Açar geçmiş dönem tarımsal üretimi değerlendirdi

Ziraat Yüksek Mühendisi Uzman Tarım Danışmanı ve Uzman Tarım Danışmanı Tarım Danışmanları Derneği Muhasip Üyesi Lütfü Açar geçmiş dönem bölgedeki tarımsal üretim için değerlendirmede bulundu. 

Açar geçmiş dönem tarımsal üretimi değerlendirdi

Ziraat Yüksek Mühendisi Uzman Tarım Danışmanı ve Uzman Tarım Danışmanı Tarım Danışmanları Derneği Muhasip Üyesi Lütfü Açar geçmiş dönem bölgedeki tarımsal üretim için değerlendirmede bulundu. 

Medya Keşan
Medya Keşan
18 Ekim 2018 Perşembe 10:10
Açar geçmiş dönem tarımsal üretimi değerlendirdi

BÜLENT SAYLAM 

Bu günlerde çeltik hasadıyla geçmiş dönem üretim sezonu sona ereceğini söyleyen Açar, “Bu anlamdan geriye döndüğümüz zaman neleri söyleyebiliriz denildiğinde de hububat ekilişleri açısından bir önceki üretim sezonuna göre arzu edilmeyen bir üretim sezonu geçti. Özellikle hububat 2017 güz döneminde yazdan gelen kuraklığın akabinde arzu edilen tohum yatağı oluşumu olamadı. Ekilişler Ekim Kasım ayları olduğundan, kışın ılık ve kısmen kurak gitmesi hububatın gelişiminde kısmen de olsa etkiledi. Ekilen kanolalar serin ilerlemesiyle kışa güçlü girmesine imkân yarattı. Kış mevsimi akabindeki bahar yağışları da kanola ekilişleri üretiminde iyi bir sezon geçtiğini söyleyebiliriz. Kışın akabinde yazlık ekilişlere baktığımızda baharın ilk anlarda kurak gitmesi, arzu edilen yağış şartı olamaması özellikle yağlık ayçiçeği ekilişleri biraz zorlanma olmasına müteakip bu seferde ayçiçeği açısından verimli olduğunu söyleyebiliriz. Sulu şartlardaki yapılan üretimleri bu anlamda değerlendirmiyorum. Sulu şartlarda üretilen ürünleri ve sebzeleri de ayırabiliriz.” dedi. 

Açar, açıklamasını şöyle bitirdi: “Yem bitkilerini de iki gruba ayırabiliriz. Kurak şartlarda ve sulu şartlarda ekilen bitkiler var. Slaşlık mısır kuru şartlarda ekilen, sulu şartlarda birinci derece ekili olan çeltik var. Çeltik gelinen nokta itibarı ile verim açısından iyi olduğu söyleniyor. Üreticide değişen şartlarda fiyat anlamında biraz rahatlar. Harman, hasat olduğu dönemde fiyatların yeterince oluşmaması konusunda böyle bir sıkıntılar yaşandı. İnşallah önümüzdeki günlerde aşılır. Geçmiş dönem üretim açısından neler yaptığımızı iklim açısından değerlendirdiğimizde bir sonraki sezona nasıl hareket etmemiz gerektiğini belirledik. Üretimleri kendi anlamında girdiyi doğru bir şekilde kullanabilirsek, üretimde neleri hedefleyebilirsek, miktarını belirlersek girdiyi çok daha uygun maliyetlerde temin etme şansına sahibiz. Şu anlama geliyor, tohumun bugün özellikle kanola ekilişleri oldu. Kanola ekişlerinde güzel bir yıl diliyoruz. Ekimlerin başladığını ve ileriki günlerde artacağını biliyoruz. Biz ne kadar doğru hareket edeceğiz çok önemli. Bugün üretici tohumunu toprakla birleştirdiğinde ne kadar doğru yaparsa sonuca, verime o kadar doğru ulaşır. Onun için önümüzdeki dönemin bölgemize hayırlı sezon geçirmesine temenni ederim” 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol