CHP Edirne Milletvekili Adayları tanıtım toplantısında buluştu

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi)’nin, 24 Haziran’da yapılacak milletvekilliği genel seçimleri öncesinde Edirne Milletvekili Aday Tanıtım Toplantısı, dün, Keşan’da gerçekleştirildi.

CHP Edirne Milletvekili Adayları tanıtım toplantısında buluştu

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi)’nin, 24 Haziran’da yapılacak milletvekilliği genel seçimleri öncesinde Edirne Milletvekili Aday Tanıtım Toplantısı, dün, Keşan’da gerçekleştirildi.

30 Mayıs 2018 Çarşamba 21:13
CHP Edirne Milletvekili Adayları tanıtım toplantısında buluştu

AYŞİN SEÇİL GEZER

Tanıtım toplantısında CHP’nin Edirne’de 4-0 yapacağı üzerinde durulurken, CHP’liler hep bir ağızdan ‘Tamam’ dedi.

Saat 18.00 sıralarında, CHP Keşan İlçe Lokali’nde başlayan toplantıya; milletvekili adayları Okan Gaytancıoğlu, Erdin Bircan, Yakup Atalay, Erdoğan Gümülcineli, CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, CHP Keşan İlçe Başkanı Hasan Çıkıkçı, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, Yenimuhacir Belediye Başkanı Recep Ordu, İl Genel Meclisi üyeleri ve çok sayıda partili katıldı.

Aday Tanıtım Toplantısı’nın açılış konuşmasını CHP Keşan İlçe Başkanı Hasan Çıkıkçı yaptı, Katılımcılara ‘Hoş geldiniz’ diyerek sözlerine başlayan Çıkıkçı, şunları söyledi: “Fevzi Pekcanlı’nın çağrısıyla Edirne’de bir toplantı yaptık. Yaklaşık 3 buçuk saat süren toplantı sonrasında seçim startını verdik. Türkiye’de iki şeyin önüne geçilemiyor.  Birincisi doların yükselişi, ikincisi de Muharrem İnce’nin çıtayı yükseltişi. Bu anlamda 24 Haziran’da demokrasi kazanacak. 25 Haziran sabahı da Türkiye’de yeni bir güneş doğacak.”

SEÇİM STARTINI VERDİK

Çıkıkçı’nın ardından CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı da konuşarak şöyle dedi: “Çok güzel bir heyecan var. Seçim startını verdik. Meriç’ten başladık, İpsala ve Enez’e gittik. Çok güzel bir kalabalık vardı. Hayırlısıyla her şeyi başaracağız. Adaylarımıza da sonuna kadar güveniyoruz.”

ÜLKEYİ BİZ YÖNETECEĞİZ

Pekcanlı’nın konuşması sonrasında vekil adayları sırasıyla söz aldı. İlk olarak 1.sıra adayı Okan Gaytancıoğlu konuştu. Gaytancıoğlu: “Örgüt olarak çok güçlüyüz. İnanıyorum ki 24 Haziran’dan sonra çok daha güçlü olacağız. Çünkü ülkeyi biz yöneteceğiz.  Partimiz gücünü gösterdi, cumhuriyeti nasıl kurduysa, devrimleri nasıl oturttuysa, bu ülkede demokrasiyi ve laikliği nasıl düzene soktuysa şimdi de CHP üzerine düşen görevi verdi. 15 milletvekilini İYİ Parti’ye göndererek demokrasiyi işletti ve İYİ Parti’yi seçime soktu. Ardından AKP’nin kurnazlık yaparak getirdiği ittifak yasasını biz kendi lehimize çevirdik. Onlar adına ‘cumhur ittifakı’ dedi. Bizde 4 siyasi partiyle beraber ‘millet ittifakı’ oluşturduk. Demokratik sistemden yana olanlar bizimle birlikte hareket etti. Bunun avantajı; onlar düşük oy da alsalar Meclis’te temsil edilecekler. Ama AK Parti bu oylardan faydalanamayacak. İttifaktan gelen oylarla vekil sayımızı arttıracağız. Partimizin son hamlesi de Muharrem İnce oldu. Yeri geldiğinde kavgacı, yeri geldiğinde doğruları söyleyen donanımlı, bilgili bir cumhurbaşkanımız oldu. Meydanlarda CHP rüzgârı esiyor. Hiçbir şekilde CHP’nin adını anmadan Türkiye’de olması gereken demokrasiyi anlatıyor. Bu örgüt güçlü bir örgüt, yüzde 54’ten yüzde 58’e çıkarmış, gücünü göstermiş, zor zamanlarda bir araya gelmesini bilmiş, her şeyi bir kenara bırakıp partisinin başarısı için mücadele etmiş bir örgüt. Şimdi bu örgüt ülkesini kurtaracak. 24 Haziran akşamı bizleri parlamentoya göndermeyecek, 4 milletvekilinin de gireceğine inanıyorum. Çok çalışacağız. Belki Meclis 1 sene, 2 sene ciddi anlamda çalışamayacak. Çünkü bütün yasalar Cumhurbaşkanı ve onun bakanları tarafından çıkartılacak ama demokratik parlamenter sisteme inandığımız için süratle demokratik sisteme geçeceğiz. Mutlaka bir geçiş süreci olacak. Onlar bu geçiş sürecinde o çıkardıkları yasanın içinde boğulacaklar. Biz, Türkiye’yi Cumhuriyet’in kurucu ayarlarına yeniden döndüreceğiz. Partimiz seçimlere hazır. Böyle bir erken seçim olacağını zaten öngörmüştük, hazırlıklarımız yapmış, son rötuşlarımızı bırakmıştık. Erken seçim kararından sonra da son rötuşlarımızı tamamladık. Rantların hepsi kesilecek. Partilerimizin politikalarını hep birlikte anlatacağız. Örneğin; asgari ücretin net 2 bin 200 TL olması son derece önemli. Türkiye’de en düşük maaş alan işçi 2 bin 200 TL gelire sahip olacak. Bu gelirle bir yaşam kurmaya çalışacak. Bunu herkese anlatmak zorundayız. Bu parayı esnaf için, işçi için, çiftçi için veriyoruz. Şeker Fabrikaları’nın hepsini geri alacağız. Özelleştirme sürecini durduracağız. Emekliye 2 maaş tam ikramiye vereceğiz. CHP, tercihlerini halktan yana yapacak. 24 Haziran akşamı da büyük bir çoğunlukla parlamentoya gelecek.” ifadelerini kullandı.

MUHARREM İNCE’NİN CUMHURBAŞKANI OLACAĞINA CANI GÖNÜLDEN İNANIYORUM

Okan Gaytancıoğlu’ndan sonra 2. sıra milletvekili adayı Erdin Bircan söz aldı. Türkiye’nin yeni bir döneme girdiğini kaydeden Erdin Bircan, şu açıklamalarda bulundu: “CHP bu ülkede gerçek bir demokrasi dersi verdi. CHP Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti’nin seçime girebilmesi için 15 arkadaşımızı İYİ Parti’ye göndererek bir demokrasi sınavı verdi. Ardından Muharrem İnce’yi aday olarak belirledik. Yüzde 50+1’le kendi ayaklarına kendileri vurdular. Belki de karşılarında beklemedikleri bir Cumhurbaşkanı adayı var. Söylenenlere cevap veren, söylediklerini tutarlı bir şekilde kabul ettiren, gencinden, çiftçisine, emeklisine herkesi düşünen bir cumhurbaşkanı adayıyla partimiz yola devam ediyor. CHP olarak Parlamenter sisteme geçme sözüyle yola çıktık. 24 Haziran akşamı Cumhurbaşkanı adayımız Muharrem İnce’yi o koltuğa getirebiliriz.  Bu uzak bir nokta değil. Çok çalışarak başaracağız. Dolar almış başını gidiyor, Euro almış başını gidiyor. Benzin ve mazot fiyatları almış başını gidiyor. Her şey gidiyor ama Recep Tayyip Erdoğan bir türlü gitmiyor. Laik, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ni öyle bir inşa edeceğiz ki çocuklarımızda bize teşekkür edecek. Gece gündüz çalışmak zorundayız. OHAL’in kalkmasıyla birlikte 1 ay içerisinde çok şey değişir. Seçim bildirgemizi insanlara anlatacağız. Demokrasinin olduğu ülkede dolar da düşer, enflasyon da düşer. Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanı olacağına canı gönülden inanıyorum.”

ÜLKEMİZİ HEP BERABER AYDINLIĞA ÇIKARACAĞIZ

Erdin Bircan’dan sonra CHP Edirne 3. sıra milletvekili adayı Yakup Atalay konuşarak, şunları söyledi: “Yapılacak 24 Haziran seçimleri köprüden önceki son çıkış. Ya kuvvetler ayrılığı ilkesini tekrar egemen kılacağız ya da tüm yetkilerin bir kişinin elinde toplandığı otokratik(yönetici bütün siyasi güçleri elinde bulundurur) bir yönetimi onaylayacağız. Bizler Atatürk ilke ve devrimlerine inanmış olan bireyleriz. Biz 2 tane Mustafa’dan hiç taviz vermedik; birincisi Mustafa Kemal Atatürk, ikincisi Hz. Muhammed Mustafa (S.a.v). Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanı adayı olmasıyla birlikte geçmişte Ekmelettin İhsanoğlu’nun cumhurbaşkanı adayı olmasından doğan kırılganlık da ortadan kalktı. Artık gerçekten bizi temsil edeceğine inandığımız bir cumhurbaşkanı adayımız var. Ben Muharrem İnce’nin kesinlikle cumhurbaşkanı olacağına inanıyorum. Hepimiz biliyoruz ki 16 Nisan referandumunda ‘Hayır’ oyları fazla çıktı. Mühürsüz oy pusulalarıyla oylar gasp edildi. Bunu tekrar yapamayacaklar. Bu ‘Hayır’ bileşenleri bir blok oluşturarak Muharrem İnce’yi cumhurbaşkanı yapacak. Bu seçimde 2 anlayış çarpışıyor; biri cumhuriyet anlayışı biri Ortadoğululaşma anlayışı. Biz Ortadoğu ülkesi haline gelmeyeceğiz. Biz yüzümüzü batıya döneceğiz. 24 Haziran’da Cumhuriyet Halk Partisi bayrağını en yukarı dikeceğiz. Genel merkezimiz ortaya bir irade koymuş ve bu sıralamamız oluşmuştur. Kesinlikle mikro milliyetçilik yapmayacağız. Mesele ülkenin sorunu, bizim evimiz yanıyor, evimizi kurtarmamız lazım. Edirne’de 304 bin seçmen var. 16 Nisan referandumunda 188 bin küsur ‘Hayır’ oyu çıktı. Millet İttifakı olarak 220 bin oyu bulabiliriz. Böyle olursa Edirne’de 4-0 yaparız. Ben buna inanıyorum. Ülkemizi hep beraber aydınlığa çıkaracağız.”

25 HAZİRAN SABAHI İKTİDARA GELDİĞİMİZDE BU ÜLKE NEFES ALACAK

Tanıtım toplantısının son konuşmasını 4. sıra adayı Erdoğan Gümülcineli yaptı. CHP’de milletvekili aday adayı olmanın bile şeref olduğunu belirten Gümülcineli, şu ifadeleri kullandı: “4-0 bizim için zor bir sonuç değil. Derdimiz sadece birilerinin milletvekili seçilmesi değil. Siyasi hayatım boyunca hep ‘Bu partide ne olurum değil, ne yapabilirim’ anlayışıyla çalıştım. Genel merkezime beni aday gösterdikleri için teşekkür ediyorum. Üzerime ne görev düşüyorsa sonuna kadar yapmaya hazırım, kırgın ve küskün değilim. Hedefimiz Muharrem İnce’yi cumhurbaşkanı, CHP’yi iktidar yapmak. Partim bana sahip çıktığı, destek verdiği sürece ben hep bir adım önde koşarım. CHP demek bu ülkede barış, ne ezen ne ezilen insanca hakça bir düzen demektir. 25 Haziran sabahı iktidara geldiğimizde bu ülke nefes alacak. Bundan sonra İl Başkanlığımızın yapacağı program doğrultusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Toplantımıza katılan herkese teşekkür ediyorum.”

Son Güncelleme: 30.05.2018 21:29
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol