Muharrem İnce: “Hollanda 'evet' çıkmasını istiyor”

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, referandum çalışmaları kapsamında dün Keşan’a gelerek, Keşan Belediyesi Pazaryeri Kompleksi’nde halka hitap etti.

Muharrem İnce: “Hollanda 'evet' çıkmasını istiyor”

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, referandum çalışmaları kapsamında dün Keşan’a gelerek, Keşan Belediyesi Pazaryeri Kompleksi’nde halka hitap etti.

16 Mart 2017 Perşembe 22:54
Muharrem İnce: “Hollanda 'evet' çıkmasını istiyor”

HÜSEYİN ÜNSAL YÜCEL

Saat 12.00’de, Keşan Belediyesi Pazaryeri Kompleksi’nde başlayan program CHP’li İnce’nin yanı sıra Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Yalova’nın Koru Belediye Başkanı Kamil Yaman, Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin, Süloğlu Belediye Başkanı Mehmet Ormankıran, Yenimuhacir Belediye Başkanı Recep Ordu, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, CHP Keşan İlçe Başkanı Erdoğan Gümülcineli, eski CHP milletvekilleri Kemal Değirmendereli, Rasim Çakır, Nejat Gencan, kadın ve gençlik kolları başkanları, partililer ve vatandaşlar da katıldı.

Muharrem İnce, Esenyurt Belediye Başkanı Ak Partili Necmi Kadıoğlu’nun, 16 Nisan'da yapılacak referandum çalışmaları kapsamında katıldığı bir paneldeki söylemlerini eleştirerek, "Geçtiğimiz günlerde bir laf ediyor. Bu cahil diyor ki, '650 yıllık Osmanlı İmparatorluğu’nu yıkmış hainler, Cumhuriyeti kuranlar, sütü bozuklar.' Bu adam tarihi bilmiyor. Geçmişini de bilmiyor. 19 Mayıs 1919’da Bandırma Vapuru’na bindiğinde Mustafa Kemal Paşa, Türkiye işgal altındaydı. Orduları dağıtılmıştı. Başkenti İstanbul işgal altındaydı. Zaman geçtikçe Ankara’da Polatlı yakınlarında düşman topçusunun sesleri duyuluyordu. Büyük Millet Meclisi’nde 'Meclisi Kayseri’ye taşıyalım mı?' diye tartışmalar vardı. Her taraf işgal altındaydı. Ankara civarında küçücük bir yer kalmıştı. Yani 650 yıllık Osmanlı İmparatorluğu zaten yıkılmıştı, yerle bir edilmişti. Cumhuriyeti kuranlar Ankara yakınına gelen düşmanı geri püskürttü. O günkü başkent İstanbul’u geri aldı ve bugünkü Cumhuriyetimizi kurdu. Osmanlı’yı, Cumhuriyeti kuranlar yıkmadı. Osmanlı zaten yıkılmıştı. Osmanlı’da 223 yıl hep toprak kaybettik. Ta ki, Mustafa Kemal Paşa gelip büyük taarruzu kazanana kadar. Yani Osmanlı'yı yıkmadı tam tersine yıkılmış Osmanlı'nın küllerinden yeniden bir devlet kurdurdu. Bu cahiller, bu hainler bunu bal gibi biliyor. Bu topraklarda hain kontenjanı hep vardı, yüzde 10. Ne yazık ki, hain kontenjanı arttı son yıllarda. Ne yaparsan yap bunlar Cumhuriyet düşmanlığından vazgeçmiyor. Cibilliyetlerinde Cumhuriyet ve Atatürk düşmanlığı var." dedi.
 

DÜNYAYI İTAAT EDENLER DEĞİL, İTİRAZ EDENLER DEĞİŞTİRİR

Tarih boyunca tek olmadığını mutlaka ikinci bir adamın olduğunu ifade eden İnce, şunları kaydetti: “Şimdi bir de ikinci adam Binali Yıldırım var. Ne diyor Binali Yıldırım, ‘Başkanlık sistemi olmalıdır. Yani diyor ki ‘Başbakanlık kaldırılmalıdır. Başbakan kendisi. Diyor ki, ‘Ben gereksizim, ben lüzumsuzum, beni kaldırın, beni yok edin.’ Binali Yıldırım son yıllarda gördüğüm en ilginç politikacı. ‘Evet’ verirsek Binali gidecek, sırf Binali için bile ‘hayır’ vereceğim, o kalmalı. ‘Çanakkale geçilmez dediler, geçiyoruz’ diyor. Çanakkale geçilmezi kime dediler, İngilizlere, Fransızlara, İtalyanlara dediler. Ey Binali Yıldırım sen niye üstüne alınıyorsun ki? ‘Dolar yükseliyor ne diyorsun’ diyorlar, ‘dolsa ne olur, dolmasa ne olur’ diyor. ‘İtaat et, rahat et’ diyorlar, oysaki dünyayı itaat edenler değil, itiraz edenler değiştirir.”

BATILILARIN İSTEDİĞİ 'EVET' ÇIKMASIDIR

Hollanda ile yaşanan siyasi gerilime değinen İnce, bir tiyatro oynandığını belirterek şunları söyledi: "Şu anda bir tiyatro oynanıyor. Hollanda'yla kavga tiyatrosu. Güzel bir tiyatro. Hem bizimkiler kazanıyor, hem Hollanda kazanıyor. Niye? Hollanda hükümeti diyor ki, 'Ben Müslümanlara Türklere baskı yapıyormuş gibi yapayım, yabancı düşmanlığı yapayım seçmenden oy kazanayım.' Çünkü Avrupa’da yabancı düşmanlığı var. Bizimkiler de haçlılarla mücadele ediyor. Hollanda, 'benim seçimim var, bana gelme' diyor. Bizimkiler diyor ki, 'hayır geleceğim.' Hollanda terbiyesizlik yapıyor mu? Yapıyor. Hollanda terbiyesizlik yaptığında Türk bakanın yanında durmamız lazım. Duruyoruz yanında. Ama bakan kaçak yolla giriyor Hollanda’ya. Yanında Türk büyükelçi yok. Senin derdin Türkiye’deki milliyetçi oylar. Türkiye itibar kaybediyor, dünyaya rezil oluyor umurunda değil. Yeter ki referandumdan 'evet' çıksın. Hollanda referandumdan 'evet' çıkmasını istiyor. Hollanda kesinlikle AKP’lidir. Kesin 'evet' çıkmasını istiyor. Neden? 'Evet' çıkarsa Türkiye bir tek adam dönemine girecek. Tek adam yönetimine girince Türkiye’yi yönetmek çok kolay olacak. Tek adamı ele geçirdin mi, Türkiye’yi ele geçirmiş olacaksın. Batılıların istediği 'evet' çıkmasıdır. Ama ben Türk milletine güveniyorum 'hayır' diyecektir buna."

Muharrem İnce, yeni sistemde milletvekili sayısının 600 değil 650 olacağını dile getirerek, bu milletvekillerine ödenecek parayla fabrika açılarak yeni istihdam alanları yaratılabileceğini söyledi.

TABANDA ÜLKÜCÜLER 'HAYIR'’ DİYOR
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi de eleştiren İnce, "İktidarın şimdi de ortağı Bahçeli. MHP demiyorum. Bahçeli diyorum, yönetimi ayırıyorum. Çünkü tabanda ülkücüleri görüyorum ki ‘hayır' diyorlar. Hatta ben onlara şöyle diyorum, gençliğimde kavga ettiğim bu insanlarla bugün aynı saftayım. Onlara parti yönetimine rağmen Cumhuriyeti, ülkesini düşünen, koltuk düşünmeyen 'hayır' diyen ülkücülere alkış istiyorum. Bu büyük bir birliktelik olacak. Bu tek başına CHP’nin sorunu değil. Bu CHP’nin AKP’yle yarışı değil. Bu torunlarımızın derdi. Torunlarımızın tarihini değiştirebiliriz. 16 Nisan bu fırsatlardan birisidir." diye konuştu.

Mecliste anayasa değişikliği ile ilgili oylamada açıktan oy kullananların hepsinin FETÖ’cü olduğunu iddia eden İnce, şunları söyledi: “Anayasada oylamanın gizli yapılacağı yazıyor. İç tüzük öyle diyor. Biz de içeriye girdik oyumuzu verdik. O niye dışarıda verdi? Göze girmek için, çünkü korkuyor. ‘Bana FETÖ’cü demesinler’ diye açıktan oy veriyor. FETÖ’cünün kralı odur işte.”

Muharrem İnce sözlerini, “Her şey devletten, bas ‘hayır’a kurtul bu illetten” diyerek tamamladı.

Son Güncelleme: 17.03.2017 02:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol