İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi

Kanışkan: “11 Ayda 148 kadın, cinayete kurban gitti” Dirik: “İnsan hakları, hukukun egemenliğiyle korunmalı”

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi

Kanışkan: “11 Ayda 148 kadın, cinayete kurban gitti” Dirik: “İnsan hakları, hukukun egemenliğiyle korunmalı”

11 Aralık 2012 Salı 16:24
İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi

Edirne İl Genel Meclisi Başkan ve Keşanlı üyelerinin dünkü basın açıklaması vesilesiyle CHP Keşan İlçe Merkezi’nde !0 Aralık“İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi”nin kabulünün yıldönümüne değinen CHP Keşan İlçe Başkanı Ufuk Kanışkan, Bildirgenin, “İnsan Haklarının Anayasası” olduğunun altını çizdi. Kanışkan, şöyle dedi: “Bu bildirge, insanın doğuştan sahip olduğu kişisel hak ve özgürlüklerini tanımlar. Her insanın yasa önünde eşit olduğunu, işkenceye, kötü muameleye ve onur kırıcı cezalara tabi tutulamayacağını ilan eder. Ülkemizde ise bu yılın ilk 11 ayındaki insan hakları ihlallerine ilişkin tablo iç açıcı değildir. Kadına karşı şiddet ve kadın cinayetlerindeki korkunç bir artış meydana gelmiştir. 11 ayda 148 kadın, cinayete kurban gitti. Son olarak öğretmen Gülşah Aktürk’ün öldürülmesinden önce koruma talebine karşı Van Vali Yardımcısı’nın kendisine, <En kötü ihtimalle ölürsün!> demesindeki anlayıştır. Sadece ülkemizde değil, dünyada da ne yazık ki kişi hak ve özgürlüklerine yönelik olumsuzluklar, artarak sürmektedir. Bu yıldönümünde daha huzurlu, daha hoşgörülü, insan hak ve özgürlüklerinin herkes için tüm yönleriyle korunup hayata geçirildiği bir dünya dileklerimi sunuyorum.”

 

DİRİK: İNSAN HAKLARI, HUKUKUN EGEMENLİĞİ İLE KORUNMALI

CHP İpsala İlçe Başkanı Tevfik Dirik de, dün gazetemize yaptığı yazılı açıklamada, insanın zorbalık ve baskıya karşı son çare olarak başkaldırmak zorunda kalmaması için, insan haklarının, hukukun egemenliğiyle korunmasının önemini vurguladı ve bunun, en doğal istek olduğunu söyledi.

Dirik, açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Günümüz dünyasında insanlar işkence ve kötü muamelelere maruz kalmakta, emperyalistlerin anlayışından geri kalmayan ülke yönetimleri, kendi halkını ve diğer halkları birbirine kırdırma, açlığa, yoksulluğa ve savaşlara sürükleme şeklinde, insanın yaşam haklarını yok eden anlayışlarla günümüz dünyasında insan haklarının yok edildiği görülmektedir. Bu kötü oluşumların yok edildiği bir dünya dileğimle, ülkemin ve tüm dünya halklarının İnsan Hakları Günü’nü kutlar, demokrasi mücadelesiyle insana yaraşır bir dünya kurulmasını isterim. Ülkemin insanlarına ve tüm dünya insanlarına en içten dileklerle sevgi ve saygılarımı sunarım.

Son Güncelleme: 16.12.2012 16:26
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol