Keşan’da bir ilk

AHBAP Keşan Platformu ve Türk Kızılayı Edirne Şubesi işbirliğinde düzenlenen kök hücre ve kan bağış kampanyası dün gerçekleştirildi. 

Keşan’da bir ilk

AHBAP Keşan Platformu ve Türk Kızılayı Edirne Şubesi işbirliğinde düzenlenen kök hücre ve kan bağış kampanyası dün gerçekleştirildi. 

19 Eylül 2018 Çarşamba 09:09
Keşan’da bir ilk

Haber-Fotoğraf: BÜLENT SAYLAM

Kampanya, Keşan Atatürk Parkı yanındaki boş alana park eden kan bağış TIR’ında gerçekleştirildi. 

Kampanya hakkında bilgi veren Platform Başkanı Çilem Aslı Eren, “Etkinlik için haftalar öncesinden hazırlık yapıldı. Temel amacımız kök hücre ve kan bağışına Keşan’da da dikkat çekmek. Kök hücre bizim için çok önemli. Bu konuda yapılan güncel birçok araştırma var. Birçok hastalığın tedavisinin kök hücre ile mümkün olabileceği düşünülüyor. Bu konuda birçok yayın yapıldı. Şu an çalışmalar devam ediyor. En fazla kemik iliği nakillerinde kullanılıyor. Bu yüzden çok önemli. Bir insana umut ışığı olabilmek çok güzel bir duygu. Belki Keşan’dan vereceğimiz kök hücre ile bir uyumlu kişi bulunabilir. Kızılay’a teşekkür ediyoruz. Bize bu konuda olumlu dönüş yaptılar. Keşan’da ilk defa kök hücre örneği bağışı düzenleniyor. Keşanlıların duyarlı olduğunu görüyoruz.” dedi.

Daha sonra söz alan Kızılay İstanbul Kök Hücre Bölge Sorumlusu Nesrin Gürsul Akdağ ise “Türkiye’de Sağlık Bakanlığı ve Kızılay’ın ortak protokolüyle kemik iliği bankası kuruldu. Şu an 5. yılımızdayız. Bu proje ile donör kazanımı yaparak lösemi hastaları başta olmak üzere kök hücre ihtiyacı olan her hastaya umut ışığı olmaya çalışıyoruz. Bugün de bu amaçla Keşan’dayız.” şeklinde konuştu.

Saat 15.30 sıraları da AHBAP Keşan Platformu etkinliği çerçevesinde grup Aheste de mini bir konser verdi.

Saat 19.30’a kadar süren kampanyaya büyük ilgi gösterildi. 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol