OKUL ÇAĞI İŞİTME SORUNUNUN ÖNEMİ

Edirne Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği Basın ve İletişim Birimi

OKUL ÇAĞI İŞİTME SORUNUNUN ÖNEMİ

Edirne Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği Basın ve İletişim Birimi

29 Eylül 2016 Perşembe 09:53
OKUL ÇAĞI İŞİTME SORUNUNUN ÖNEMİ
Uzunköprü Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Bedi Rende, okul çağındaki çocuklarda işitme sorununun önemine dikkat çekti.
Küçük yaştaki çocuklarda özellikle okul çağında olanlarda,işitme kaybı veya orta kulak iltihapları zaman içerisinde kronikleşir. Bunun çocuklar üzerindeki etkileri ise genellikle duydukları sözleri anlamama veya anlatılan konuyu odaklanamamadan kaynaklı performanslarında ve derslerinde gerilemeye zemin hazırlar. Zaman geçtikçe bu çocuklarda toplumdan uzaklaşma ve utangaç bir konuma bürünmelerine neden olur.


Çocuklarda işitme sorunuyla ilgili belirtiler varsa; kendine söylenen şeylere tepki vermiyor veya ona doğru konuştuğunuzu anlıyor gibi görünmüyorsa,  söylenenleritekrar etmenizi istiyorsa (büyük yaştaki çocuklariçin geçerlidir), insan sesi veya diğer seslerin yönünü bulmak için sağa-sola bakınıyorsa, aynı yaştaki çocuklardan daha sonra konuşmaya başladıysa (öğretmenlerin raporlarına, vb.), sözcük veya cümleleri hemen söyleyemiyorsa, birden fazla kişi konuşurken bir sesi duymakta güçlük çekiyorsa, hızlı veya yumuşak sesleri kaçırıyorsa, okulda performansı düşük ise mutlaka sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.


Aile ve öğretmenlerden istenilen çocuğun kulağı ağrıdığında, ateşi olduğunda ve duyma sorunu fark edildiğinde hemen doktora danışılmalıdır.

Son Güncelleme: 29.09.2016 09:55
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol