Pekcanlı: “Bu kararla darbe yapılmıştır”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, 6 Mayıs 2019 Pazartesi günü Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından iptal edilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin tekrarlanmasıyla ilgili açıklamada bulundu.

Pekcanlı: “Bu kararla darbe yapılmıştır”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, 6 Mayıs 2019 Pazartesi günü Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından iptal edilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin tekrarlanmasıyla ilgili açıklamada bulundu.

Medya Keşan
Medya Keşan
08 Mayıs 2019 Çarşamba 10:22
Pekcanlı: “Bu kararla darbe yapılmıştır”

HABER MERKEZİ

Pekcanlı, açıklamasında “6 Mayıs 2019 Türk demokrasi tarihine kara bir gün olarak geçti. 31 Mart’ta sandıktan çıkan irade dün masa başında gasp edildi. Açıkça ifade ediyorum, ülkemizde bir hukuk cinayeti işlendi. Kaybeden millet iradesinin tecelli ettiği sandıktır, Türk demokrasisidir” dedi.

“ALINAN KARAR NE MİLLETİN AKLINA YATMIŞ, NE DE İÇİNE SİNMİŞTİR”

Siyaset, ekonomi ve ülke güvenliğinin çok daha derin bir belirsizliğe sürüklendiğini ifade eden Pekcanlı, şunları söyledi: “Yüksek Seçim Kurulu, kanunlara ve kendi içtihatlarına uymayarak kendini bu kararla inkâr etmiştir. 16 Nisan Referandumunda mühürsüz oy kararında seçmen iradesinin üstünlüğüne vurgu yapan Yüksek Seçim Kurulu, bugünkü kararıyla bu içtihadını görmezden gelmiş ve seçmen iradesini hiçe saymıştır. Alınan karar ne milletin aklına yatmış, ne de içine sinmiştir. Bu kararla daha önce yapılan seçimlerin sonuçları da artık şaibeli hale gelmiştir. Seçimle gelenlerin seçimle gitmemek için oynadıkları kirli oyun Yüksek Seçim Kurulu   tarafından onaylanmıştır. Demokrasinin son meşruiyet kalesi olan sandığa bu kararla darbe yapılmıştır. Yüksek Seçim Kurulu iktidarın baskı ve tehditlerine karşı duramamış, hukuku ve önceki içtihatlarını çöpe atmıştır. Demokrasinin temelini oluşturan hukukun üstünlüğü, kuvvetler ayrılığı, yönetimde denge ve denetim alınan kararla açıkça ortadan kaldırılmıştır. Siyaset, ekonomi ve ülke güvenliği çok daha derin bir belirsizliğe sürüklenmiştir. Türkiye bu kararla rotasını çağdaş medeniyetlerden Ortadoğu’nun başarısız devletler ligine çevirmiştir.

Yüksek Seçim Kurulu iktidarın hiçbir maddi temele dayanmayan itirazlarını kabul edip seçimi iptal ederek kendi varlık sebebini inkâr etmiştir. Kurul iktidarın talimatıyla aldığı hukuk dışı kararla demokrasimizi bulunduğu kritik kavşakta şarampole yuvarlamıştır.”

“TÜM EDİRNELİLERİN FİKİRLERİ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR”

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne İl Örgütü olarak 23 Haziran’da yapılacak olan İstanbul seçimlerinde Genel Merkezin talimatıyla seçim çalışmalarına katılacaklarını belirten Pekcanlı, şöyle devam etti: “Anlaşılan iktidara gelirken demokrasiyi vakti geldiğinde inilecek bir tramvay olarak gören zihniyet artık tramvaydan inmeye karar vermiştir. Bu utancı Türkiye’ye yaşatanlar bu hukuk cinayetinin failleri ve azmettiricileri şüphesiz tarih, millet ve günü geldiğinde hukuk önünde bunun hesabını vereceklerdir. Bu karara imza atan Yüksek Seçim Kurulu üyeleri ramazanın ilk iftarını kul hakkı yiyerek yapmış olmanın utancını ömür boyu taşıyacaklardır. Cumhuriyet Halk Partisi Edirne İl Örgütü olarak Edirne’de tüm seçilmişlerimizle 23 Haziran’da yapılacak olan İstanbul seçimlerinde Genel Merkezimizin talimatı doğrultusun da aktif olarak milletvekilimizle belediye başkanlarımızla il ilçe belde başkanlarımız kadın ve gençlik kolları başkanlarımız ve yönetim kurulu üyelerimizle İstanbul’da yapılacak seçim çalışmalarına katılacaktır. Bu çalışmalarımızda tüm Edirnelilerin fikirleri bizim için önemlidir. Yenilenecek olan İstanbul seçimleri ile ilgili vatandaşlarımızın desteklerini bekliyoruz.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol