
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol