2 birincilik 1 ikincilik kazandılar

Barış Koşusu’nda Keşanlı Atletlerin Büyük Başarısı

2 birincilik 1 ikincilik kazandılar

Barış Koşusu’nda Keşanlı Atletlerin Büyük Başarısı

06 Ekim 2015 Salı 08:20
383 Okunma
2 birincilik 1 ikincilik kazandılar
 Geçtiğimiz Pazar günü Çanakkale Savaşları’nın 100.Yılı nedeniyle Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda düzenlenen Barış Koşusu’na katılan ve Bülent Türker Hollanda Çanakkale ve Atatürk Müzesi adına yarışan Keşanlı 3 atlet ile Çanakkaleli 1 bayan atlet büyük bir başarıya imza attılar.

Yarışmaya 10 kilometrede katılan Ahmet Tek, 336  yarışmacı arasından 35 dakika 36 saniye ile 1.olurken, 6 kilometrede katılan Hasan Tek 1., Ahmet Ateşli de 2. Ve bayanlar 10 kilometrede koşan Buse Aygün de 3. oldular.

Hollanda’dan gelerek yarışmaya katılan ve Keşanlı atletlere sahip çıkan Bülent Türker de katıldığı 10 kilometre yarışını 1 saat 8 dakikada bitirterek başarı belgesi almaya hak kazandı.

Yarışma sonunda konuşan Türker, “Keşanlı kardeşlerimizi destekleyerek Hollanda’da açtığım Çanakkale ve Atatürk Müzesi adına Barış Koşusu’na katılmalarını sağladım. Ayrıca kendim de eski bir atlet olarak koştum. 3 atletimizin de beni çok mutlu etti. Kendilerini kutluyorum ve bundan sonra da kendilerine gerekli desteği vermeye çalışacağım” dedi.

Ahmet Tek, Hasan Tek, Ahmet Ateşli ve Buse Aygün de böyle önemli bir koşuda böyle büyük bir başarı kazanmalarından dolayı mutluluk duyduklarını belirterek “Bizlere bu yarışma için destek veren ve her türlü imkânı sağlayan Bülent Türker ağabeyimize teşekkür ediyoruz. Bundan sonra da kendisi ile daha başarılı organizasyonlarda beraber olmaktan mutluluk duyacağız” şeklinde konuştular.

Yarışmalarda sporcuların koordinatörlüğünü gerçekleştiren Akif İnan ve Erdoğan Demir ile Mustafa Kemal Paşa Mahalle Muhtarı Bayram Ali Kalfalar ile Tek kardeşlerin babaları Mehmet Tek de katıldılar.

Yarışmaya ayrıca Keşan’dan Çağlar Uygun, Şevket KırıntılıMehmet Altınışık da katıldılar.

10 kilometrede dereceye giren Ahmet Tek’e madalyası düzenlenen törenle verildi.

Çanakkale Zaferi’nin 100. yılında koşulan Gelibolu Maratonu’na birçok ülkeden atlet katıldı. Halk koşusu da dâhil 4 ayrı kategoride yarışma düzenlendi. 4 ayrı kategoride 2 bin 700’e yakın sporcu başvuru yaptı. Maraton koşularına bin 487 sporcu katıldı. Alçıtepe’de başlayan 42 kilometrelik maratonda 146 sporcu yarıştı. 21 kilometrelik yarı maratona 571 kişi, 10 kilometrelik maratona ise 336 kişi, halk koşusuna ise 434 kişi katıldı.
Birinciye 10 bin USD, ikinciye 5 bin USD, üçüncüye 3 bin USD değerinde ödül verildi.  42 kilometrelik maratonun birincisi 2 saat 24 dakika 39 saniyelik derece ile Kenyalı 27 yaşındaki sporcu Benard Kipkemoi Rotich, 42 kilometrelik maratonun ikincisi 2 saat 25 dakika 38 saniyeyle 33 yaşındaki Türkiye’den Bekir Karayel, üçüncü ise 2 saat 26 dakika 17 saniyeyle 23 yaşındaki Ütopya’dan Assefa Argachew Tola oldu.
21 kilometrelik maratonun erkekler kategorisinde birinciliği Tsedat Abeje Ayana, ikinciliği Gojjam Belayineh Ayaye, üçüncülüğü Yohannis Bekele Jida; kadınlar kategorisinde ise birinciliği Risper Chebet, ikinciliği Meseret Kitata Tolwak, üçüncülüğü Denbeli Chefoshuk aldı.
10 kilometrelik maratonun birinciliğini Ahmet Tek, ikinciliğini Murat Yılmazer, üçüncülüğü Darragh Flynn; kadınlar kategorisinde Kumsal Pınargözü birinciliği, Emel Öznur Tellici ikinciliği, Buse Aygün üçüncülüğü elde etti. 
Yarışmanın ardından Şehitlik Abidesi önünde ödül töreni gerçekleştirildi.

Son Güncelleme: 06.10.2015 08:21
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol