Edirne İl Genel Meclisinin CHP’li Üyesi Mehmet Ali Yetim:

“Buğday ve ayçiçeği desteklemeleri bir an önce ödenmeli”

Edirne İl Genel Meclisinin CHP’li Üyesi Mehmet Ali Yetim:

“Buğday ve ayçiçeği desteklemeleri bir an önce ödenmeli”

10 Ocak 2017 Salı 00:51
Edirne İl Genel Meclisinin CHP’li Üyesi Mehmet Ali Yetim:

 “Buğday ve ayçiçeği desteklemeleri bir an önce ödenmeli”

HÜSEYİN ÜNSAL YÜCEL

Edirne İl Genel Meclisi’nin CHP’li Üyesi Mehmet Ali Yetim, dün yaptığı açıklamada, köylerde yürütülen çalışmalar, destekleme ödemeleri ve Keşan Ziraat Odası Başkanlığı tarafından asılan pankartla ilgili değerlendirmede bulundu.

Bölgede etkili olan kar yağışı nedeniyle Edirne İl Özel İdare ekiplerinin yoğun bir çalışma içerisinde olduğunu belirten Yetim, “Köy yollarının açık kalması adına, büyük bir özveriyle çalışmalarını sürdürüyor. Şuan itibariyle, Keşan’ın hiçbir köy yolunun kapalı olduğuna dönük bir şikayet yok. Bundan ötürü de, Keşan şantiyesinde çalışan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi. “Çiftçilerimiz açısından son derece iyi oldu.” dedi.

KAR, ÇİFTÇİLER İÇİN NİMET

Mehmet Ali Yetim, kar yağışının çiftçiler için büyük bir nimettir olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: “Bölgemizde ciddi bir kuraklık yaşanması nedeniyle, tüm çiftçilerimiz bu kar yağışını bekliyordu. Bu kar yağışı, çiftçilerimiz açısından son derece iyi oldu. Bölgemize karla birlikte bereket yağdı diyebiliriz.”

DESTEKLEMELERİN YATIRILMASI BEKLENİYOR

Çiftçinin desteklemelerin yatırılmasını beklediğini dile getiren Yetim, “2016’nın aralık ayı sonuna kadar desteklemelerin verilmesi gerekiyordu ama verilmediğini görmekteyiz. Biran önce bunların ödemelerinin yapılması gerekiyor. AKP Edirne Milletvekili Rafet Sezen’in ‘2016 yılında tarım ve hayvancılık alanında Edirne’ye 248 milyon TL destekleme ödemesi yapıldı.’ diyor ama bu paralar nereye gittiğini bilmiyorum. Çiftçinin parası kalmadı. Bizim isteğimiz, buğday ve ayçiçeği desteklemelerinin biran evvel ödenmesini istiyoruz. Artık, bunlar verilmeye başlansın ki, çiftçiler zor durumda kalmasın.” diye konuştu.

BAKANIN NE GİBİ DESTEK VERDİĞİNİ BİR TÜRLÜ ÇÖZEMEDİM

Mehmet Ali Yetim, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun geçen ay Keşan’a geldiğini ve Keşan Ziraat Odası Başkanlığı tarafından “Çiftçiye verdiğiniz destekten ötürü teşekkür ediyoruz.” şeklinde pankartlar astığını hatırlatarak, şunları söyledi: “Bakanın ne gibi destek verdiğini bir türlü çözemedim. Bu konuda, Keşan Ziraat Odası Başkanlığı’ndan bir açıklamada bekledik ama açıklama yapılmadı. Sadece yüz görümlüğü için pankart asılmaz. Gerçekten bir şeylerden yararlanmışsanız, bu konuda teşekkür edersiniz. Ama çiftçiler bu pankarttan bir şey anlamadı. Çiftçi, kurum ve kuruluşları destekleme ödemelerini gündeme getirmeliler. Çiftçilere destekleme ödemesi yapılması durumunda, ekonomik anlamda da, belli bir hareketlilik yaşanacaktır. Bundan ötürü de, kısa süre içerisinde hesaplara yatırılmalıdır.”

Son Güncelleme: 12.01.2017 00:41
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol