EMEP Keşan İlçe Örgütü:

“Referandumda ‘Hayır’ diyoruz”

EMEP Keşan İlçe Örgütü:

“Referandumda ‘Hayır’ diyoruz”

30 Mart 2017 Perşembe 00:04
EMEP Keşan İlçe Örgütü:

HABER MERKEZİ

EMEP (Emek Partisi) Keşan İlçe Örgütü, dün yaptığı yazılı açıklamayla 16 Nisan 2017 tarihinde yapılacak Anayasa değişikliğinin oylanacağı referandumda “Hayır” diyeceklerini bildirdi. EMEP’in yaptığı açıklama şöyle:

“16 Nisan 2017 tarihinde yapılacak referandumda “Hayır” diyoruz. Tüm yetkilerin tek bir elde toplandığı bir anayasaya halkın evet diyeceğini düşünmüyoruz.

Grev hakkı, işçinin güvencesi, kadın haklarının güvence altına alınmadığı hiçbir anayasa değişikliğine ‘Evet’ demeyeceğiz.

BAHSİ EDİLMEYEN HAKLAR ÜZERİNDE DURACAĞIZ

Hükümetin ‘Evet’ çıkarmak için yaptıkları kabul edilebilir değildir. Referandumda ‘Evet’i çıkarmanın temeli olarak tehdit, şantaj, korku yaratmayı düşünüyorlar. Biz bu politikalara karşı barış, özgürlük ve yeni bir anayasa talebi ile anayasa değişikliğine karşı ‘Hayır’ kampanyası başlattık. Esas olarak 18 maddelik anayasanın neler getirip neler götürmesi üzerinde duruyoruz. Emekçilerin geleceği için bu anayasada yer almayan hatta bahsi bile edilmeyen hakların üzerinde duracağız.

HAYIR DİYECEĞİZ

Söz konusu Anayasa değişikliğinde emekçilere yönelik düzenlemelere yer verilmiyor. Grev haklarının güvence altına alındığı bir düzenleme yok. İşçi sınıfını güvence altına alacak bir düzenleme yok. Kadınların hak eşitliği ile ilgili bir düzenleme yok. İnanç özgürlüğünü ve laikliği esas alan bir düzenleme yok. Biz ise bu saydıklarımıza dair hak ve hukuk açısında bunlarında içerisinde yer aldığı bir düzenleme yapılması konusunda ısrarımızı sürdüreceğiz ve bunların gerçekleşmesi için ‘Hayır’ diyeceğiz

TEK KİŞİLİK YÖNETİME HAYIR DİYORUZ

Referandumdan ‘Hayır’ çıkacağına inanıyoruz. Referandumda ‘Hayır’ niye çıkacak? Çünkü, halkın tüm yetkilerin tek bir elde toplandığı bir anayasaya ‘evet’ diyeceğini düşünmüyoruz. Bu nedenle halkın kendine güvenmesi gerekiyor. Çok büyük bir kesim yetkilerin tek bir kişide olduğu yönetime ‘Hayır’ diyor. Tabi bu kesim de aynı baskıya maruz kalıyor. Halkın geleceğine sahip çıkmasını istiyoruz.

PEKİ, NEDEN ‘HAYIR!’ DEMELİYİZ

Ülkenin yıkıma, halkın uçuruma daha fazla sürüklenmesini önlemek için‘HAYIR’ demeliyiz.

Çocuklarımızın savaşlarda kırılmasını engellemek için, ‘HAYIR’ demeliyiz.

Türkiye’nin Libya, Irak ve Suriye’de yaşanan türden katliamlara sahne olmasını önlemek için, HAYIR’ demeliyiz.

Ülkenin bir tek kişi tarafından Olağanüstü hal, Sıkıyönetim ve savaş hali yasalarıyla yönetilmesinin önüne geçmek için, ‘HAYIR’ demeliyiz.

Nasıl düşüneceğimize, neye inanıp-inanmayacağımıza, yaşam tarzımızın nasıl olacağına olağanüstü yetkilerle donatılmış bir adamın karar vermemesi için, ‘HAYIR’ demeliyiz.

Grev ve direniş, söz, basın-yayın ve örgütlenme hakkının bir kişi tarafından tasallut altına alınmasına dur demek için ‘HAYIR’ demeliyiz.

İrademizi, seçme-seçilme hakkımızı bir tek kişinin eline teslim etmemek için, ‘HAYIR’ demeliyiz.

Parlamentonun, mahkemelerin, üniversitelerin bir tek kişinin keyfi yönetimine bağlanmasını önlemek için, ‘HAYIR’ demeliyiz.

Daha iyi koşullarda yaşama istemini dile getiren, çalışma ve iş koşullarının iyileştirilmesini isteyen, tam hak eşitliği, barış ve demokrasi isteyen, kadınların horlanıp-aşağılanması ve cinsiyetçi ayrıma tabi tutulmasına karşı çıkanların tek adam tarafından “hain” ilan edilerek zindanlara kapatılmasına set çekmek için, ‘HAYIR’ demeliyiz.

Ülkenin ve tüm ezilenlerin, baskıyla, polis zorbalığı ve zindan tehdidiyle susturulmaya çalışılan herkesin yararına olan ‘HAYIR’ oylarını artırmak, hep birlikte  ‘HAYIR’ demektir!”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol