ÇOÇUKLARIN BESLENME ÇANTASINDA NELER OLMALI?

Diyetisyen Meltem Gezici

ÇOÇUKLARIN BESLENME ÇANTASINDA NELER OLMALI?

Diyetisyen Meltem Gezici

Medya Keşan
Medya Keşan
21 Eylül 2018 Cuma 09:30
ÇOÇUKLARIN BESLENME ÇANTASINDA NELER OLMALI?

Bugün okulların ilk haftası bitiyor. Çocuklarımızın okuldan eve dönmesini dört gözle beklediğimiz bu zor ama keyifli günün sonunda annelerin ilerleyen günler hakkında akıllarında aynı soru var!

Çocuklarımızın beslenme çantasında neler olmalı?

1- Çantasına su koymayı unutmayın!

En önemli maddeyi ilk sırada olmalı. Unutmayın! Alışkanlıklar, çocuklukta daha kolay kazanılır. Su içmek çocuğunuzun edinmesi gereken bir alışkanlıktır. Siz, siz olun çocuğunuzun çantasına mutlaka gün içinde tüketebileceği suyu koyun.

2-Beslenme çantasını, okul saatlerine göre ayarlayın.

Eğer çocuğunuz sabahçıysa ve kahvaltıyı okulda ediyorsa beslenme çantası ona göre düzenlenmelidir. Bir kahvaltıda alması gereken besinleri alacağı bir çanta hazırlamak hem sağlıklı hem pratik olacaktır. Eğer öğlenden sonra okula gidiyorsa günlük ihtiyacı olan besin öğelerini karşılayacak bir çanta hazırlamak çok önemli olacaktır.

3- Beslenme çantasını hazırlarken çocuğunuza danışın.

Çocuğunuzun yemek istemediği bir besini onunla anlaşmadan çantasına koyarsanız, okuldan eve geldiğinde o yemeğin hiç dokunulmadan geri geldiğini görebilirsiniz. Bu nedenle çocuğunuzla hangi besini hangi teneffüste yemesi gerektiğini ve ne yemek istediğini ona sormalısınız. Beslenme çantasını çocuğunuzla birlikte hazırlamak hem keyifli hem de sonu sağlıklı biten bir anlaşma olacaktır.

4- Ara öğünleri de ekleyin.

Çocuklarınız okulda beslenme saatinin dışında acıktığında abur cubura yönelmesi çok normaldir. Bu nedenle ara öğünlerini de çantasına ekleyin.

Ev yapımı kek ya da kurabiyeler yapıp süt ile birlikte çantasına koyabilirsiniz. 1 porsiyon meyve ile beraber kuruyemişler ekleyebilirsiniz. Diğer bir alternatif ise reçelli sandviçler olabilir.

5- Ana öğünlerden birini okulda tüketecek ise;

Evde hazırladığınız ton balıklı sandviç uygun bir alternatif olabilir. Bol peynirli tam tahıl ekmeğinden tost ve ayran diğer bir alternatiftir. Yumurtalı ya da tavuklu sandviçler hem pratik, hem sağlıklı tercihler olacaktır.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol