Kadına şiddete hayır!

CHP Keşan Kadın Kolları, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle bir basın toplantısı düzenledi.

Kadına şiddete hayır!

CHP Keşan Kadın Kolları, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle bir basın toplantısı düzenledi.

Medya Keşan
Medya Keşan
24 Kasım 2018 Cumartesi 11:03
Kadına şiddete hayır!

SONGÜL KONAR

Dün, saat 12.30 sıralarında başlayan toplantıya; Kadın Kolları Başkanı Nasip Çakır, CHP’li kadınlar ve partililer katıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Çakır, şunları söyledi: “25 Kasım insanlık tarihinde kadınlara yönelen alçak vahşi bir şiddetin, bir insanlık ayıbının, bir utancın yıldönümü olduğu gibi, aynı zamanda kadınların, erkek egemen toplumsal şiddete karşı duruşun, dayanışmanın da yıldönümüdür

Yani, utancın ve onurun yan yana yaşandığı buruk bir yıldönümü.

Bundan tam 47 yıl önce, Dominik Cumhuriyeti’nde diktatörlüğe karşı özgürlük mücadelesi veren “Mirabel” kız kardeşlerin diktatörlüğün askerleri tarafından tecavüz edildikten sonra vahşi bir şekilde katledilişlerinin, utanç gününün ve insanlık ayıbının yıldönümü. Önce 1981 yılında Dominik’te toplanan Latin Amerika Kadın Kurultayında “25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma” günü olarak kabul edilmiş, daha sonra 1985 yılında Birleşmiş Milletler tarafından “25 Kasım Kadına yönelik şiddetin yok edilmesi için uluslararası mücadele günü” ilan edilmiştir.

Gün geçmiyor ki; gerek gazetelerde, gerekse haber bültenlerinde baş sıralarda yer alan haberlere bir yenisi daha eklenmesin. Dünyanın birçok ülkesinde kadına yönelik şiddet en ciddi suç kategorisinde yer alırken, ülkemizde bu suç, hafifletici sebepler yaratılarak geçiştirilmektedir.

“TÜRKİYE’ DE KADINA KARŞI ŞİDDETTE DURUM VAHİM”

Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için toplumdaki farkındalığın artırılması gerektiğine vurgu yapan Nasip Çakır, “Önleme çabalarına kadın kadar erkeğin de katılımı sağlanmalıdır.

Evde, sokakta, iş yerinde yaşanan kadına yönelik şiddetin sorumlularının yargılanması ve caydırıcı tedbirler alınması gereklidir. Türkiye’ de kadına karşı şiddette durum vahimdir. Yapılan araştırmalar kadınların % 97 sine hayatlarının belli dönemlerinde şiddet uygulandığı bilinmektedir. Koca ve Baba dayakları, namus ve töre cinayetleri magazinleştirilerek topluma sunulmakta, kurbanlar “suçlu”, suçlular “mağdur” ilan edilmektedir. Şiddet geleneksel önyargılarla meşrulaştırılmaktadır.

Tüm bu haksız ve insanlık dışı tutumlara bir kez daha ama bu sefer de somut adım atarak dur demek, durduracak önlemleri almak gerekmektedir. Kadına yönelik haksızlık ve şiddetin son bulması adına, eğitim ve biçimlendirme çalışmaları yapılmalı, ana-baba eğitim programları etkin bir şekilde uygulanmalı, kadınların ekonomik özgürlükleri için çalışmaları önünde ki engeller kaldırılmalı, çalışan kadınların sosyal hakları uluslararası kriterler çerçevesinde korunmalı, medya organları, kadın ve çocuklara yönelik şiddet içerikli haberler konusunda daha seçici olmaları gerekmektedir. Şiddeti onaylayan, meşrulaştıran zihniyet değişmedikçe kadına yönelik şiddet bitmez. Çünkü şiddet nerede, nasıl, kim tarafından uygulanıyor olursa olsun, beslendiği kaynak aynıdır. Tanık olduğumuz şiddete onay veriyor ve sessizce izliyor isek “Şiddetten Yanayız” demektir. Biz yaşamak istiyoruz. Adil, eşit, ayrımsız, şiddetsiz bir dünyada yaşamak. Tükenen umutları, kaybolan hayalleri hep birlikte canlandırmak istiyoruz. Biz kadınlar hepimiz “Kelebeğiz” Unutmayalım ki; kelebekler kanat çırparak yol alırlar. Yalnızca 25 Kasımlar ve 8 Martlar da değil, gün gün, her gün kanat çırparak daha da özgürleşmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

     

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol