Belediye, TEMA’nın kazandığı davaya itiraz edecek

Özcan: “Bakanlık ile birlikte istinaf yoluna başvuracağız”

Belediye, TEMA’nın kazandığı davaya itiraz edecek

Özcan: “Bakanlık ile birlikte istinaf yoluna başvuracağız”

23 Ocak 2017 Pazartesi 22:59
Belediye, TEMA’nın kazandığı davaya itiraz edecek

 Özcan: “Bakanlık ile birlikte istinaf yoluna başvuracağız”

MURAT ARKAN

Geçen hafta sonuçlanan TEMA Vakfı Edirne İl Temsilciliğinin Keşan Belediyesine açtığı dava ile ilgili olarak Keşan Belediyesinin itiraz edeceği öğrenildi.

17 Ocak 2017 tarihinde “TEMA, Belediyeye açtığı davayı kazandı” haberimizde davayla ilgili olarak bilgi veren TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi ve Edirne İli Toprak Koruma Kurulu Üyesi Şirin Çoğal, Keşan’da 100,57 hektar birinci sınıf mutlak tarım arazisinin amaç dışı kullanımının önlendiğini açıklamış, toprağın üretilmeyen tek kaynak olduğu ve söz konusu tarım alanının amaç dışı kullanımının mahkeme kararıyla engellenerek, TEMA'nın mücadelesiyle insanlığa kazandırıldığını vurgulamıştı. Çoğal, Keşan Belediyesinin talebi üzerine; Edirne İl Toprak Koruma Kurulunun Keşan sınırları içerisinde “Konut dışı kentsel alan” ve “Sanayi alanı” amaçlı olarak 100,57 hektarlık bir alan için aldığı amaç dışı kullanım kararı hakkında verilen  Bakanlık Oluru’nun iptali için 01.03.2016 tarihinde dava açıldığını ve TEMA Vakfı’nın açtığı davanın sonucunda yaklaşık 105 futbol sahası büyüklüğünde tarım arazisinin kurtarıldığını kaydetmişti.

TEMA VAKFININ KAZANDIĞI DAVAYA İTİRAZ EDİLECEK

Davanın sonuçlanmasının ardından itiraz haklarını kullanacaklarını belirten Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, “Biz belediye olarak gerekli bilgi ve belgeleri dava dosyasına ibraz ettik. Buna rağmen Sayın mahkeme tarafından aleyhimize karar verildi. Hukuka aykırı olduğunu düşündüğümüz kararın kaldırılması için idaremiz davanın tarafı olmamakla birlikte davalı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile birlikte istinaf yoluna başvuracağız. Söz konusu husus yargı konusu olduğundan yargılamanın sonucuna göre idaremiz gereğini yapacaktır.” dedi.

DAVA NASIL AÇILMIŞTI?

Keşan Belediyesinin talebi üzerine, Keşan’da yaklaşık 105 hektar tarım arazisinin (105 adet futbol sahası büyüklüğünde) amaç dışı kullanımına yönelik Bakanlık Olur’unun iptali için TEMA Vakfı tarafından açılan davada 14 Temmuz 2016 tarihinde keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmıştı.

Daha önce davası açılan Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planının tadil edilerek yeniden yapılması üzerine  planın kısmen iptali için yürütmeyi durdurma istemli olarak 1 Mart 2016 tarihinde Danıştay’da dava açılmıştı. (Danıştay 6. Daire E. 2016/2337)  

Son Güncelleme: 27.01.2017 00:54
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol