Seminer

Sigaranın zararları anlatıldı

Seminer

Sigaranın zararları anlatıldı

11 Şubat 2014 Salı 08:20
Seminer
 Halk Eğitimi Merkezi kursiyerlerine “Sigaranın Zararları” semineri verildi

 

Kaplankıran: “Ev içerisinde sigara içildiğinde, Çocuklar ortalama günde 5 sigara içmiş gibi olmaktadır”

 

 

Keşan Toplum Sağlığı Merkezi görevlileri tarafından, Keşan HEM (Halk Eğitimi Merkezi) Müdürlüğü kursiyerlerine, “Sigaranın Zararları” semineri verdi.

SİGARANIN NEDEN OLDUĞU HASTALIKLAR

Saat 10.15 sıralarında, Keşan HEM Müdürlüğü binasında başlayan seminer, Keşan Toplum Sağlığı Merkezi’nde görevli Dr. Pınar Kaplankıran ve Hemşire Nuran Özmen tarafından verildi. Seminerde, tütünün yol açtığı bağımlılık, kanserler, infeksiyonlar, anatomik ve fizyolojik bozukluklar, alerjiye duyarlılık gibi hastalıklara dikkat çekilirken, tütünün, esrar ve eroinden 8 kat daha fazla bağımlılık yaptığı vurgulandı.

EV İÇERSİNDE SİGARA İÇMEK ÇOK ZARARLI

Kaplankıran, kursiyerlere verdiği seminerde, ev içerisinde sigara içmenin de zararlarından söz ederek şöyle konuştu: Ev içerisinde sigara içildiğinde, çocuklar ortalama günde 5 sigara içmiş gibi olmaktadır. Bebekler hastaneye 3 kat daha fazla başvurmakta, ani bebek ölüm riski 2.5 kat artmaktadır. Çocuklarda astım ve solunumsal enfeksiyon riski 2 kat artmaktayken, yine çocuklarda akciğer kanseri, kronik bronşit sıklığı artmaktadır. Ayrıca, kocası sigara içen kadınlarda akciğer kanserinden ölüm 2-3 kat artmaktadır.”  


Son Güncelleme: 11.02.2014 08:21
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol