Ragıp Taş,  grip konusunda uyardı: “Kronik rahatsızlığı olanlara grip aşısı vurdursun”

Uzman Doktor Ragıp Taş, gribe karşı uyarıda bulundu. 

Ragıp Taş,  grip konusunda uyardı: “Kronik rahatsızlığı olanlara grip aşısı vurdursun”

Uzman Doktor Ragıp Taş, gribe karşı uyarıda bulundu. 

14 Eylül 2018 Cuma 10:32
Ragıp Taş,  grip konusunda uyardı:  “Kronik rahatsızlığı olanlara grip aşısı vurdursun”

NAZAN KAPLAN

“KRONİK HASTALIĞI OLAN VATANDAŞLARIMIZ DAHA DİKKATLİ OLMALI”

Sonbaharın geldiğini belirten Taş, “Hava birden bire soğudu. Mevsim geçişlerinde kendimizi korumamız gerek. Yediklerimize, içtiklerimize ve hareketli yaşama dikkat etmemiz gerek. Dengeli beslenme, hareketli yaşam ve uyku düzeni çok önemli. Kaygıdan uzak durmamız gerek. Sağlığımızı korumamız gerek. Mevsim gereği artık daha dikkatli olmamız gerek. Soğuğa karşı efelik olmaz. Giyimimize dikkat etmeliyiz. Mevsim geçişlerinden çocuklar daha çok etkileniyor. Sağlık problemleri olan hastalarımız var. Diyabet hastaları, koah hastaları, kalp hastalarının vücut direnci daha düşük oluyor. Bu nedeniyle gribe daha kolay yakalanabilirler. Kronik hastalığı olan vatandaşlarımız daha dikkatli olmalı. Zamanı geldiğinde bu hastalarımızın grip aşısı vurdurmasında fayda var. Sağlık Bakanlığı da belli yaş gruplarında ödemesini yapıyor ancak herkese yapmıyor.”

“GRİP AŞISI YAPTIRMADIM DİYE TELAŞLANMANIN ALEMİ YOK”

Herkesin grip aşısı vurdurması gerekmediğini ifade eden Ragıp Taş, “Grip aşısı yaptırmadım diye telaşlanmanın alemi yok.  İyi beslenilmeli. Grip virüsü her zaman var. Bazen ağır salgınlar olabiliyor. Geçmişte bunları yaşadık ve bir takım zararlar açtı. Vücut direncin düşükse hastalıklar bazen galip gelebiliyor. Grip akciğer yetmezliğine sebep olarak ölümle sonuçlanabiliyor. Aşının %100 koruyuculuğu yok. Belli bir derece etkili oluyor. Hafif şekilde atlatılmasını sağlıyor.” şeklinde konuştu.

“GRİBE YAKALANANLAR İYİ BESLENEREK, DİNLENMELİ”

Taş, sözlerini şöyle tamamladı: Gribe yakalananlar iyi beslenerek, dinlenmeli. İstirahat ederek hastalığın vücuttan atılması kolaylaşıyor. Griple ilgili verilen ilaçlar destekleyici. Ağrıları azaltır ama tedavi edici özellikleri yoktur. Dinleneceğiz. Çalışan vatandaşlar da rapor alacak. Böylece hastalığın bulaşması da önlenecek. Beslenme konusunda mevsimsel yiyecekler tüketilmeli. Yeteri kadar et, süt, yumurta ve bal tüketilmeli. Turunçgiller bu mevsimde ağırlıklı. C vitamini tüketmekte fayda var. aşırıya kaçılmamalı. İbni Sina’nın bir sözü var; ‘Şifa hazımdadır’ Vücudumuza saygı göstereceğiz. Su tüketimine dikkat edeceğiz.”   

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol