Gaytancıoğlu: "Hükümet üreticiyi düşünmüyor"

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, dün yaptığı açıklamada et fiyatlarındaki artışı değerlendirdi.

Gaytancıoğlu: "Hükümet üreticiyi düşünmüyor"

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, dün yaptığı açıklamada et fiyatlarındaki artışı değerlendirdi.

07 Haziran 2018 Perşembe 09:46
Gaytancıoğlu: "Hükümet üreticiyi düşünmüyor"

AYŞİN SEÇİL GEZER

Kırmızı et fiyatlarındaki artışın sebebinin yem olduğunu dile getiren Gaytancıoğlu, şunları söyledi: "Kırmızı et fiyatlarının artmasının temel nedeni yem maliyetlerinden kaynaklanıyor. 1 kilogram et 50 TL diyelim, bu 50 TL'nin yüzde 70'ini oluşturan unsur yemdir. Siz bu yemin hammaddesini ithal ederseniz dışa bağımlı hale gelirsiniz. Meralarımızı kullanmıyoruz, meralarımıza yeterince bakmadığımız için hayvancılık yapanlar karma yem ile hayvanlarını besliyorlar. Yemin hammaddesi; arpa, buğday, soya, mısır, ayçiçeği küspesidir. Bunların tamamını biz ithal ediyoruz. Siz bunları ithal ederseniz, döviz de sürekli artarsa yem maliyetleri de artar. Son 3 ayda yeme yaklaşık yüzde 40 zam geldi. Bu tamamen ete yansır ama nedense süte yansımıyor. Üreticinin eline geçen süt fiyatına yansımıyor, yem arttığı için süt hayvancılığı kârlı değil. Et hayvancılığı da kârlı değil çünkü ithal et getiriyorlar. Parça et getiriyorlar, kırmızı et getiriyorlar, yemi neredeyse işlenmemiş yem getiriyorlar, yerli besicilik yapan hayvanların etleriyle ciddi bir rekabet söz konusu." 

ARPA HASADI ÇOK KÖTÜ GEÇİYOR

Et fiyatlarını düşürmek adına ciddi politikalar izlenmesi gerektiğinin altını çizen Okan Gaytancıoğlu, açıklamasını şöyle sonlandırdı: "İç piyasada besi yapanların et fiyatları yükselmiyor, eline geçen fiyatlar yükselmiyor ama kasapta fiyatlar yükseliyor. Bu konuda hem denetim mekanizması yok hem de zaten maliyetler çok yüksek. Bunu düşürmek tabi ki çok kolay; ciddi anlamda tarıma kaynak ayırırsınız, destek verirsiniz, yem hammaddelerini ithal etmezseniz bunları içeride üretirsiniz, bunların fiyatlarını devlet belirler ve üretici kazanır, tüketici kazanır. Ekilmeyen arazi var ama Hükümetin bu yönde hiçbir politikası olmadığını görüyorsunuz. Buğday hasadı başladı ama önce arpa hasadı başlar. Şu anda arpa hasadı çok kötü geçiyor. Bu sene iklim kötüydü, ciddi anlamda buğdayı ve arpayı olumsuz etkileyecek gibi gözüküyor. Piyasada oluşan arpa fiyatları 83-84 kuruş, geçen seneki fiyatlarla aynı, geçen seneden bugüne mazot ne kadar arttı, gübre arttı. Üreticinin eline geçen fiyatları neden arttırmıyorsunuz? Hükümeti samimiyetsiz buluyorum. Hükümet bu konuda gereken adımları atmıyor. Hükümet üreticiyi düşünmüyor. Bizim için 24 Haziran ciddi bir şanstır. 24 Haziran'da bu Hükümet gidecek yerine üreticiyi düşünen, çiftçiyi düşünen, tüketiciyi düşünen Cumhuriyet Halk Partisi iktidarıyla ve onun Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'yle Türkiye rahat bir nefes alacak." 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol