Keşan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ergün Kurtar

2013-2014 yılı hedeflerinde “Sağlıklı Gelecek Projesi”nin önemine değindi

Keşan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ergün Kurtar

2013-2014 yılı hedeflerinde “Sağlıklı Gelecek Projesi”nin önemine değindi

15 Haziran 2013 Cumartesi 00:29
Keşan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ergün Kurtar
 Keşan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ergün Kurtar’ın geçen çarşamba günü Keşan FM’de yaptığı, 2013-2014 yılı hedeflerini açıkladığı programda öne çıkan bölümleri yayımlamaya devam ediyoruz.

Kurtar açıklamasında, Keşan İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Toplum Sağlığı Merkezi’nin yeni binasına taşınması konusuna da değindi.  

Atıl durumda olan eski 2 No’lu Aile Sağlığı Merkezi Binası’nın tadilatı yapılarak, Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezi, Toplum Sağlığı Merkezi ve İlçe Sağlık Müdürlüğü binası olarak tahsis edildiğini kaydeden Ergün Kurtar, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Bunun yanı sıra, mevcut olan İlçe Sağlık Müdürlüğü Binası da diş polikliniğine dönüştürüldü. Gerekli tadilat, Keşan Devlet Hastanesi yönetimi tarafından yapılmıştır. 4 katlı binanın ihtiyaçları Keşan’daki hayırsever vatandaşların katkılarıyla karşılanmıştır. Hacıköylü Yazıcılar tarafından eğitim salonunun ihtiyaçları karşılanmıştır. 40 kişilik son tekniklerle döşeli bir eğitim salonumuz hem Keşan hem de İpsala Enez ve Edirne Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından organize edilen tüm eğitim toplantıları için hazır durumdadır. Öte yandan, geçici görevde olan personellerimiz kuruma alınmıştır. Yeşilkart Bürosu’nda çalışan 2 personelimizin Sosyal Güvenlik Kurumu’nda geçici görevle görevlendirilmesi iptal edilmiştir. Keşan İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne ait www.kesan.saglik.gov.tr adresinden çalışmalarımızı,sağlıkla ilgili haber, proje, duyuru ve paylaşımlarımızı takip edebilirsiniz.”

BİR NEFES SIHHAT PROGRAMI

Kurtar, sözlerinin devamında, sağlıkla ilgili özel gün ve haftalara ait eylem ve etkinlik planları oluşturulurken, konunun uzmanları tarafından halkımıza doğru zamanda ve doğru bilgi verilmesinin önemine değindi. Bu doğrultuda, Keşan İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından belirlenen gün ve haftalarda ve gerekli duyulan konularda,  Keşan FM’de çarşamba günleri Saat:14:10-15:00 saatleri arasında Ebe Mecbure Yılmaz  tarafından hazırlanan <Bir Nefes Sıhhat> adı ile  radyo programının yapıldığını belirterek şunları söyledi: “Bugüne kadar yaklaşık 6 aydır devam eden programlarımızda Ağız ve Diş Sağlığı Haftası, Verem ve Propaganda Haftası, Kanser Haftası, Kalp Haftası, Lösemili Çocuklar Haftası, Aşı Haftası, Obezite Günü, Kanser Günü, Normal Doğumu Özendirmek, Çocukluk Dönemi Hastalıkları,  Üriner Enfeksiyon Hastalıkları, Böbrek Yetmezliği ve Diyaliz, Allerjik Hastalıklar, UMKE(Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi) gibi çok önemli konu ve konuklarımız oldu. Bu nedenle hepsine teşekkür etmek isterim.”

SAĞLIKLI GELECEK PROJESİ

Ergün Kurtar, Keşan’da ilk defa bir sağlık kuruluşundan Trakya Kalkınma Ajansı’na proje gönderildiğini belirterek, şu bilgilere yer verdi: “Keşan İlçe Sağlık Müdürlüğü, Trakya Kalkınma Ajansı’nın 2012-2013 Yılı Sosyo-Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı’na <Sağlıklı Gelecek> projesini 22 Şubat 2013’te teslim etti. <Sağlıklı Gelecek> ile 9 ay boyunca Keşan, İpsala ve Enez ilçelerinde yaşayan 3-6 yaş okul öncesi dönem çocuklarında; Yeterli ve dengeli beslenme alışkanlıklarının doğru ve sürdürülebilir olması, hareketli yaşam ve fiziksel aktivitenin teşvik edilmesi, öğrenci, öğretmen, ebeveyn ve halkın yeterli ve dengeli beslenme ve obezite ile ilgili konularda eğitiminin tamamlanarak farkındalığın oluşturulması, okul öncesi çocukları hareketli yaşam ve fiziksel aktiviteye yönlendirmek amacıyla her okulda oyun parkı açılması, çocuklara fırsat eşitliği sunulması, okullarda bulunmayan obezite kulüplerinin açılarak obezite bilincinin yaygınlaştırılması, Keşan Toplum Sağlığı Merkezi bünyesinde açılacak <Obezite Danışma Birimi> ile yenilikçi yöntem ve uygulamaların kamusal hizmetlere dahil edilmesi, geliştirilmesi, hizmet kalitesinin arttırılması, hizmete erişilebilirliğin arttırılması hedef ve önceliklerimizdir. Başvuru geri bildirimi olumlu olmasa da bizler obezite ile mücadele konusunda bakanlığımızla paralel olarak eğitim ve çalışmalarımıza devam etmekteyiz.”

Son Güncelleme: 15.06.2013 00:31
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol