Arkasına ne koyarsanız koyun: Atanamayan AntropologAtanamayan ArkeologAtanamayan HititologAtanamayan Kütüphaneci,Atanamayan RestoratörAtanamayan Sanat TarihçisiAtanamayan Sümerolog (Annecim o da ne!?), Atanamayan Şehir Plancısı

O kadar çok ki!..

Bazı bölüm mezunlarının 10 binde 1’i atanırken, bazılarının yüzde 50’sinin devlet görevine atanmasının adaletini tekrar sorgulamaya gerek var mı bilmem?

Ancak içerisinde benim de bulunduğum çok mağdur bir kesim var. Bunu kamuoyuna duyurmak boynumun borcu…

Bilirsiniz ülkemizin bir Kültür ve Turizm Bakanlığı var. Yıllardır en başarısız bakanlıklardan biri olduğu her kesim tarafından dillendirilen bu bakanlığımız, son süreçte atılım üstüne atılım gerçekleştirmekte olduğunu iddia ediyor. Art arda açıklanan Turizm ve Kültür Paketleri, birçok kesimden insanın rahat bir nefes almasını sağlayacak ve şehirlerimizin tarihsel dokusunu yeniden kurmaya, korumaya yönelik projeler içeriyor.

Gelelim Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan atama bekleyen ve benim de içinde bulunduğum o mağdur kesime…

Yukarıda bazılarının isimlerini saydığım meslek dallarındaki birçok mezun arkadaşım, 2014 KPSS sınavına girdi ve hatırı sayılır puanlar aldı. Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mahir Ünal, 22 Aralık 2015’te Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada “Maliye Bakanımızla görüştük. 300ün üzerinde kütüphaneci, aynı şekilde arkeolog, aynı şekilde sanat tarihçisi alacağız.” dedi.

Dedi ve atama bekleyen yüzlerce adayın içinde umut tomurcukları açtı. Yılların bekleyişinin sonunda bittiğini düşünüp hiçbiri uyuyamadı heyecandan o gece. Sonra bu alımın Kültür Paketiyle birlikte Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanacağı müjdelendi.

Aylar aylar geçti, hatta tam 4 ay geçti, 21 Nisan 2016’da beklenen büyük paket sonunda açıklandı. Beklenen müjde -kapsamı sanki daraltılmış olsa da- geldi: 100 Arkeolog, 100 Sanat Tarihçisi, 200 Kütüphaneci ve 200 diğer meslek dallarından personel paket kapsamında Bakanlıkta çalışmak üzere istihdam edilecekti.

4 Aylık bekleme süresi sonunda bitti dedik ve başladık Bakanlığın sitesinin duyurular kısmını kontrol etmeye. Öyle ya, Maliye Bakanı ile konuşulmuş ve personel alımına gidileceği 4 ay önceden söylenmişti.

Bu arada yaklaşan bir 2016 KPSS sınavı vardı ve bizim puanlarımızın geçerliliğinin bitmesine az kalmıştı. Bu yüzden ilgili bakanlıklardaki ilgili birimlerin hepsine ulaşmaya ve alım hakkında bilgi almaya çalışıyorduk. Ancak nafile…

Ne Bakandan, ne Bakanlıktan akıbetimiz hakkında net bilgi alabildik. 2 hafta sonra yeni bir sınav var. Şapkamızı önümüze koyalım düşünelim: Atama bekleyen bu insanlar sizce 4 aydır yeni sınava çalışabilirler miydi?

Bu olayda büyük bir kesime söz verilmiş ve bu söz aylardır yerine getirilmemiştir. Belki getirilecektir ancak bu konuda bilgilendirilmeye hakkımız yok mu sizce?

Bu yerel gazetenin küçük köşesinden Sayın Mahir Ünal’a sesleniyorum: Şehirlerimizin ihyasını hangi personelle gerçekleştirmeyi planlıyorsunuz? Her karışı arkeolojik ve tarihsel açıdan değerli bu topraklara birkaç bin personel az gelir siz de biliyorsunuz.

O yüzden lütfen söz verilen bu alım bir an önce yapılsın. 2016 KPSS’den sonra da “ATANAMAYAN” sıfatını bu bölümlerin önünden kaldıracak adımlar atılsın ve alımlar yapılsın. Yapılsın ki dünya tarihini yeniden yazdırtacak Göbeklitepe gibi buluşlara imzalar atılsın. Yapılsın ki bu okuması, bitirmesi çok zor olan bölümlerden mezun olan arkadaşlar da emeğinin karşılığını alsın…

Saygılarımla…
Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol