CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü:

“Trakya Birlik avans fiyatını derhal açıklamalıdır”

CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü:

“Trakya Birlik avans fiyatını derhal açıklamalıdır”

24 Ağustos 2016 Çarşamba 00:47
CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü:

 CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Tekirdağ Milletvekili TBMM Başkanlık Divan Üyesi Emre Köprülü, ayçiçeği hasadı ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Köprülü’nün açıklaması şöyle:

“Ayçiçeği ve ayçiçeği yağının üretimi, ülkemiz ekonomisi ve toplum sağlığı için stratejik önem taşımaktadır. Özellikle Trakya ekonomisi için hayati ürünlerden biri olan ayçiçeğinde, hasadının başlamasıyla birlikte her yıl olduğu gibi bu yıl da, üreticilerin birçok sorunu gündeme gelmiştir.

Ülkemizin iklim ve toprak özellikleri dikkate alındığında, yağlı tohumlu bitkilerin üretimi bakımından büyük bir potansiyele sahip olmasına rağmen, yağ ihtiyacımızı karşılayacak düzeyde üretim gerçekleştirilememektedir.

Ayçiçeği üretimiyle ilgili istikrarlı bir planlamanın bu yıl da yapılmaması, mevcut üretim potansiyelinden yeterince yararlanılmamasına, bunun sonucunda ayçiçeği yağı açığının artmasına ve sanayinin dışarıya bağımlılığının fazlalaşmasına neden olmaktadır.

Özellikle Trakya Birlik’in geçen yıl olduğu gibi bu yıl da avans fiyat açıklamasında çok geç kalmış olması, çiftçimizi çok zor durumda bırakmaktadır. 

Fiyat açıklamasının gecikmesi ile birlikte çiftçi tüccara mahkûm edilmiştir. Ürününü düşük fiyattan satmak zorunda kalacak olan çiftçimizin zararı büyük olacaktır.

Trakya Birlik, çiftçinin hak ettiği fiyatı derhal açıklamalıdır.

Çiftçimizi zor durumda bırakan bir diğer konu ise üreticiye sözleşme zorunluluğu getirilmesi ve bu sözleşme süresinin 2 Eylül 2016 tarihine kadar olmasıdır. Sözleşme yapılmaması durumunda hiçbir desteklemeden yararlanamayan çiftçimiz için bu süre Ocak ayına kadar uzatılmalıdır.

Son Güncelleme: 24.08.2016 00:48
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol