Buzağı Küpeleme Protokolü imzalandı

HABER MERKEZİ

Buzağı Küpeleme Protokolü imzalandı

HABER MERKEZİ

04 Nisan 2017 Salı 00:03
Buzağı Küpeleme Protokolü imzalandı

Edirne İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Tuncay Aytın, Edirne genelinde yapılan buzağı küpeleme işlemleri hakkında bilgi verdi. 2017 yılında da küpeleme işlemlerinin devam etmesi için üzereGıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Küpeleme Protokolü imzalandığını kaydeden Aytın,

“Edirne İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği olarak 2006 yılı Nisan ayından bu yana Birliğimiz bünyesindeki küpeleme ekipleri ile il genelinde buzağı küpeleme işlemi yapmaktayız. Her yıl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile imzaladığımız Küpeleme Protokolü’ne uygun olarak ilimizdeki buzağıları küpelemekteyiz.

Kurulduğumuz günden bu yana üyelerimize, 2006 yılından itibaren deil genelinde yaptığımız küpeleme çalışmasını 2017 yılında da devam ettirmek üzereGıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürümüz Sayın Orhan Sarı ile Küpeleme Protokolü’nü imzalamış bulunmaktayız. Bu protokol çerçevesinde yetiştiricilerimizin doğan buzağılarını 3 ay (90 gün) içinde küpeleyerek e-ıslah sistemimize ve aynı zamanda Turkvet sistemine kayıt edip, kimliklendirme çalışmalarına devam edeceğiz.” dedi.

Küpeleme işlemleri için vatandaşın ne yapması gerektiğine dikkat çeken Aytın, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Edirne İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği küpeleme ekiplerimiz 45-60 gün arasında her köye tur sistemi düzenleyerek doğan buzağıları küpelemektedir. Yetiştiricilerimizin dikkat etmesi gereken konu doğan buzağılarını köyde bulunan buzağı bildirim formlarına yazmak, gelen ekiplere bildirmek ve buzağılarının küpelenmesini sağlamaktır. Annesi olmayan buzağıların küpeleme işlemi kesinlikle yapılmayacağı için yetiştiricilerin buzağılayan ineklerinin kulak numaralarını eksiksiz ve tam olarak küpeleme ekiplerine bildirmesi ve buzağıların cinsiyetlerinin de doğru bir şekilde yazılmasını sağlamaları gerekmektedir. Küpesi olmayan hayvanların alım-satımının kesinlikle yasak olması nedeniyle yetiştiricilerimizin henüz küpelenmemiş ve büyükbaş hayvan pasaportu(kimliği) olmayan hayvanları satın almamaları konusunda da gereken hassasiyeti göstermeleri gerekmektedir.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol