Saygı, güneş gözlüğü alacaklara uyarılarda bulundu

Keşan’da gözlükçülükle uğraşan Adnan Saygı, yaptığı açıklamada güneş gözlüğü alacaklara tavsiyelerde bulundu.

Saygı, güneş gözlüğü alacaklara uyarılarda bulundu

Keşan’da gözlükçülükle uğraşan Adnan Saygı, yaptığı açıklamada güneş gözlüğü alacaklara tavsiyelerde bulundu.

16 Nisan 2018 Pazartesi 09:05
Saygı, güneş gözlüğü alacaklara uyarılarda bulundu

AYŞİN SEÇİL GEZER

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte güneş gözlüğü kullanımının arttığını belirten Saygı,“Güneşin yüzünü gösterdiği şu günlerde birçoğumuz, öncelikli olarak güneş gözlüklerine sarılırız. Bütün kış bir köşede çıkarılmayı bekleyen güneş gözlükleri, yazın gelmesiyle beraber meydana çıkar ve yüzleri süsleyen hoş bir aksesuar oluverir” dedi.

BAZI IŞINLAR İNSAN SAĞLIĞINA OLUMSUZ ETKİ ETMEKTEDİR

Güneş gözlüğü seçiminde dikkatli olunması gerektiğini ifade eden Adnan Saygı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Güneş gözlükleri, günümüzdeki doğa tahribatı ve bundan dolayı ozon tabakasının işlevini her geçen gün kaybetmesiyle, lüks, zevk veya aksesuar olmaktan öte, bir ihtiyaç haline gelmiştir. Güneş ışınları, ultraviyole veya morötesi ışınlar, ilkbahar ve yaz aylarında etkisini daha çok göstermektedir. Çünkü güneş ışınları ülkemize, ilkbaharla başlayarak yazın dik açıya yakın gelmektedir. Bu nedenle özellikle yazın gözlerimizi hatta tüm vücudumuzu, güneşin zararlı ışınlarından korumaya özen göstermeliyiz. Aksi takdirde cildimizde ciddi güneş yanıkları ve lekelenmeler, gözlerimizde körlüğe kadar varacak ciddi göz problemleri oluşabilmektedir. Güneş ışınlarının insan sağlığı için önemi oldukça fazladır, ancak bazı ışınlar insan sağlığına olumsuz etki etmektedir. Bu ışınların başında ultraviyole ışınları gelmektedir. Ultraviyole ışınları güneş ışınlarının gözle görülmeyen dalga boyunda yer alırlar ve ultraviyole A (UVA), ultraviyole B (UVB) ve ultraviyole C (UVC) olarak 3 gruba ayrılırlar. Bu ışınlardan ultraviyole C ışınları atmosfer tabakaları tarafından emildiği ve yeryüzüne önemli derecede ulaşamadıkları için göz için herhangi bir problem oluşturmamaktadır. Ancak ultraviyole A ve özellikle de ultraviyole B ışınları göze verebilecekleri zararlar açısından önemlidir.”

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ SEÇİMİNİZİ İYİ YAPMALISINIZ

Güneş gözlüğünün faydalarına değinen Saygı,“Yeryüzüne düşen UVB ışınları %3 tür. Bu rakamlar dikkate alındığında, göz ve beden sağlığımız için, güneş ışınlarının zararlarından korunmanın önemi de ortaya çıkmakta. Güneş gözlüğü kullanımı da, göz sağlığı için, bu noktada önem kazanmakta. Güneş gözlükleri, kaliteli ve sağlıklı olduğu sürece, gözlerimizin bu zararlı ışınlardan olumsuz etkilenmesini önler. Bu nedenle göz sağlığı için, özellikle yüzü süsleyen bir aksesuardan öte, bir ihtiyaçtır ve göz sağlığı için oldukça faydalı ve gereklidir. Güneş gözlüğü faydaları ile gözünüzü koruyabilirsiniz ancak seçiminizi iyi yapmalısınız.” şeklinde konuştu.

GÖZLÜKLERİN ÜSTTEN, ALTTAN VE KENARLARDAN GELEN IŞIKLARI KESEBİLİYOR OLMASI ÇOK ÖNEMLİDİR

Saygı, sözlerine şu şekilde devam etti: “Kozmetik güneş gözlükleri UVB ışığının %70’ini ve UVA ışığının da %60’a kadarını engeller. Katarakt riski olan kişiler bu gözlükleri kullanmamalıdır. Genel amaçlı güneş gözlükleri, UVB ışığının en az %95’ini ve UVA ışığının da en az %60’a kadarını engeller. Özel amaçlı güneş gözlükleri, UVB ışığının en az %99’unu ve UVA ışığının da en az %60’ını engeller. Katarakt riski olan kişiler için en ideal güneş gözlüğü budur. Bu gözlüklerin üstten, alttan ve kenarlardan gelen ışıkları kesebiliyor olması çok önemlidir.”

DÜNYAYA GÖZLERİNİ AÇAN BİR BEBEK BİLE GÜNEŞİN BU ZARARLI IŞINLARINDAN ETKİLENMEKTEDİR

Adnan Saydı, sözlerini şöyle tamamladı:“Güneş gözlüğü herkesin sağlık malzemesi olarak kullandığı bir araç olmalıdır”diyen Adnan Saygı, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Güneş ışınlarının zararlarından korunmak için bu husus oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra özellikle çocukların güneş gözlüğü kullanmasının sağlıklı olup olmadığı en çok sorulan ve merak edilen konular arasındadır. Uzmanlar çocukların ve tüm yaş grubu insanların, göz sağlığı için sağlıklı ve kaliteli güneş gözlüklerini kullanmaları gerektiğini vurgulamaktalar. Göz sağlığı yaşla paralel gelişen veya gerekliliği artan bir olgu değildir. Dünyaya gözlerini açan bir bebek bile güneşin bu zararlı ışınlarından etkilenmektedir. Bu nedenle çocuklarınız da dâhil, göz sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Güneş gözlüğü gözlükçülerden alınır.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol