SARDOS doğa yürüyüşlerine başladı

Keşan Saros Doğa ve Spor Derneği (SARDOS) geçtiğimiz hafta sonu, yediden yetmişe yaş grubunun katıldığı kalabalık bir katılımla doğa yürüyüş sezonunu açtı.

SARDOS doğa yürüyüşlerine başladı

Keşan Saros Doğa ve Spor Derneği (SARDOS) geçtiğimiz hafta sonu, yediden yetmişe yaş grubunun katıldığı kalabalık bir katılımla doğa yürüyüş sezonunu açtı.

Medya Keşan
Medya Keşan
05 Ekim 2021 Salı 09:00
SARDOS doğa yürüyüşlerine başladı

HÜSEYİN ÜNSAL YÜCEL

Geçen Pazar sabahı Keşan kent merkezinde buluşan doğaseverler özel araçları ile Korudağ Yerlisu köyü bölgesine gitti. Buradan, zorluk derecesi kolay olan 11 kilometre mesafeli bir parkuru takip edip yürüyüşü Keşan Orman İşletme Müdürlüğünün Korudağ yangın müdahale şefliğinde bitirdi. Doğaseverler tesis içindeki güvenli bir yerde mangal partisi ve müzikli eğlence yaparak yaza veda edip, sonbaharı kucaklamanın doyasıya keyfini çıkardı.
SARDOS dernek yetkilileri etkinlikle ilgili şu açıklamayı yaptı, “Salgın tehdidi dolayısıyla iki yıldır doğa yürüyüş faaliyetlerine ara vermiştik. Bu süreç içinde doğanın ve doğada olmanın kıymetini daha çok anladık. Ormanlara giriş yasağının kalkması ile birlikte her türlü emniyet ve salgın tedbirlerini göz ardı etmeden kendimizi doğanın kucağına attık. Yürüyüşümüzün başlangıç ve bitimini özellikle yangın söndürme ekip ve ekipmanlarının olduğu bölgeyi seçerek Orman yangınlarının tehlikesine ve önemine dikkat çekmeye çalıştık. Yangın müdahale şefliğinde bulunan yetkili personel ile bilgi alışverişinde bulunduk. Son dönemlerde ülkemizin farklı yerlerinde çıkan yangınlar yüreğimizi dağladı. Böylece ormanların ekolojik olarak yaşamımıza katkısının önemi bir kez daha ortaya çıktı.  Bu sebeple her ne için olursa olsun Akdeniz havzasında yıllardır devam eden ağaç kesimlerinin acilen sonlandırılması en büyük dileğimizdir. Uydu haritalarından gördüğümüz üzere ülkemiz her geçen gün hızla çölleşmekte ve ekolojik tehdit sürekli büyümektedir. Göller kuruyup, yer altı ve yer üstü suları kaybolmaktadır. Acilen ülke olarak tüm kurumların, kuruluşların ve fertlerin katılacağı bir ağaçlandırma seferberliği başlatmak zorunlu bir görevdir diye düşünüyoruz. Çünkü orman yoksa su yok, yağmur yok, oksijen yok. Orman yoksa kuraklık var, yoksulluk var, kıtlık var.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol