Kurtar:

“Hamile bayanlara spor ve egzersiz olanağı sağlayacağız”

Kurtar:

“Hamile bayanlara spor ve egzersiz olanağı sağlayacağız”

31 Ağustos 2013 Cumartesi 00:06
Kurtar:
 Keşan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ergün Kurtar, dün yaptığı açıklamada, Toplum Sağlığı Merkezi bünyesinde kurulacak, Doğuma Hazırlık (Gebelik) adı altındaki yeni birimin hamile bayanlara spor ve egzersiz olanağı sağlayacağını bildirdi.

Doğuma Hazırlık (Gebelik) Sınıfı oluşturulması için Keşan İlçe Sağlık Müdürlüğü Toplum Sağlığı Merkezi’nde altyapı oluşturulduğunu dile getiren Kurtar, “Keşan’da, bu konuda özel bir kuruluşla anlaştık. “B Fit Keşan” adlı sağlık ve spormerkezi bu anlamda bizlere sponsor oldular.  Gebelik egzersizlerini orada yapacağız.  Geniş kapsamlı bir proje olarak hazırladığımız bu eğitim uygulaması ile gebelik eğitimlerinin teorik kısmını burada pratik dediğimiz spor ve egzersiz bölümlerini belirli günlerde söz konusu merkezde yapacağız.” dedi.

“ANNE-BEBEK ÖLÜMLERİNİ AZALTMAK İÇİN UZUN SOLUKLU EĞİTİM OLACAK”

28 hafta üzerindeki gebeleri kapsayacak olan uygulamanın, Türkiye’de bir ilk olacağını düşündüklerini sözlerine ekleyen Ergün Kurtar, şunları kaydetti: “Bu, gebelerimizi doğumda karşılaşabilecekleri riskleri anlatarak, aynı zamanda yüksek sezaryen oranlarını düşürmek,  ayrıca anne-bebek ölümlerini azaltmak amacıyla yapacağımız uzun soluklu bir eğitim olacak. Bu ekipte yer alan 1 doktor ve 3 hemşire arkadaşımız İzmir’de ayrıca bir eğitici eğitimi aldı. Bunu özel kuruluşla birlikte, eğitimlerinin bir kısmını burada tamamlayarak, egzersizleri burada yapacaklar. Ben bu birimimizin Türkiye’de bir ilk olacağını düşünüyorum. Çok özel bir şey olacak. Riskler konusunda da farkındalığı artırmak istiyoruz. Eylül’ün 2’inci haftasında çalışmalara başlayacağız.”  

Son Güncelleme: 31.08.2013 11:26
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol