Çağrı Çelik: Akıllı sulama/hassas gübreleme ile veriminizi arttırabilirsiniz

Kur Sulama Sistemleri yetkilisi Ziraat Mühendisi H. Çağrı Çelik, ayçiçeğinde akıllı sulama/hassas gübreleme ile ilgili konuştu.

Çağrı Çelik: Akıllı sulama/hassas gübreleme ile veriminizi arttırabilirsiniz

Kur Sulama Sistemleri yetkilisi Ziraat Mühendisi H. Çağrı Çelik, ayçiçeğinde akıllı sulama/hassas gübreleme ile ilgili konuştu.

Medya Keşan
Medya Keşan
23 Ağustos 2021 Pazartesi 08:14
Çağrı Çelik: Akıllı sulama/hassas gübreleme ile veriminizi arttırabilirsiniz

AYGÜL KONAR

Ziraat Mühendisi H. Çağrı Çelik, yaptığı bilgilendirmede, “Akıllı sulama/hassas gübreleme ile yüksek verim elde etmek için su yönetimini kontrol edebilir, su ve gübreden tasarruf ederken, veriminizi arttırabilirsiniz” ifadelerine dikkat çekti.

“SIK SIK, AZAR AZAR SU VERİLDİĞİ İÇİN, SU, HAVA, GÜBRE DENGESİ KOLAYCA SAĞLANIR”

Karık sulama, yağmurlama sulama ve pivot sulama yöntemleri ile karşılaştırıldığında, akıllı sulama/hassas gübrelemenin, ayçiçeğinde yağ kalitesinin artmasının yanında yüksek verim sağladığına dikkat çeken Çelik, “Ayçiçeği, yağ sanayisi için önemli bir bitkisel kaynaktır. Üretici için önemli olan ise yüksek verim ve yağ oranına ulaşmaktır. Akıllı sulama/hassas gübreleme ile yüksek verim elde etmek için su yönetimini kontrol edebilir, su ve gübreden tasarruf ederken, veriminizi arttırabilirsiniz. Ayçiçeği yetiştiriciliğinde stres faktörlerinin verimden çalmasını engelleyin. Akıllı sulama/hassas gübreleme uygulamaları, bitki gelişim dönemine göre tam olarak gerekli olan miktarlarda sulama ve gübreleme yapmak için size imkân ve esneklik sağlar. Erken ve geç dönemlerde yeşil aksam gelişimini dengelemek için farklı su ve gübre uygulamaları yaparak stres koşullarını kontrol edebilir, tozlanma döllenme zamanında, doğru sulama ve gübreleme programı ile zamanında ve yüksek verimli hasat yapabilirsiniz. Daha az su ve gübre, daha fazla verim. Karık sulama, yağmurlama sulama ve pivot sulama yöntemleri ile karşılaştırıldığında, akıllı sulama/hassas gübreleme, yağ kalitesini arttırmasının yanında yüksek verim sağlar. Ayçiçeği bitkisinde özellikle büyüme süresince uygulanan, akıllı sulama/hassas gübreleme sonucunda, dane ve yağ veriminin büyük ölçüde arttığı saptanmıştır. Çiçeklenme periyodunda nem eksikliği engellenmelidir. Ayçiçeği bitkisine, akıllı sulama/hassas gübreleme uygulandığında, su, gübre ve ilaç kullanımında büyük tasarruf sağlanır. Akıllı sulama/hassas gübreleme ile sağlanan düzenli sulama ve gübreleme sayesinde bitki daha erken ürüne yatar, eşit su ve gübre dağılımından dolayı aynı zamanda olgunlaşır, tek seferde hasat imkânı doğar. Sık sık, azar azar su verildiği için, su, hava, gübre dengesi kolayca sağlanır. Topraktaki su durumu, tarla kapasitesinde tutulduğundan, fazla su, az su, aşırı gübre vs gibi streslerden bitki korunmuş olur” diye konuştu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol