Mehmet Ali Yetim:

“Kanser taramaları Keşan’ın kırsal kesimlerinde de etkin bir şekilde yapılmalı”

Mehmet Ali Yetim:

“Kanser taramaları Keşan’ın kırsal kesimlerinde de etkin bir şekilde yapılmalı”

10 Kasım 2014 Pazartesi 00:06
Mehmet Ali Yetim:
 CHP Edirne İl Genel Meclisi üyesi Mehmet Ali Yetim, dün yaptığı basın açıklamasında, Keşan İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülen meme kanseri ve rahim ağzı kanser tarama çalışmalarının şehir merkezi ve buraya yakın yerlerle sınırlı olmaması gerektiğine dikkat çekerek, “Çalışmalar ilçemizin en kırsal kesimleri ve köylerinde de yapılmalı. Belli merkezlerde yapılan taramalar o hizmet merkezine gelemeyecek durumda olan kadınlarımızın ayağına kadar götürülmeli” dedi.

Edirne İl Genel Meclisi’nin Kasım Ay’ı toplantılarına geçen hafta başlandığını, kendisinin Kadın Hakları ve Kız Çocuklarını Koruma Komisyonu Başkanı olduğunu ve kadınlarda ağırlıklı olarak görülen meme kanseri ve rahim ağzı kanseri ile ilgili olarak bir rapor hazırlayıp sunduğunu belirten Yetim, kanser hastalığı nedeniyle 37 yaşındaki annesini kaybettiğinin de altını çizdi. Hazırladığı rapor hakkında bilgi veren Yetim şöyle konuştu:

TÜM TARAMA ÇALIŞMALARI ÜCRETSİZ YAPILIYOR

Kanser hem dünyada hem de ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci ölüm sebebi olması açısından önemli bir halk sağlığı problemidir. Kanser %90 oranında çevresel, %10 oranında da kalıtsal genetik faktörlere bağlı olarak oluşmaktadır. Çevresel faktörler arasında tütün ürünleri kullanımı, sağlıksız beslenme obezite, alkol ve enfeksiyon ilk sıralarda yer almaktadır. Özellikle ortaya çıkışının önlenebildiği taramalarla ölümün yok edildiği ve erken teşhis edildiğinde tedavinin, yaşam kalitesine çok şey katabildiği kanser türlerini göz önüne alırsak korunmanın önemi artmaktadır. Edirne Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne bağlı kurumlarda, meme, rahim ağzı ve kalın bağırsak kanserleriyle ilgili tarama programları ücretsiz yürütülmektedir.”

DAHA ETKİN VE İKNA EDİCİ PROPOGANDA ÇALIŞMALARI YAPILMALI

Sözlerinin devamında kanser taramalarıyla ilgili olarak yapılan muayene ve kontrollerin ücretsiz olduğunu ve en önemlisinin ise Keşan Devlet Hastanesi’nde bir dijital mamografi cihazının bulunması olduğunu da ifade eden Yetim, “Düzenli aralıklarla yaş gruplarına göre ilgili sağlık kuruluşlarında ücretsiz taramalar yapıldığı halde vatandaşlarımız yeterli oranda ilgi göstermemektedirler. Özellikle Keşan’ın, belde ve köylerinin uç noktalarında ve kırsal kesimlerinde daha etkin ve ikna edici propaganda çalışmaları yapılmalı. Bunu hem sağlık hizmeti veren hekimlerimizin hem de vatandaşlarımızın çok önemsemesini istiyoruz.” diye konuştu.

KİMSESİZ ÇOCUKLAR BAKICI AİLELERE VERİLEBİLİR

Yetim, komisyonun kız çocukları ile ilgili henüz bir çalışma başlatmadığını ancak, Sosyal Politikalar ve Aile Bakanlığı’nın kimsesiz çocukları yetiştirme yurtlarına yerleştirmesinden çok “Bakıcı ailelere” verilmesinin daha iyi olacağını düşündüğünü de söyledi.

Yetim, açıklamasının sonunda 2015 Yılı Edirne İl Genel Meclisi Bütçe görüşmelerine 10 Kasım 2014 Pazartesi gününden itibaren başlanacağını da belirtti.

Son Güncelleme: 12.11.2014 08:46
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol