Açar, bölgemizde düşen yağışlar hakkında konuştu

TAR-DER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ziraat Yüksek Mühendisi Uzman Tarım Danışmanı Lütfü Açar, son günlerde ülke ve bölgemizde gerçekleşen yağışları değerlendirdi. 

Açar, bölgemizde düşen yağışlar hakkında konuştu

TAR-DER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ziraat Yüksek Mühendisi Uzman Tarım Danışmanı Lütfü Açar, son günlerde ülke ve bölgemizde gerçekleşen yağışları değerlendirdi. 

Medya Keşan
Medya Keşan
20 Ocak 2021 Çarşamba 08:22
Açar, bölgemizde düşen yağışlar hakkında konuştu

SONGÜL KONAR

“BİTKİLER, GELİŞİM PERİYOTLARI İÇERİSİNDE FİZYOLOJİK OLARAK BELLİ BİR ÜŞÜMEYE İHTİYAÇ DUYARLAR”

Havaların soğumasının ve hava ısısının eksili günlere düşmesinin özellikle bitkiler açısından olumlu olduğunu ifade eden Açar, konuşmasında şu cümlelere yer verdi: “Beklenen yağışlar yağdı. Genel anlamda düşen yağmurlar her anlamda olumlu olmuştur. Yeterli mi denildiğinde, tabii ki uzun bir zaman diliminde yeterli yağışların düşmemesi anlamında yeterli olduğu söylenemez. Barajların, göletlerin kısmen dolması anlamında sevindirici olmuştur. Toprak suyunun oluşması anlamında kısmen de olsa olumlu olmuştur. Önümüzdeki aylarda düşecek yağışlar mutlaka faydalı olacaktır. Diğer taraftan yağışlar ile birlikte havaların soğuması ve de hava ısısının eksili günlere düşmesi de özellikle bitkiler anlamında olumlu olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bitkiler, gelişim periyotları içerisinde fizyolojik olarak belli bir üşümeye ihtiyaç duyarlar. Bu anlamda olumlu olduğunu söyleyebiliriz. Önümüzdeki günlerde havaların bu şekilde soğuk gitmesi bitkilerin üşüme ihtiyaçlarının karşılanması anlamında muhakkak faydalı olacaktır.”

“TOPRAKLARIN DON OLMASINI FIRSAT BİLEREK AZOTA YÖNELİK UYGULAMALAR YAPILMAKTA”

Üretimde planlamanın doğru yapılması gerektiğini hatırlatan Açar, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bazı üreticilerin bu günlerde özellikle Azot gübrelemesi yaptıkları görülmektedir. Özellikle toprakların don olmasını fırsat bilerek Azota yönelik uygulamalar yapılmaktadır. Faydalımıdır, faydasız mıdır bilmeden böyle bir uygulama içerisinde olunmaktadırlar. Bitkisel üretimden; ekonomik karlılıktan bahsedilmesinin kuralları vardır. Bu anlamda; üretim girdilerinin; doğru girdilerin doğru zamanda doğru bir şekilde uygulanmasına bağlı olduğu gerçeği bilinmelidir. Çünkü üretim bir planlamadır. Bu planlama ne kadar doğru yapılır ise mutlaka faydalı olacaktır. Bu anlamda da havaların soğuk gitmesi neticesinde toprakların donmasını fırsat bilerek bu şekilde bir Azot uygulanması gerçekten ne kadar doğru olduğu sorgulanmalıdır. Azot uygulaması, hangi devrelerde doğru bir şekilde uygulanması konusu ilgili ve de sorumlu olan kişi ve de kuruluşlardan öğrenilmesi muhakkak faydalı olacaktır.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol