Açar, süne mücadelesi hakkında bilgilendirdi

Ziraat Yüksek Mühendisi Uzman Tarım Danışmanı ve DAR-DER Yönetim Kurulu Bşk. Yrd. Lütfü Açar, 20 Nisan 2019 Cumartesi günü yaptığı açıklamada hububat üretiminde süne varlığının ekonomik zarar anlamında önemli bir yeri olduğunu söyledi.

Açar, süne mücadelesi hakkında bilgilendirdi

Ziraat Yüksek Mühendisi Uzman Tarım Danışmanı ve DAR-DER Yönetim Kurulu Bşk. Yrd. Lütfü Açar, 20 Nisan 2019 Cumartesi günü yaptığı açıklamada hububat üretiminde süne varlığının ekonomik zarar anlamında önemli bir yeri olduğunu söyledi.

Medya Keşan
Medya Keşan
22 Nisan 2019 Pazartesi 09:51
Açar, süne mücadelesi hakkında bilgilendirdi

SONGÜL KONAR

Açar, süne mücadelesinin bir yıllık bir çalışma takvimi içerisinde ve de bir program doğrultusunda yapılması gerektiğini belirtti.

“VAKİT GEÇİRMEDEN GEREKLİ İLAÇLAMALAR YAPILMALIDIR”

Sünenin devlet tarafından zararlıya karşı önemli bir mücadele yürüttüğünü belirten Açar, şunları söyledi: “Bakanlık sünenin bir yıllık hareketini izlemekte ve zarar devresindeki eşik değerlerine göre mücadele yapılıp yapılmaması konusunda gerekli tedbirleri almaktadır. Günümüz tarih itibari ile Tarım teşkilatı tarafından sünenin hareketleri takip edilmeye başlanılmıştır. Bu takip ile önümüzdeki günlerde süne ile kimyasal mücadelenin yapılıp yapılmayacağı konusunda nihaiyi kararlar verilecektir. Üreticimiz, bakanlığımız teknik ekiplerinin sörvey çalışmaları neticesinde verecekleri kararı beklemeli ve de ilaçlama kararı verilmesi durumunda ise vakit geçirmeden gerekli ilaçlamalar yapılmalıdır. Aslında süne mücadelesi bir yıllık bir çalışma takvimi içerisinde ve de bir program doğrultusunda yapılmaktadır. Bir önceki yıldan kalan ergin süneler kışı geçirmek üzere Ağustos ayı sonlarına doğru o bölgenin hakim noktalarında bulunan ormanlık veya ağaçlık alanlara çekilirler. Tarım teşkilatı da özellikle ekim ve kasım aylarında bu noktalarda ergin süne kesafetini tespit ederek bir anlamda gelecek yılın süne mücadelesini de başlatmış olmaktadır. Akabinde şubat, mart aylarında yine bu noktalarda ergin sünenin hareketleri ile birlikte kesafet tespit çalışmalarına başlanılmaktadır.”

“KESİNLİKLE ETKİ SÜRESİ KISA SÜRTELİ İLAÇLAR KULLANILMALIDIR”

Mart sonu nisan ayı başları itibari ile de kışlaklardaki sünelerin hareketlenerek hububat ekilişlerine doğru hareketlenmeye başladığını hatırlatan Açar, şöyle devam etti: “Kışlakları terk eden ergin süneler nisan ayı ortaları itibari ile de çiftleşmeye başlarlar. Çiftleşmelerin akabinde ergin süneler 21 gün sonrasında yumurta bırakılmaya başlayarak bir anlamda hayatları da sona erer. Ergin süne tarafından bırakılan yumurta paketlerinden takriben bir hafta sonra yavru süneler diğer bir tabir ile Nift denilen yavru süneler çıkmaya başlar. Yavru sünelerin uçma kabiliyeti yoktur. Ancak hızlı bir şekilde gelişmeye başlarlar. İşte bu devrede hububatlarda dane yapısı süt olum devresinde olmaktadır. Yavru sünelerde hayatlarını idame ettirmek amacı ile bu devredeki hububatlarda emgiller yaparak ciddi anlamda ekonomik zararların oluşmasına sebebiyet vermektedirler. Süne ile mücadelenin önemi bu anlamda bu devrede önemlidir. Tarım teşkilatınca bir önceki yıldan kışlaklardaki kesafet tespiti ile başlatılan süne mücadelesi çalışmaları; sünenin bütün bu hareketleri takip edilerek devam ettirilmektedir. Nihayetinde yavru sünelerin takriben 2 ve 4 yaş devrelerine göre ve de M2 deki kesafetine göre de ilaçlama kararı verilmektedir. Şayet ilaçlama yönünde karar çıkar ise tarım teşkilatlarının tebligatlarına müteakip vakit kaybetmeden uygun yer aletleri ilaçlama yapılmalıdır. İlaçlamada kullanılacak ilaçlarda önemlidir. Kesinlikle etki süresi kısa sürteli ilaçlar kullanılmalıdır. Etki süresi uzun olan ilaçlar kullanılması ile ürününün de etkileneceği ve de zehir etkisinin ürüne de geçeceği gerçeği unutulmamalıdır.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol