Bircan: “Türkiye’de ekonomi çökmüş durumda”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Erdin Bircan, 14 Ekim 2017 Cumartesi günü yaptığı açıklamada vergi indirimleri hakkında konuştu.

Bircan: “Türkiye’de ekonomi çökmüş durumda”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Erdin Bircan, 14 Ekim 2017 Cumartesi günü yaptığı açıklamada vergi indirimleri hakkında konuştu.

16 Ekim 2017 Pazartesi 00:00
Bircan: “Türkiye’de ekonomi çökmüş durumda”

AYŞİN SEÇİL GEZER

OHAL ile birlikte Türkiye’de güvensizlik ortamının oluştuğunun altını çizen Bircan, şu ifadeleri kullandı: “Ben Nasreddin Hoca’nın eşeğine benzetiyorum, Nasreddin Hoca’da önce eşek kayboluyor sonra tekrar bulunca seviniyorlar ya bunun gibi bir şey. Yüzde 40 zam gibi gerçekleşmemiş bir şey var, insanların önüne böyle bir şey atıldı. Bütçe açığı var şu anda Türkiye’de yani ekonomi çökmüş durumda. OHAL ile birlikte gelen bir çöküntü. OHAL’in Türkiye’deki vermiş olduğu kararnameler ile yapılan yasa düzenlemeleri, ülkedeki güvensizliği arttırdı. Ülkede yatırımcı kalmadı. Bırakın yatırımcının gelmesini, yatırımcı çıkıp gidiyor. Çünkü hukuk devleti olmaktan çıktık, yarının güvencesi yok. O anlamda da tabi ki bütçe açığı oluştu. Sanıyorum 2.8 milyar gibi bir rakam elde edilecekti bununla birlikte, şimdi geri çekilme ile 800 milyonluk bir açık oluştu. Yine onu da halkın sırtına yüklerler herhalde. Başka yapılacak bir şey yok, başka bir yerden de alacakları yok ama eğer sarayın harcamaları kısılırsa bunlara hiç gerek yok. İnsanların bu durumunda, çiftçi zaten para kazanmıyor, işçi zorla geçiniyor, emeklinin durumu zaten belli ama direk vergi alınamadığı için dolaylı vergi alınıyor insanlardan.”

KORKU İMPARATORLUĞU OLUŞTU

Türkiye’nin ekonomik anlamda bittiğini söyleyen Bircan, açıklamasını şöyle sonlandırdı: “En son da taksiciler ile ilgili bir uygulama var. Bununla ilgili 3 gün önce Edirne’de ben bir basın açıklaması yaptım. Taksilere şu anda insanın hayatının gizliliğini ihlal eden ses ve görüntü sistemi konuldu. Bu da 4 bin 500 TL gibi her taksiye konuluyor. Ve yedekleme depolama yapılacak, bununla ilgili de her ay taksiciden bin 500 TL para isteniyor. Hiçbir yerden elde edemedikleri geliri halkın üzerinden, bir şekilde onlardan alınıyor. Ben şunu hatırlatmak isterim, ülke ekonomik anlamda bitiyor. Irak’a gireceğiz derlerken, askerimiz İdlib’de. Ülke savaş halindeyken bu harcamaların nereye, nasıl gittiğini 2017 bütçesinde açıklayamadılar. 2018 bütçesini de göreceğiz. Ülkenin şu anda çivisi çıkmış durumda. Bununla ilgili de halkın şunu görmesi lazım; hani nerede Ecevit’in önüne kasa atan esnaf. Bir korku imparatorluğu oluştu. Bu korkuyu insanlar aşamıyor. Ama bu korku aşılmak durumunda ve belli kesimlerde aşıldı. Adalet Yürüyüşü’nde 2 buçuk milyon insan yürüdü ve bu korku duvarı aşıldı. MTV, yarın başka bir vergi yani bu Deli Dumrul hikayesi gibi köprüden geçtik, geçemediysen de ödeyeceksin, geçtiysen de ödeyeceksin. Şu anda Deli Dumrul vergilerini çıkartıyorlar. OHAL’in acilen bitirilmesi gerekiyor ama OHAL ile yönetilmeye alıştırdılar bu ülkeyi. Çünkü hoşlarına gidiyor. Çünkü demokrasi ve özgürlükleri kısıtlıyorlar. İnsanların sesini kesiyorlar.”

Google Play Store’dan Medya Keşan uygulamasını indirmek için BURAYA TIKLAYINIZ

Apple Store’dan Medya Keşan uygulamasını indirmek için BURAYA TIKLAYINIZ

Facebook sayfamız için BURAYA TIKLAYINIZ

Twitter için BURAYA TIKLAYINIZ

Instagram için BURAYA TIKLAYINIZ

Google plus için BURAYA TIKLAYINIZ

Youtube Kanalımız için BURAYA TIKLAYINIZ

Son Güncelleme: 16.10.2017 00:08
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol