Değirmendereli:

AKP, çiftçilerimizi ağa marabalığından şirket marabalığına dönüştürüyor

Değirmendereli:

AKP, çiftçilerimizi ağa marabalığından şirket marabalığına dönüştürüyor

18 Eylül 2014 Perşembe 08:08
Değirmendereli:
 6537 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu hakkında açıklama yapan CHP Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli “ Hükümet, büyük marketlerin bakkalları öldürmesine göz yumduğu gibi toprakların büyük işletmelerin elinde toplanmasını sağlamakta ve küçük çiftçiyi yok etme politikasını uygulamaktadır” dedi. Değirmendereli, açıklamasında şu ifadeler yer verdi: “Yeni çıkarılan 6537 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu ile bölgemizde kuru tarımda 130, sulu tarımda ise 50 dönümün altındaki arazi satışları yasaklanmış idi. Ancak gerekli detayda çalışma yapılmadan hazırlanan ve yürürlüğe konulan bu kanun maddesi uygulamada ciddi sıkıntılar yaşanmasına neden almaktadır.

İhtiyacına, borcuna karşılık gelecek kadar arazisini satmak isteyen çiftçilerimiz yukarıda telaffuz edilen miktarlardan az olan 5, 10,20 dönüm arazi satışlarında zorlukla karşılaşmaktalar.

Yani çıkarılan yasa hayatın gerçekleriyle uyumlu değil.

Bu konuda hemşehrilerimizden aldığım yoğun şikayetler üzerine Tarım Bakanı Sayın Mehdi Eker ile ve Tarım Reformu Genel Müdürü Sayın Gürsel Küsek ile görüşmeler yaptım.

Bu konuda yaşanan problemlerin çözümü ile ilgili olarak yakın zamanda (yaklaşık on gün içerisinde) yönetmelik çıkacağını ifade ettiler.

Ancak esas itibariye işletme başına düşen arazi miktarını yükseltmeyi amaçlayan bu yasayla “ İşletme Bazlı Kayda Geçmeyi”  planladıklarını ifade eden Sayın Genel Müdür, küçük parsellerin de tapuda “çiftçiliği bırakıyorum” beyanı verilmesiyle satışının yapılabileceğini belirtmişlerdir.

Her konuda olduğu gibi büyük işletmelerin gelişmesi yönünde politika uygulayan,çiftçilerimizi ağa marabalığından şirket marabalığına dönüştüren AKP hükümeti, büyük marketlerin bakkalları öldürmesine göz yumduğu gibi topraklarınbüyük işletmelerin elinde toplanmasını sağlamakta ve küçük çiftçiyi yok etme politikasını uygulamaktadır. Milyonlarca çiftçimiz buna yanıtı ise önümüzdeki genel seçimde verecektir.”

Son Güncelleme: 19.09.2014 08:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol