Başkanlardan ortak açıklama

Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan ve CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Keşan İlçe Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Kanışkan, dün düzenledikleri ortak basın toplantısında, günlerdir beklenen grup kararı açıklaması yaptı.

Başkanlardan ortak açıklama

Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan ve CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Keşan İlçe Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Kanışkan, dün düzenledikleri ortak basın toplantısında, günlerdir beklenen grup kararı açıklaması yaptı.

18 Aralık 2012 Salı 00:27
Başkanlardan ortak açıklama
  

Belediye Başkanlığı makamında gerçekleştirilen ve saat 16.00 sıralarında başlayan toplantıda, Kentsel Dönüşüm’ün gerçekleşmesi için, Keşan Belediyesi ile CHP’nin her türlü desteği vermeye hazır olduğu belirtildi.

 ÖZCAN: ACELEYE GETİRİLECEK BİR KONU DEĞİL


 
Toplantıda ilk olarak konuşan Özcan“Arkadaşlar Ankara dönüşünde sizlere açıklama yapmıştım. Keşan’a yapılan sosyal konutların tevzi (dağıtım) aşamasına gelindi. Bu arada konuyla ilgili bazı görüşmelerimiz oldu. İstanbul’da TOKİ (Toplu Konut İdaresi) Bölge Müdürlüğü’ne uğradık. Konuyla ilgili olarak biz bazı kararlar aldık ama hem siyaseten hem de karar mercii olan belediye meclis grubumuzla da bir ayrıntı toplantısı yapalım istedik. <Daha sonra gerekli açıklamaları yapacağız.> dedim. Bu gerçekten önemsediğimiz bir olay. Bu Keşan’ın çehresine etki edecek bir olay. Bu konu aceleye getirilecek bir konu değil, hemen bir toplantıda karar verilecek bir iş değil.”


 
KIRÇEŞME SOKAK’IN HALİ İÇLER ACISI


 
Kırçeşme Sokak’ın halinin içler acısı olduğunu vurgulayan Mehmet Özcan, gelişmeleri söyle sıraladı: “Olayın geçmişine dönerek anlatırsak bazı şeyler unutuluyor. 2005 yılında Kentsel Dönüşümle ilgili çalışma başlatmıştık. 2006 yılında Kırçeşme Sokak, Paşayiğit Caddesi, Zati Yörüker Caddesi ve Şehit Er Hakan Korkmaz Sokak’la çevrili olan alanın hakikaten içler acısı manzaraları var. Orası için bir dönüşüm projesi hazırlamıştık. İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi) ile de belirli bir çalışmamız oldu. Rapor hazırlandı proje hazırlandı ve bunları gerekli yereler gönderdik. Bu bağlamda önce yeni konutlar başka mevkilere yapılacaktı.”


 
“EN ÖNEMLİ SORUN, İSKAN”


 
Çalışmanın en önemli sorununun insan kaynaklı olduğunu ifade eden Özcan, TOKİ’den yardım istenerek, konunun çözüleceğini vurguladı. Mehmet Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Burada en büyük sıkıntı bu bölgeyi dönüşüme uğratırken inşaat sırasında buradan çıkacak olan nüfusun iskan problemidir. Bu bağlamda da 300 dönümlük bir araziye 18 uygulaması yaptık. Daha sonra da yoksul konut projeleri başladı. Şu anda bizim parti ve grup olarak, belediye olarak arzu ettiğimiz şey, kamunun malıyla, kamunun parasıyla yapılmış olan konutların, buradaki bu problemimizi çözecek yönde kullanılması. TOKİ’nin son zamanlarda yeni yasalarla desteklenen Kentsel Dönüşüm olayını devlet eliyle devam ettirmesi şeklinde. Yani dönüşüme gidilecekse en büyük sıkıntı 500 - 600 ailenin konutlar bitene kadar nerede ikamet ettirileceğidir. Ben bunu kendi parti meclis grubumla paylaştım. Hepimiz o konuda hemfikiriz. Hazır pazaryeri projesi de hayata geçiyorken bu dönüşüm projesinin de uygulanmasını istiyoruz. Dönüşümün bu alanda uygulanması halinde çok daha fazla konut üretilmiş olur.”


“DERE YATAKLARINDA KONUTLARIMIZ VAR”


Önceliğin, gecekondularda yaşayanların bir başka yere taşınması olduğunu kaydeden Özcan, parti ve belediye meclisinin görüşünün de bu yönde olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Eğer bunu başarabilirsek, hem sorun çözülür hem de düzgün bir şehircilik havası ortaya çıkar. Dere yataklarında gecekondularımız var. İşgalli olan yerlerimiz var. Bunlara da öncelik verilerek bir tevzi (dağıtım) işleminin yapılması daha uygun olur kanaatindeyim. Bizim önerimiz parti ve belediye olarak bu.”


KANIŞKAN: KEŞAN’IN YARARINA OLACAK PROJELERİ REDDETME LÜKSÜMÜZ YOK!”


Daha sonra söz alan CHP İlçe Başkanı Ufuk Kanışkan, toplumun ve siyasetin ilgili kesimlerinin destek ve önerilerine sıcak ve samimi bir şekilde bakmakta olduklarını belirterek, şunları söyledi. “Keşan’ın yararı için hiçbir konuda desteği reddetme lüksümüz yok. Keşan’ın yararı için bize sunulan herhangi bir desteği hiçbir Keşanlının reddetme lüksü yok. Sayın belediye başkanımız Ankara dönüşü, Kentsel Dönüşüm konusunda başkentte yaptığı önemli görüşmeleri kamuoyu ile paylaştı. Ardından da parti grubumuzla birlikte meclis üyelerimizle birlikte konuyu değerlendirdik. Bu çok olağan ve oldukça olumlu bir çalışmaydı. Bu konuda CHP Keşan İlçe Başkanlığı, toplumun ve siyasetin ilgili kesimlerinin destek ve önerilerine sıcak ve samimi bir şekilde bakmaktadır. Kamu olanakları ile oluşmuş olan 730 konutun bu bakış açısı ile değerlendirilmesi gerekiyor kanaatindeyiz.”


“730 KONUT, KENTSEL DÖNÜŞÜM’DE KULLANILMALI”


Keşan’ın en çarpıcı projelerinden biri olan Kentsel Dönüşüm Projesi’nde, bu 730 konutun kullanılmasının öneminin altını çizdiklerini belirten Kanışkan, sözlerini şöyle sürdürdü: “TOKİ tarafından Karanlıkdere’de inşa edilen bu konutlar siyasi bir malzeme değildir. Bu alanda insanlarımızın daha iyi yaşam koşulları ile yaşaması için atılacak adımlar siyasete konu da edilmemelidir. Bu amaçla gerekirse diğer ilçe başkanlarını ziyaret ederek bu konuda ortak aklın oluşması hususunda adımlar atılması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle bu Karanlıkdere’deki  TOKİ Konutları ciddi bir fırsattır. Başkanımız bunu hep söylüyor, bu Kentsel Dönüşüm’ün oluşabilmesi için ciddi bir fırsattır, kaçırılmaması gereken bir fırsattır. Biz her anlamda Keşan’ın gelişimi için, Keşan’ın lehine olan her şeyde parti olarak ve birey olarak yanında olacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Hiçbir şeyi reddetme lüksümüz de yok. Bugün bir gazetede böyle başlık atılmış. Öyle bir şey söz konusu değil, hükümet, yerel iktidar, bütün siyasi partiler bütün Keşanlılar elbirliğiyle bu önemli projeyi hayata geçirmeliler diye düşünüyorum. Teşekkür ediyorum.” 

Son Güncelleme: 18.12.2012 02:41
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Erol SERİN 2012-12-18 10:21:35

Belediye Başkanı’nın Keşan’da, Ketsel Dönüşüm Projesi’nin rahatlıkla uygulanabilmesi için Karanlık Dere’deki TOKİ konutlarının kullanılması isteminin yerinde bir istem olduğuna ve daha iyi bir Keşan isteyenlerin, bu isteme destek vermeleri gerektiğine inanıyorum.