Gölemen, serbestçe satılan enerji içeceklerinin tehlikelerine dikkat çekti

“Çocukların vücuduna giren kafeinin % 43'ü enerji içeceklerinden”

Gölemen, serbestçe satılan enerji içeceklerinin tehlikelerine dikkat çekti

“Çocukların vücuduna giren kafeinin % 43'ü enerji içeceklerinden”

20 Ekim 2014 Pazartesi 08:12
Gölemen, serbestçe satılan enerji içeceklerinin tehlikelerine dikkat çekti
 39. Bölge Edirne Eczacı Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Gölemen, önceki gün yaptığı açıklamada, yoğun kafein içeren enerji içeceklerinin özellikle çocuk ve gençlerin sağlığını tehdit ettiğini kaydetti. 

KAFEİN ZEHİRLENMESİ OLASILIĞI YÜKSEK

Yoğun kafein içeren enerji içeceklerinin özellikle çocuk ile gençlerin sağlığını tehdit ettiğini ve fazla miktarda tüketilmesinin, kafein zehirlenmesi riskini arttırdığını belirten Gölemen, “WHO (Dünya Sağlık Örgütü) Avrupa Ofisi, enerji içeceklerinin halk sağlığı üzerindeki etkileri konusunda kapsamlı bir rapor hazırladı. Rapora göre, enerji içecekleri, sağlık açısından olumsuz etkiler içeriyor. Uyarıcı etki yaptığı gerekçesiyle özendirilen enerji içecekleri, geçici olarak öğrenme performansını artırıyor. Bu nedenle özellikle çocuklar ve gençler tarafından sıkça tüketiliyor. Rapora göre, enerji içecekleriyle ilgili en önemli sorun, içerdiği kafein miktarı. Kahve sıcak olduğu için yavaş yavaş tüketiliyor. Ancak enerji içeceği soğuk olduğu için kısa sürede aşırı miktarda tüketilebiliyor. Bu da kafein zehirlenmesi olasılığını artırıyor. Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu'nun araştırmasına göre çocukların vücuduna giren kafeinin % 43'ü enerji içecekleri yoluyla alınıyor. Bu oran gençlerde % 13, yetişkinlerde ise, % 8. Enerji içecekleri ile ilgili bir başka sorun da alkolle birlikte alınması. 18- 29 yaş aralığındakilerin % 70'i enerji içeceğini alkolle karıştırıyor. Bunun yol açtığı sorunlardan biri, enerji içeceğinin alkolün etkisini bastırması nedeniyle sarhoş olunduğunun geç anlaşılması.dedi.

İSVEÇ’TE ÇOCUKLARA SATILMIYOR

Bazı ülkelerde enerji içeceklerine karşı önlem alınmaya başlandığını ifade eden Mustafa Gölemen, şunları söyledi: “Örneğin Macaristan'da enerji içecekleri özel sağlık vergisine tabi. İsveç'te de bazı içecekler sadece eczanelerde satılıyor ve çocuklara satışı yasak. WHO Avrupa Ofisi araştırma grubu, enerji içeceklerinin çocuklar üzerindeki olumsuz etkisinin kesinleştiğini belirtiyor. Bu nedenle enerji içecekleri konusunda yaş sınırlandırması getirilmesini salık veriyor. Alkolsüz ve çok fazla kafein içeren enerji içecekleri, aynı zamanda vitamin ve uyarıcı etkiye sahip taurine, gingseng, guarana gibi maddeler barındırıyor. Türkiye pazarında artan enerji içeceği miktarı, 2012 yılı rakamlarına göre 30 milyon litreden fazla. Türkiye'de kişi başına düşen yıllık enerji içeceği tüketimi 0,33 kutu. Bu oran Avrupa'da çok daha yüksek bir seviyede seyrediyor. Kişi başı yıllık enerji içeceği tüketim Avrupa'da ortalama 10 kutu civarında.”

 

Son Güncelleme: 21.10.2014 17:12
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol