Antrenör hocasından futbol değerlendirmesi

Kamuran Gazi: "Futbolda gelişim altyapıdan başlar"

Antrenör hocasından futbol değerlendirmesi

Kamuran Gazi: "Futbolda gelişim altyapıdan başlar"

16 Aralık 2012 Pazar 20:48
Antrenör hocasından futbol değerlendirmesi

 

"Türkiye’de ve Trakya’da Futbol” paneline katılmak için geçen cumartesi günü Keşan’a gelen Milli Takımlar Eğitim Merkezi Altyapı Koordinatörü ve Antrenör Hocası Kamuran Gazi ile eski futbolcu ve Antrenör Turgay Kerimoğlu, Türkiye’de futbol kulüplerinin altyapılarının genel durumları hakkında basın mensuplarına değerlendirmede bulundu.

 

SIFIRDAN GELEN BİRÇOK OYUNCU VAR

 

Ülkemizde geçmiş dönemlere göre altyapıda bir patlama olduğunu belirten Kamuran Gazi, “Gelişim altyapıdan başlıyor. Transfer paraları kulüpleri zorlamaya başladı. Spor okullarının açılması, kaynakların hareketlenmesi güzel gelişmeler. Altyapıda yetişen oyuncular günümüzde yukarılara çıkmaya başladı. Amatör kulüplere baktığımızda kaynaklarını altyapıya aktarmış birçok kulüp var. Uğur Boral gibi sıfırdan gelen birçok oyuncu var.” dedi.

 

BU İŞİN MADDİ YÖNÜ VAR

 

Bu konudaki görüşlerini belirten Turgay Kerimoğlu ise şunları söyledi: “Altyapı çok farklı bir şey. Avrupa’da altyapılar bir şirket gibi. Türkiye’de maddi yönden iyi olan kişilerin bir şeyler yapmaya çalıştığı yer olarak görülüyor. Kulüpler oyuncu yetiştirmek yerine “birisi çıkarsa!” diye bu işi yapıyorlar. İşin maddi yönü var. Altyapıda gelişimin olması için en azından şehir takımlarında, şehir büyüklerinin olaya el atması lazım. Başka türlü hiç bir şey olmaz. Bu olayı herkesin desteklemesi lazım. Türkiye’de son zamanlarda bu işi seven insanlar olaya sahip çıkıyorlar. Şehir kulüplerinde yöreden oyuncu alınması her zaman avantajdır ama bütün oyuncuları da Keşan’dan alamazsın. Şehrin bir kapasitesi var. Takımın başarılı olması için dışarıdan gelen oyuncuların da olması gerekir. Tüm takımlar önümüzdeki 3 yıl alt yapıya önem vereceğiz diyor, iki galibiyet alıyor şampiyonluk şarkıları söylenmeye başlıyor. Yapılacaksa altyapıya tam olarak damga vurulması lazım.”  

Son Güncelleme: 17.12.2012 11:19
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol