Kalorifer denetimleri sıklaştırıldı

15 derecenin üstünde, kalorifer ve sobalar kesinlikle yakılmayacak

Kalorifer denetimleri sıklaştırıldı

15 derecenin üstünde, kalorifer ve sobalar kesinlikle yakılmayacak

13 Kasım 2013 Çarşamba 08:52
Kalorifer denetimleri sıklaştırıldı
 Keşan Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ve Zabıta ekipleri, Keşan'daki hava kirliliğini engellemek için şehir merkezinde kazan dairesi denetimlerine başladı.

Çevre Koruma ve Kontrol Müdüğürlüğü’nden Çevre Sağlığı Teknisyeni Osman Coşkun ve Memur Erdal Çokal ile Zabıta Memuru Mümin Direk tarafından gerçekleştirilen denetimlerde; kalorifercinin ateşçi belgesi, kaç apartmanda kalorifer yaktığı, kazanın TSE veya Tip Emisyon belgesinin olup olmadığı, kazan dairesi havalandırması uygunluğu, kazan yakma talimatı olup olmadığı, yakma tekniğinin uygun olup olmadığı, boş torbaların bertarafı ve alındığı firmanın adı-adresi ve satış izin belgesinin olup olmadığı gibi bilgiler kontrol edildi.

Kontrollerde; ayrıca hava kirliliğinin azaltılması amacıyla Edirne İl Mahalli Çevre Kurulu'nun almış olduğu karar uyarınca; sabah 06.00-09.00  akşam  16.00-19.00 saatleri arasında bacada kesinlikle duman olmaması gerektiği, bu saatler dışında kazanın yakılması gerektiği de kalorifercilere tebliğ ediliyor.

Edirne İl Mahalli Çevre Kurulu'nun 04/10/2012 tarih ve 77 no'lu kararına göre de dış ortam sıcaklığı gece ve gündüz 15 derecenin altında olduğu günlerde kalorifer ve sobaların yakılabileceği, bu kurala da kesinlikle uyulması gerektiği hatırlatıldı.

Keşan Belediyesi'nin çevre kirliliğini engelleyebilmek amacıyla almış olduğu karar uyarınca, kömür işletmecilerinin, sattıkları kömür ağırlığının %2'si kadar kireç vermeleri gerektiği, ateşçilerin kömürü kireçle harmanlayarak yakmak zorunda olduğu, ayrıca hava kirliliğine neden olan kömürün poşeti ile yakılmasının engellenmesi için kalorifercilerin boş kömür çuvallarını toplayarak kömür işletmecisine iade etmeleri gerektiği de kaydedildi.

Keşan Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü yetkilileri, Keşan'daki hava kirliliğinin azaltılması konusunda alınan bu kararlara apartman yöneticileri ve kalorifercilerin titizlikle uyması gerektiğine dikkat çekerek, aksi takdirde idari yaptırımlar uygulanacağını hatırlattı.


Son Güncelleme: 13.11.2013 08:53
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol