Ercan Kula:

“Et ithalatı için harcanan paralar, üreticiye ve yetiştiriciye destek olarak verilmeli”

Ercan Kula:

“Et ithalatı için harcanan paralar, üreticiye ve yetiştiriciye destek olarak verilmeli”

14 Eylül 2015 Pazartesi 08:34
Ercan Kula:
 Keşan’da celeplik yapan Ercan Kula, yaptığı açıklamada; Kurban Bayramı’na az bir zaman kala hayvan satışları ve sorunlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kurban Bayramı’na az bir zaman kaldığını ve hayvan satışlarının başladığını hatırlatarak, sözlerine başlayan Kula,Hayvanların satışı çok önemli değildir. Önemli olan yetiştiricinin elindeki mevcut hayvanları hastalıklara karşı korumasıdır. Bu yıl Kurban Bayramı’nda çok fazla para kazanamayabiliriz ancak, seneye kazanılabilir.” dedi.

FİYATLARIN YÜKSEKLİĞİ GİRDİ MALİYETLERİNDEN KAYNAKLANIYOR

 Et fiyatlarının yüksek olduğunu kaydeden Kula, şöyle konuştu: “Fiyatlar yüksek ancak, bu durum girdi maliyetlerinin yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Bazı çevreler, ‘Yetiştirici, kendi yemini kendisi üretsin. Devlet bu konuda gerekli desteklemeleri veriyor.’ diyor. Acaba bir tarla ekilişi, yem üretimi ve mazot fiyatı nedir? Ayrıca, devletin verdiği destek devede kulak kalıyor. Bunun hesapları yapılmadan herkes kendince bir şeyler gündeme getiriyor. Bunun yanı sıra; ülkemizde ithalat için harcanan paralar, üreticiye ve yetiştiriciye destek olarak verilse daha iyi olacağını düşünüyorum.”

SORUNLAR ÇÖZÜLMÜYOR, HAVANDA SU DÖVÜLÜYOR

Keşan’daki yetiştiricilerin ve üreticilerin sorunlarının çok fazla olduğunu dile getiren KulaKeşan’daki siyasiler ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, sorunları çözmek yerine havanda su dövüyorlar. Söylemler de hep lafta kalıyor. Çözüm üretecekler insanlar da küstürülerek kenarda kalıyorlar” dedi.

 KURBANLIK FİYATLARI ÇOK YÜKSEK SEVİYEDE TUTULMADI

Kurban fiyatları konusunda da değerlendirmelerde bulunan Ercan Kula sözlerini şöyle tamamladı: “Bayramda herkes kurbanını kesmek istiyor. Ancak, insanların alım gücü çok fazla yok. Bundan ötürü de, bölgedeki yetiştiriciler, yaşanan durumu göz önüne alarak, fiyatları çok yüksek seviyelerde tutmadı. Biz, sadece yaptığımız masrafları insanlara yansıtıyoruz.”

Son Güncelleme: 15.09.2015 08:46
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol