Hakan Çevikel:

Görevden azledilmemizi ben istedim

Hakan Çevikel:

Görevden azledilmemizi ben istedim

04 Temmuz 2014 Cuma 04:16
Hakan Çevikel:
 Sonay CAN

 

AK Parti Keşan İlçe Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Çevikel, önceki gün Ankara’da görevini Mustafa Mercan’a devretmesinin ardından dün de gazetecilerin karşısına geçerek, bir değerlendirmede bulundu.   

Çevikel’in İşçimen İş Merkezi’ndeki avukatlık bürosunda gerçekleştirilen ve saat 13.00 sıralarında başlayan basın toplantısında, 2,5 yıldan beri görev yapan en uzun yönetim kurulu olduğunun altı çizilerek ana başlıklar halinde şu konulara değinildi:

“DESTEK OLAN HERKESE TEŞEKKÜRLER”

“2012 yılı Şubat ayında gerçekleşen 4. olağan kongre ile delegemizin teveccühü ile göreve geldim. Yaklaşık 2.5 yıldır AK Parti İlçe Teşkilatında ben ve yönetim kurulundaki arkadaşlarımızla beraber görev yaptık. Öncelikle ben bu süreçte bizlere destek olan, hatırşinaslıklarıyla bizlerin yanında olan tüm teşkilatıma, kendileri ile çalışmaktan onur duyduğum tüm arkadaşlarıma teşekkür etmek istiyorum. Bizlere gösterdikleri teveccühten ötürü tüm Keşan halkına teşekkür ederim. Bu süreçte yine bilmeden de olsa kalbini kırdığımız, bize gönül koyan arkadaşlarımız varsa, kendilerinden siyaseten özür dilerim. İlçe başkanlığı vazifesinden ötürü özür diliyorum. <Öncelikle Keşan> diyerek yola çıkmıştık. Keşan'da olması gerekenler adına farklı bir duruş sergilediğimize inanıyorum. Geçmiş süreç içerisinde AK Parti'de 12 - 13 yıllık Keşan geçmişinde en uzun ilçe başkanlığı ve yönetimi yapan teşkilatız. Bu süreçte biz 4 - 5 tane CHP'li ilçe başkanı gördük. Hepsi ile çalışma fırsatımız oldu. Teşkilatlarımızın çalışmaları, çabalarıyla gösterdikleri emeklerle yerel seçimlerde AK Parti'nin gücünü ve iktidarını Keşan'da hissettirdiğimize inanıyoruz. Bundan sonraki süreç içerisinde de biz her zaman görev alacak arkadaşlarımızın yanında olacağız. Onlara destek olacağız. Bu yapı ve oluşumun hızla büyümesinde üzerimize düşen ne varsa yapmaya da hazır olduğumuzu ifade etmek isterim. Tabii teşkilatın mahalli yönetimleri sandık başkanları sandık yönetimleri kadın ve gençlik kollarımıza, ana kadememize bu anlamda görev alan tüm arkadaşlarımıza gösterdikleri emek ve çabalardan ve samimiyetten ötürü teşekkür ederim.”

“İŞİMİZDEN, AİLEMİZDEN FEDAKARLIK ETTİK”

“Siyaset dışarıdan algılandığı gibi bir durum değil. Özellikle yerel anlamda bir ilçede yöneticilik yapmak kademelerde görev almak gerçekten büyük fedakarlık isteyen bir durum. Zamanımızdan, işimizden, ailemizden, fedakarlık istedik. Onlar da bize tolerans tanıdılar. Öncelikle tabii aileme teşekkür ediyorum. Hayatımızın onlarla harcamamız gereken kısmını siyasete harcadık. Dolayısıyla aileme de eşime de teşekkür etmek istiyorum.”

“YENİ BİR KAN DEĞİŞİKLİĞİYLE DEVAM EDİLMESİNİ İSTEDİK”

“Biz yaklaşık 10 gün önce önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimini de dikkate alarak, genel merkezimize müracaat ettim. Mevcut yerel seçimlerden dolayı yönetimimizdeki eksikliklerin çok büyük oranda olduğunu, bu yapıyla seçime gitmenin doğru olmayacağını, teşkilatı ve çalışmaları sekteye uğratacağını düşündüğümü ve dolayısıyla görevden azlimi talep ettim. Bir hafta 10 günlük süre içerisinde bu konuları görüştük. En sonunda da Cumhurbaşkanlığı adaylığının açıklanması ile ilgili programlara katıldığımda o gün itibari ile bu değişikliğin gerçekleşmesi gerektiğini, görev verilirse görevi kabul edeceğimizi ama verilmezse de yeni bir yönetimle, yeni bir kan değişikliği ile de bu işin devam etmesi gerektiğini hitap ettik. Aynı gün itibari ile Mustafa Mercan Ankara'ya çağırıldılar. Sayın teşkilat başkanımız da görevi Mustafa Mercan arkadaşımıza verdiler. Ben hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

“ÜYE SAYISINI İKİ KATINA ÇIKARDIK”

“Yeni arkadaşımıza ve kuracağı ekibe bundan sonraki süreçte başarılar diliyorum. Tabii bu bir bayrak yarışı, almış olduğumuz görevi yapmış olduğumuz süreç içerisinde başarılı olduğumuzu düşünüyoruz. Gerçi bu Keşan halkının takdiri olacak ama biz elimizden gelen fedakarlık ve çalışmayı yaptığımıza inanıyoruz. 4 bin civarı üye ile almış olduğumuz teşkilatı yaklaşık 8 bin 400 üye ile yeni yönetime teslim ediyoruz. Sandıkların mahalle yönetimlerine kadar, köy birim başkanlarına kadar gerçekten temeli sağlam omurgası oluşturulmuş, belki yıllardan sonra ilk defa tam anlamıyla bir teşkilatı, harcı borcu olmayan bir teşkilatı yeni yönetime devredeceğiz. Bundan sonra da arkadaşlarımıza, bize görev verilirse, bir talepte bulunulursa her zaman yanlarında olacak şekilde teslim ediyoruz. Keşan ve bölge için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Dediğim gibi, bu süre içerisinde bize destek veren tüm Keşan halkına ve basın mensuplarına teşekkür ediyorum İnşallah ileride tekrar farklı konumlarda Keşan'ın geleceği ile alakalı ortak paydalarda bulunmak isteriz.”

“ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE, İL VE İLÇE KONGRELERİ YAPILACAK”

“Bu süreçler AK Parti teşkilatı'nda da diğer teşkilatlarda da çok sık yaşanan süreçlerdir. Önümüzdeki dönem içerisinde de zaten yine bir ilçe olağan kongresi olacak. Bizim süremiz bitmek üzere idi. 3 yıl için göreve seçiliyor yönetimler. Bu süreç içerisinde yeniden ülke çapında kongreler yapılacak, yeni yönetimler göreve gelecek. Yerel seçimlerden sonra eksilme yaşanan ve de önümüzdeki çok önemli olan milletin ilk defa Cumhurbaşkanı seçeceği bir seçimde daha heyecanlı, çok daha istekli ve tam bir teşkilat yapısıyla seçime girilmesinin en doğru karar olacağını düşünüyorum. Bu anlamda genel merkezimizin kararına saygılıyız. Yeni bir yapılanma ile bu seçime gidilmesi en doğru olan karardır.”

“YEDEKLERLE DEVAM ETMEK İSTESEYDİK, GÖREVDE OLURDUK”

“30 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin ardından 25 kişilik yönetim kadrosundan gerek belediye gerek il genel meclisine gidenler var. Bunların yerine yedek listedeki kişiler getirildi.  Yedek listede Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki sorumluğu vakti açısından taşıyabilecek arkadaşlarımız da var. Biz böyle bir talepte bulunduk genel merkezimizden. Şunu da net ifade edebilirim. Yedeklerle devam etme kararı alsaydık bugün itibari ile görevimize devam ediyor olurduk. Ama biz yapı anlamında bu yapının Cumhurbaşkanlığı seçimi için AK Parti'nin oylarının artırılması ve Cumhurbaşkanlığı seçimi anlamında adayımıza olan desteğin artırılması konusunda yeterli olduğumuzu düşünmediğimiz için görevden azlimizi istedik.”  

“BU SÜREÇTE GERÇEKTEN YORULDUK!”

“Biz bu süreç içerisinde gerçekten yorulduk. Çok zaman ayırdık. Biz şart altında arkadaşlarımıza destek oluruz ama ihtiyaç duyulursa. <Hakan sen de burada olman lazım. Biz seninle birlikte çalışmak istiyoruz.> denirse, biz görevden kaçacak insanlar değiliz. Biraz da kenarda durmak, dinlenmek, ailemize ve işimize vakit ayırmak istiyorum. Ben cübbe giymeyi de özledim. Avukatlığı özledim. Uzun süredir duruşmalardan uzaktım. Adliye’nin tozunu yutamıyorduk. Mesleğimi de özledim. Aileme ayıracağım zamanı da artırmak istiyorum. Dolayısıyla ben daha fazla heyecanı yüksek, bu işe gönül veren arkadaşların içerisinden güzel bir liste oluşturulması için çaba sarf edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Sayın Mercan da en doğru kararı verecektir. Düzgün bir liste ile herkesi toparlayıcı bütünleştirici bir liste ile bu geçiş sürecini tamamlayacaktır.”

“SİYASET UZUN SOLUKLU BİR İŞ”

“Siyaset uzun soluklu bir iş ve benim yaşım daha 39. Ve bu süreç içerisinde Keşanlıların büyük bir kısmı ile kucaklaştığımı düşünüyorum. Tabii belki sevenimiz olduğu kadar sevmeyenimiz, bizi beğenmeyen arkadaşlarımız da vardır. Onlara da takdirimiz ve saygımız vardır. Ama şimdiden, kendimi, 39 yaşında genç siyasetçi görüyorum. Önceden konuşmanın doğru olacağını düşünmüyorum. Bundan sonraki süreçte, genel seçimler olur yerel seçimler olur, halkımız teveccüh gösterirse, bir görevle ilgili bize bir gömlek biçerse, hayır diyemem. Görevden kaçamam. Ben çok genç iken, DYP döneminde, belediye meclis adaylığı da yaşadım.. O zamanlar 29-30 yaşındaydım ve bana belediye başkanı adaylığı teklifi de geldi. Görevi her zaman kabul ettim. Ama şunu da her zaman söyledim, benden yaşça daha büyük olan bu görevi yapabilecek olan arkadaşlarımıza teklif edin, eğer kimse bulunamazsa ben her zaman göreve hazırım diye cevap verdim.”

Son Güncelleme: 05.07.2014 03:56
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol