Gaytancıoğlu:

“Süt açığı kapıda”

Gaytancıoğlu:

“Süt açığı kapıda”

26 Şubat 2016 Cuma 00:09
Gaytancıoğlu:
 CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, hükümetin et ve süt politikasını eleştirdi. 

Uygulanan yanlış politikalar nedeniyle bugün süt fiyatlarının düşüklüğünün, et fiyatlarının ise yüksekliğinin konuşulduğunu dile getiren Gaytancıoğlu, 2008'de yaşanan durumun daha da kötüsünün yeniden yaşandığını söyledi. Gaytancıoğlu, "AKP et ve sütte bir türlü istikrarı yakalayamamıştır" dedi. 

SÜT FİYATLARI 90-95 KURUŞLARDA
Süt fiyatının Trakya bölgesinde 1 lira 10 kuruşun altına düştüğünü, Anadolu'da da 90-95 kuruş civarlarında olduğunu belirten Gaytancıoğlu, bir ineğin günlük maliyetiyle verdiği sütün fiyatının hemen hemen aynı, hatta altında olduğunu dile getirdi.

KIRMIZI ET AÇIĞI İÇİN GÜMRÜK VERGİLERİ SIFIRLANDI

“AKP, kırmızı et açığını kapatabilmek için üretimi ve üreticiyi destekleme yerine et ithalatına yönelmiş ve Türkiye % 250’lerde olan gümrük vergilerini sıfırlamıştır. Sıfırlamayı çok iyi beceren AKP hükümeti, bir türlü ithalatın çözüm olmayacağını anlayamamıştır.” dedi.

SÜT AÇIĞI KAPIDA
Etin raflara geldiğinde kilogram maliyetinin 38 lira olduğunu, 30 liranın altında kıyma satılmasının mümkün olmayacağını savunan Gaytancıoğlu, "Et bu kadar pahalı, süt fiyatı bu kadar düşük olursa bu hayvanlar 2008 yılında olduğu gibi kesime gider. Bu sefer de seneye süt açığı olur. AKP'nin tarım politikası iflas etmiştir. AKP Türkiye'yi yönetemediği gibi Türk tarımını hiç yönetememektedir." diye konuştu. 

OKUL SÜTÜ KAMPANYASI ELE ALINMALI

“Tarım bakanlığının görevi sağlıklı bir ürün olan süt tüketiminin daha da artmasını teşvik ederek, hiç içemeyen dar gelirli yurttaşlarımıza sütü bedava ulaştırmaktır. Bir dönem başlatılan ancak amacına ulaşmayan okul sütü kampanyası yeniden ele alınmalıdır.”

TARIMA DESTEK YOK

Sıfır faizle desteklenen işletmelerin iflas ettiğini dile getiren Gaytancıoğlu, tarıma yeterli desteklemenin yapılmadığını belirtti.

Gaytancıoğlu, “Devletin piyasaları yönlendirerek daha çok üreticiye desteklerle süt piyasasını da düzenlemesi gerekir. 2006 yılında çıkarılan Tarım Kanununun 21.maddesine göre GSMH’nın % 1’inin çiftçiye destek olarak verilmesi ve bu desteğin nitelikli bir tarım politikası ile üreticiye ulaştırılması gerekir.dedi.

 

Son Güncelleme: 27.02.2016 00:30
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol