Enez Ziraat Odası Başkanı Karaca:

“Alternatif tarıma yönelmeyen çiftçi kaybolup gidecek”

Enez Ziraat Odası Başkanı Karaca:

“Alternatif tarıma yönelmeyen çiftçi kaybolup gidecek”

08 Kasım 2013 Cuma 07:58
 Enez Ziraat Odası Başkanı Karaca:
 Enez Ziraat Odası Başkanı Ahmet Karaca, önceki gün yaptığı açıklamada, bu yıl sadece çeltik üreticilerinin hem ürününden hem de fiyattan memnun olduğunu belirterek. “Bunların dışında kalan üreticilerin neredeyse tamamı daha şimdiden bankalarda kredi kuyruğuna girdi” dedi.

BİR TEK ÇELTİKÇİNİN YÜZÜ GÜLÜYOR

Enez’de bu yıl 21 bin 200 dönüm alanda çeltik ekildiğini ve ortalama dönüm başına 750-1050 kilogram ürün alındığını bildiren Karaca,  şunları söyledi: “Çeltik üreticisi bu yıl hem ürününden hem de şu an için geçerli olan fiyatlardan memnun. Çeltik fabrikaları malın randıman durumuna göre çeltiği peşin 1 lira 30 kuruş ile 1 lira 45 kuruş arasında değişen fiyatlardan alıyor. Bu yıl çeltik üreticisinden başka kimsenin yüzü gülmüyor”  

DURUMUM İYİ DİYEN YOK

Önceki yıl önce 1 lira 60 kuruş olan ayçiçeği fiyatının çiftçinin malını satmak zorunda olduğu günlerde 1 liraya düştüğüne dikkat çeken ve ne oldu da böyle oldu? Diye soran Karaca, “2013 yılı için ben yaptığım çiftçilikten memnunun diyen bir tane çiftçi yoktur. Yok eğer ben memnunum diyen varsa o siyaset yapıyordur ve AKP’nin yandaşıdır.”şeklinde konuştu.

ÇİFTÇİLER DAHA BUGÜNLERDEN BANKALARDA KREDİ KUYRUNA GİRDİ

Enez ve bölge çiftçimizin alternatif tarım ürünlerine yönelmediği müddetçe kaderinin değişmeyeceğini ve para kazanamayacağı gibi üstüne zarar etmeye devam edeceğini de ileri süren Karaca, sözlerine şöyle devam etti: “Kendini yenilemeyen ve alternatif tarıma yönelmeyen üretici kaybolup gidecektir. Bir çok çiftçimiz daha bu günlerden bankalarda kredi kuyruğuna girmiş durumda. Hasadını yapmış, malını satmış çiftçinin durumu iyi olsa bankalarda kredi kuyruğunda işi ne?  Türkiye’de çiftçiler öyle bir çıkmazın içine girdi ki yüzde 40’ı şu an ellerindeki mevcut tarlalarını satsa bankalara olan borçlarını ödeyemez. Şu an için görünen durum bu

ALTERNATİF TARIM UYGULAMASINA GEÇİLMELİ

Açıklamasının sonunda buğday ekimlerinin halen devam etmekte olduğuna da değinen Karaca, “Çiftçilerimiz harçla borçla tarlalarını ekmeye çalışıyor. Herkesin cebinde bir bankanın mazot kartı var onunla işlerini çözmeye başlıyorlar. Buğday ekim fiyatlarında da geçen yıla göre ciddi artışlar olmaya başladı. Bu şartlarda bir kez daha söylüyorum alternatif tarım uygulamasına geçmeyen çiftçi yok olup gidecek” diye konuştu.

Son Güncelleme: 08.11.2013 07:59
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol