Keşan Devlet Hastanesi Diyetisyeni Gülsüm Elem Kaya:

“Su, insan yaşamı için oksijenden sonra gelen en önemli öğedir”

Keşan Devlet Hastanesi Diyetisyeni Gülsüm Elem Kaya:

“Su, insan yaşamı için oksijenden sonra gelen en önemli öğedir”

23 Mart 2016 Çarşamba 10:58
Keşan Devlet Hastanesi Diyetisyeni Gülsüm Elem Kaya:
 Keşan Devlet Hastanesi Diyetisyeni Gülsüm Elem Kaya, 22 Mart Dünya Su günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, suyun, insan vücudunun olmazsa olmazı olduğunu bildirdi.

Beyinde yüzde 85, kanda yüzde 83, kaslarda ise yüzde 75 oranında su bulduğunu ifade eden Kaya, “Su, insan yaşamı için oksijenden sonra gelen en önemli öğedir. İnsan yemek yemeden haftalarca yaşayabilir, fakat susuz ancak birkaç gün yaşayabilir. Su, vücudumuzun olmazsa olmazıdır. Suyun faydaları ise saymakla bitmez. Böbrek taşı oluşumunu engellemesinin yanı sıra kolon kanserine yakalanma riskini de yüzde 45 azaltır. Cildi güzelleştirir, vücut ısısını ayarlar, vücutta biriken zararlı maddeleri dışarıya atılmasını sağlar, hücrelere besin ve oksijen taşır, eklemlere destek sağlar, kabızlığı engeller, bazı toksinleri atarak böbrek ve karaciğerdeki yükü azaltır, vitaminler - mineraller ve diğer besinlerin çözülmesine yardımcı olur.” dedi.

ÇAY, KAFEİNLİ VE DİĞER İÇECEKLER SU GEREKSİNİMİNİZİ KARŞILAMAZ

Gülsüm Elem Kaya, sağlıklı bir vücutta aşırı su ihtiyacı olduğunda ve bu durum giderilmediğinde, kandaki sıvı miktarının azalması sebebiyle bazı hormonların harekete geçerek durumu beyne ilettiğini dile getirerek, şunları söyledi: “Susuzluğumuzu gidermediğimizde ise dilimiz ve boğazımız kuruyarak bademciklerimizde hafif şişme meydana gelir. Ayrıca vücudumuzdaki tuz oranı yükselerek ve antidiüretik hormonu salgılanır. Böbrekler tarafından kontrol edilen bu hormon, suyu vücutta tutar. Vücudumuzda kaybedilen suyun her gün yerine konması yaşam için çok büyük önem taşımaktadır. Su içmek için asla susamayı beklemeyin. Ortalama her saat için 1 bardak su içilmesine dikkat edin. Gün boyunca terleme, nefes verme, idrar yapma nedeniyle yaklaşık 10 bardak su kaybedilir bu nedenle günde en az 8 bardaktan fazla su içmek gerekir. Günlük normal faaliyetimiz yüzünden kaybettiğimiz suyu böylece geri almış oluruz. Eğer vücut egzersizleri yapıyorsanız ya da herhangi bir spor dalında faaliyet gösteriyorsanız, her gün daha fazla su içmelisiniz. Çay, kafeinli ve diğer içecekler su gereksiniminizi karşılamaz. Bu içecekler idrar söktürücüdür, vücutta su kaybına neden olurlar.”

Son Güncelleme: 24.03.2016 00:25
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Ayşenur 2017-03-23 18:13:29

Hocam nasıl randevu alabiliriz

Avatar
zeynel meriç 2018-07-10 11:22:49

hocam rendevu alabirmiyiz