Gaytancıoğlu: “Türkiye’de yeni bir iktidar, yeni bir anlayış gerekiyor”

CHP 1. sıra Edirne Milletvekili adayı Okan Gaytancıoğlu, AK Parti’nin ekonomi politikasını, dün yaptığı açıklamada eleştirdi. 

Gaytancıoğlu: “Türkiye’de yeni bir iktidar, yeni bir anlayış gerekiyor”

CHP 1. sıra Edirne Milletvekili adayı Okan Gaytancıoğlu, AK Parti’nin ekonomi politikasını, dün yaptığı açıklamada eleştirdi. 

25 Mayıs 2018 Cuma 09:42
Gaytancıoğlu: “Türkiye’de yeni bir iktidar, yeni bir anlayış gerekiyor”

AYŞİN SEÇİL GEZER

Gaytancıoğlu,AK Parti’nin yıllardır uyguladığı ekonomi politikası şansa gitti. Çünkü üretime dayanmayan, sadece sıcak para ticaretini hedef alan ekonomi politikalarının uzun süre sürdürülemeyeceğini bütün dünya ekonomistleri söyler. Temelinde; bir şeyler üretip markalaşıp dünyaya satamazsanız ham maddenizi işleyip dünya piyasalarına arz edemezseniz bunun sonu sürdürülebilir değildir. İstihdam yaratamaz, ekonominizi düzeltemezsiniz. Ekonomide var olan işçinin, memurun, esnafın gelirlerini artıramazsanız ekonomik büyümeyi sağlayamazsınız. AK Parti yıllardır yurt dışında olan fazla parayı Türkiye’ye çekerek ona yüksek faiz ödeyerek bunu içeriye getirdi ve bunu inşaat sektörüne tamamen rant getiren bir sektöre aktardı ve insanları tüketici kredileriyle, konut kredileriyle insanları borçlandırdı. Yine aynı şekilde kendi arabanızı üretmiyorsunuz, başka ülkelerden getirip insanlara 60-70 bin gibi rakamlarla satarak borçlandırıyorsunuz. Ekonomik büyüme, sağlıklı büyüme nasıl olur? Buğday üretirsiniz, un yaparsınız. Dünyaya başka ürünler satarsınız. Demir çelik sanayinizi, motor sanayinizi desteklersiniz, bilişim teknolojilerini desteklersiniz. Endüstriyel yatırımlarınızı yaparsınız. Türkiye’nin bulunduğu konumu kullanarak lojistiğinizden yararlanırsınız. Türkiye’yi bu şekilde büyütürsünüz. İnşaatlarla, AVM’lerle, yeni konutlarla büyütemezsiniz. Bu ülkede AKP iktidar olduğundan beri 9 defa vergi affı çıktı. Çünkü insanlar borcunu ödeyemiyor.” şeklinde konuştu.

HİÇBİR ÜLKE ÜRETMEDEN KALKINAMAMIŞTIR

CHP olarak her zaman yapıcı bir muhalefet sergilediklerini dile getiren Okan Gaytancıoğlu, “Ekonomi böyle yönetilmez dedik. Ama AKP bu yoldan dönmedi ve artık dünyadan da o para gelmiyor. O para güvenli bir limana gelir, bizde güvenli bir liman yok ki, Olağanüstü Hal var. Olağanüstü hal var diye şirket kurdunuz. Şirket eğer AK Parti’ye destek vermiyorsa, hukuk sistemini de iyileştirmediniz. Ne oldu? Birçok firma kapattı gitti. Çünkü güçlü sermaye demokrasinin, hukuk devletinin olduğu yerlerde kalır. Türkiye OHAL’le yönetiliyor. Artık Türkiye’de yeni bir iktidar, yeni bir anlayış gerekiyor. O da 24 Haziran’da gerçekleşecek. Nasıl bir üretim, nasıl bir paylaşım olacağını göreceksiniz. En başında söylediğim gibi hiçbir ülke üretmeden kalkınamamıştır.” dedi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol