Sigarayı bıraktırma ürünleri ücretsiz oldu

DR. RAGIP TAŞ: “ÇOK YERİNDE BİR KARAR”

Sigarayı bıraktırma ürünleri ücretsiz oldu

DR. RAGIP TAŞ: “ÇOK YERİNDE BİR KARAR”

22 Ekim 2014 Çarşamba 07:40
Sigarayı bıraktırma ürünleri ücretsiz oldu
 Bakanlar Kurulu kararına göre, sosyal güvencesi olup-olmamasına bakılmaksızın sigarayı bıraktırma ürünleri başvuruda bulunacak ilk 300 bin kişiye ücretsiz olarak verilecek.

 UYGULAMA YÖNETMELİĞİ BEKLENİYOR

Bakanlar Kurulu kararına göre sosyal güvencesi olmasına bakılmaksızın sigarayı bıraktırma ürünleri ücretsiz verilecek. Sigarayı bırakma tedavisi olan hastalara sayıları 300 bini geçmemek şartı ile birinci, ikinci ve üçüncü basamak sağlık kurum ve kuruluşlarına dağıtımı yapılacak. Karar Resmi Gazete'de şu şekilde verildi: “Sigarayı bırakma tedavisi alan hastalar; sayıları 300.000’i geçmemek şartıyla herhangi bir sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın, Sağlık Bakanlığınca temin edilerek birinci, ikinci ve üçüncü basamak sağlık kurum ve kuruluşlarına dağıtımı yapılacak olan Nikotin Replasman preparatları ile Bupropion HCI ve Vareniklin içerikli ilaçlardan tütün bağımlılığı tedavi ve eğitim birimleri vasıtasıyla yararlanmada, 8/1/2002 tarihli ve 4736 sayılı Kanunun 1 inci maddesinin birinci fıkrası hükmünden muaftır.”

DR. RAGIP TAŞ: “ÇOK YERİNDE BİR KARAR” 

Konuyla ilgili olarak bilgisine başvurduğumuz Keşan Bir Nefes Sağlık Derneği Başkanı ve Özel Keşan Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Ragıp Taş, Bakanlar Kurulu kararının çok yerinde bir karar olduğunu kaydederek, konuyla ilgili olarak yönetmeliğin yayımlanmasının beklendiğini ve bu gelişmenin çok sayıda vatandaşın sigara zararlısından uzaklaşmasına vesile olabileceğini ifade etti.

Son Güncelleme: 23.10.2014 08:36
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol