Başbakan’dan çiftçiye mazot müjdesi

Başbakan Binali Yıldırım, milyonlarca çiftçiyi ilgilendiren bir açıklama yaparak, “Kullanılan mazotun yarısı sizden yarısı bizden.” dedi.

Başbakan’dan çiftçiye mazot müjdesi

Başbakan Binali Yıldırım, milyonlarca çiftçiyi ilgilendiren bir açıklama yaparak, “Kullanılan mazotun yarısı sizden yarısı bizden.” dedi.

15 Ekim 2016 Cumartesi 11:01
Başbakan’dan çiftçiye mazot müjdesi
Başbakan Binali Yıldırım, milyonlarca çiftçiyi ilgilendiren bir açıklama yaparak,  “Kullanılan mazotun yarısı sizden yarısı bizden.” dedi.
İzmir'in Ödemiş ilçesinde "Milli Tarım Projesi"ni açıklayan Yıldırım, gübrede indirim sayesinde üreticinin yükünü hafifletip gücüne güç kattıklarını söyledi.


Tarıma yönelik desteklerin artacağını belirten Başbakan Yıldırım, TMO'nun da etkin bir şekilde kullanılacağını belirtti. Başbakan Yıldırım, çiftçiye kullandıkları mazotun yarısını devletin ödeyeceğini açıkladı. 


Yıldırım, Gelecek nesillere üreten bir Türkiye bırakmak istiyoruz. Stratejik olarak kabul ettiğimiz sektörlerin başında tarım ve hayvancılık var. 800 milyon insan açlıkla karşı karşıya, 600 milyon kişi de aşırı şişmanlıkla mücadele ediyor. Tarımdaki kredi maliyetleri düştü. Hayvansal üretim iki kat arttı. Gübreyle ilgili yüzde 23 indirim sağlandı. Tarım ihracatı 4 kattan fazla arttı, 17 milyar Dolar'a ulaştı. Piyasadaki dalgalanmaları engellemek için TMO etkin bir şekilde kullanılacak. Çiftçiye kullandığı mazotun yarısını devlet ödeyecek. Yılda 2 sefer destek verilecek. Ekimde ve hasatta. İlk destek Nisan-Mayıs, ikinci destek Eylül-Ekimde verilecek. Tarımda havza bazlı üretime destek verilecek. Şimdiye kadar destekler veriliyordu ama şimdiki destekler daha bilinçli hale geliyor. Havza bazlı. Bu ne demek? Türkiye'deki bütün ilçeler, iller tarım yapılan her yer tek tek masaya yatırıldı. Böylece 941 tane havza ortaya çıktı. Bu 941 havzada hangi ürünler yetişir. Pamuk, zeytin, arpa, yulaf, yonca, yem bitkileri nerede daha iyi yetişir? Hangi ürün daha çok su ister, hangisi daha az su ister? Bunları belirleyince iş kolaylaşıyor. 50 tane ürün var ama bizim için önemli sonuç alacak stratejik ürün hangileri? 19 tane ürün belirledi Tarım Bakanlığı. Bu ürünler hangi havzalarda daha iyi yetişiyor, daha az maliyetle yetişiyor bunları dağıttı, onlara göre havza destekleri meydana geldi.” dedi.


Mazot konusunda müjde veren Yıldırım, "Gübre tarımda maliyeti en fazla arttıran bir unsur. İkinci ne, mazot. Gübreyle ilgili söyledim yüzde 23 indirim sağlandı. Mazotta da şimdi bir karar verdik. Çiftçinin kullandığı mazotunun yarısı kendinden yarısı bizden. Bol bol ekin, Allah bin bereket versin. Hayırlı uğurlu olsun." Şeklinde konuştu.


DAMIZLIK AMACIYLA İTHALAT YAPACAĞIZ


Başbakan Binali Yıldırım, "Damızlık amacıyla ithalat yapacağız. 'Eti ucuzlatacağım, et ihtiyacını karşılayacağım' diye bu kadar zengin toprakları olan, bu kadar imkanı olan bir ülkenin, sürekli ithalat yapması akıllı bir iş değil. Onun için 25 ilimizde mera hayvancılığı yetiştirici bölgeleri oluşturuyoruz. Bu illerimiz toplam mera varlığımızın yüzde 52'sini büyükbaş hayvan varlığımızın yüzde 32'sini oluşturuyor. Bu meralar, teröristlerin dolandığı yerler, onlar gidecek mal, davar yayılacak. Meralarda hayvancılık yapmak isteyenlere ıslah yapma şartıyla cüzi paralarla kiraya vereceğiz." diye konuştu.

 

Son Güncelleme: 17.10.2016 00:34
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol