İYİ Parti’den Keşan’daki hastanelere sorular

İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Av. Özge Kuru Tutal, 2 Şubat 2018 tarihinde Keşan Devlet Hastanesi ve Özel Keşan Hastanesi Başhekimliklerine yanıltması talebiyle “çocuk istismarı”, “Çocuk yaşta hamilelik”, “çocuk yaşta evlilik” ve “aile içi şiddet” konularıyla ilgili sorular sordu.

İYİ Parti’den Keşan’daki hastanelere sorular

İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Av. Özge Kuru Tutal, 2 Şubat 2018 tarihinde Keşan Devlet Hastanesi ve Özel Keşan Hastanesi Başhekimliklerine yanıltması talebiyle “çocuk istismarı”, “Çocuk yaşta hamilelik”, “çocuk yaşta evlilik” ve “aile içi şiddet” konularıyla ilgili sorular sordu.

05 Şubat 2018 Pazartesi 10:02
İYİ Parti’den Keşan’daki hastanelere sorular

HABER MERKEZİ

Tutal, geçtiğimiz günlerde Hürriyet Gazetesi muhabiri Dinçer Gökçe imzalı “Türkiye’yi sarsacak utanç listesi” başlıklı haberinde ortaya çıkan mağdur kız çocukların gebelik muayenesi ve/veya doğum için hastaneye başvurduğu Adolesan Gebeliği teşhisi ile hizmet aldığı ve fakat yasal zorunluluk bulunmasına rağmen bu vakaların adli mercileri ihbar edilmediği konusunu Keşan’da gündeme getirdi. Tutal’ın konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“Kamuoyunda ciddi ve haklı bir infial yaratan, Hürriyet Gazetesi’nin Dinçer Gökçe imzalı ‘Türkiye’yi sarsacak utanç listesi’ başlıklı haberinde; İstanbul ili Küçükçekmece ilçesinde hizmet sunan bir kamu hastanesinde 38’i 15 yaşını, 77’si ise 18 yaşını tamamlamamış mağdur kız çocuklarımızın gebelik muayenesi ve/veya doğum için hastaneye başvurduğu ve Adolesan Gebeliği teşhisi ile hizmet aldığını ve fakat yasal zorunluluk bulunmasına rağmen bu vakaların adli mercileri ihbar edilmediğini öğrenmiş bulunmaktayız. Genel Başkanımız Sayın Meral AKŞENER hanımefendinin her vesilede vurguladığı üzere; İYİ PARTİ,  kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet ve her türlü istismarlara karşı ilkesel bir parti programına sahiptir. 

Bu konunun genel ahlak ve genel sağlık ve kamu yararını doğrudan ilgilendirmesi ile birlikte, partimizin  yegane vazgeçilmez ilkeleri arasında sayılan “çocuk istismarı” “çocuk yaşta evlilik” ve “aile içi şiddet” gibi konulardaki tüm gelişmeler tarafımızca yakından takip edilerek gerekli önlemlerin alınması için zaruri görülen tüm idari ve adli süreçlerin başlatılması hususunda kararlı adımlar atacağımızdan hiç kimse şüphe duymamalıdır. 

Ancak ne var ki, habere konu somut olayla ilgili sadece adı geçen kamu hastanesi nezdinde sınırlı bir inceleme başlatılmış olması, kamu vicdanını tam anlamıyla rahatlatmamaktadır. Bu ve benzeri suç teşkil eden eylemlerin kamu görevlileri tarafından ihbar edilmesi zorunluluğunun kanun ile yükümlülük altına alındığını özellikle hatırlatmak isteriz.

Tüm bu nedenlerden ötürü, bu konunun İlçemiz genelinde hizmet veren tüm kamu hastaneleri açısından araştırılması, siyasi sorumluluğumuzun zorunlu bir gereğidir. 

Hal böyle iken, Anayasa’nın “Dilekçe, bilgi edinme ve kamu denetçisine başvurma hakkı” başlıklı 74. Maddesi ile 4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu gereğince, aşağıda bilgilerinize sunulan bilgi ve belgelerin, yazılı olarak tarafımıza ivedi olarak verilmesini rica ederiz.

SORULAR

1. 01.01.2017 – 01.01.2018 tarihleri arasında hastanenize Adolesan Gebeliği (Çocuk yaşta hamilelik) teşhisi ile müracaat eden mağdur kız çocuklarının (12-15 yaş ve 15-18 yaş şeklinde) ayrı ayrı gruplandırılmak suretiyle tam sayı ve bilgilerinin tarafımıza bildirilmesini, 

2. Kamu yararını doğrudan ilgilendiren bu konunun aynı zamanda 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’na göre “Cinsel İstismar” ve “Reşit Olmayanla Cinsel İlişki” suçlarına delalet etmesi nedeniyle, hastaneniz tarafından bu yöndeki başvurular için  ilgili emniyet ve savcılık birimlerine ihbarda bulunulup bulunulmadığının, bulunulmuş ise bu hususta düzenlenen ihbar tutanakları dahil, tüm bilgi ve belgelerin tarafımıza gönderilmesini,

3. Yasal zorunluluğa rağmen bahsi geçen suçlardan dolayı ihbarda bulunulmadığının tespiti halinde görevli sorumlular hakkında adli ve idari süreç başlatılıp başlatılmadığının bildirilmesini rica ederiz.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol