Gaytancıoğlu: “Trakya Birlik = hayal kırıklığı”

HABER MERKEZİ

Gaytancıoğlu: “Trakya Birlik = hayal kırıklığı”

HABER MERKEZİ

23 Ocak 2017 Pazartesi 00:07
Gaytancıoğlu: “Trakya Birlik = hayal kırıklığı”

 HABER MERKEZİ

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Trakya Birlik’in önceki gün yapılan genel kurul toplantısına, Anayasa Değişiklik Teklifi oylamaları nedeniyle katılamadığını belirterek, toplantı  hakkında değerlendirmelerde bulundu. 75 TL/Ton olarak açıklanan ayçiçeği alım fiyatının büyük hayal kırıklığı olduğunu söyleyen Gaytancıoğlu, Trakya Birlik yönetimine istifa çağrısında bulundu.

Gaytancıoğlu, konuyla ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki Anayasa Değişiklik Teklifi oylamaları nedeniyle katılamadığım Trakya Birlik'in, 2015/2016 İş Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı Edirnemizde yapıldı.

Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Sezen de bu görevinin yanı sıra AKP Edirne Milletvekili olması nedeniyle Trakya Birliğin Mali Genel Kuruluna katılamadığından Başkan Vekili Hilmi Kahraman, ayçiçek ürünüyle ilgili kesin alım fiyatını yüzde 40 randımanlı ayçiçeği için 75 TL/Ton fark dahil 1,655 TL/Ton olarak açıkladı.

TRAKYA BİRLİK PİYASAYI ÖZEL SEKTÖRE TERK ETTİ

Böylece en az 100 TL/Ton olması  beklenen fiyatı farkı da 75 TL/Ton olarak açıklanmış oldu.

Bu fiyatları çiftçimizin ve toplumun hangi kesiminden olursa olsun elini vicdanına koyan hiç kimse kabul edemez. Maalesef çiftçimiz yine hayal kırıklığına uğramıştır. Üzülerek görüyoruz ki Trakya Birlik; çiftçinin dostu olmaktan uzaklaşmış, AKP iktidarıyla el ele vererek büyük bir üretim potansiyelimiz olmasına rağmen ayçiçeğinde ve yağlı tohumlu bitkilerde Türkiye'nin ithalatçı olmasının önüne geçememiştir. Trakya Birlik ayçiçeği piyasasını özellikle 2010 yılından sonra uyguladığı politikalarla adeta özel sektöre terk etmiştir.  Trakya Birlik son yıllarda ya piyasada geç fiyat açıklamış, ya da düşük fiyat açıklayarak piyasayı özel sektöre terk etmiştir. Böylece ayçiçeği piyasasına  küresel sermayeye sahip çok uluslu güçler egemen olmaya başlamıştır. Trakya Birlik ana sözleşmesinde yazılı bulunan ‘piyasaları düzenleme, üretici ve tüketicileri koruma’ iddialarını tamamen yitirmiştir.

İSTİFA EDİN

Dedelerimizin, babalarımızın kurduğu ve bir dönem ortak sayısı 150 bin olan Trakya Birlik, yanlış politikalarla yönetilmesi sonucu bugün ortak sayısını  40 binlere düşürmüş, çiftçilerimizi koruyucu ve destekleyici bir politika üretmekten aciz  bir konuma; AKP iktidarının güdümüne girmiştir. Dünya  ülkeleri arasında mazot ve gübreyi en yüksek fiyattan kullanan çiftçilerimizin durumu ve üretim maliyetleri ortada iken böyle bir fiyat açıklanması üzüntü vericidir.

Merak ediyorum Trakya Birliği AKP politikalarıyla yöneten Birlik yöneticilerinin her yıl 2 milyon ton civarında ayçiçeği ve yağı ithal ederek Türk çiftçisine verilmeyen paranın  Ukrayna, Arjantin, Şili, Fransa, Rusya ve Bulgaristan çiftçisine verilmesi dolayısıyla vicdanları sızlamakta mıdır?  Çiftçilerimiz haciz kıskacında iken verilen fiyatlar vicdanlarında kabul görmekte midir?

Hepimizin gördüğü üzere Trakya Birlik gibi önemli bir kurum öyle vekillikten arda kalan zamanla yönetilemiyor. Tüm bu durumlar neticesinde lütfen çiftçimizi daha fazla mağdur etmeyin, istifa edin!!!”

 

Son Güncelleme: 22.01.2017 23:56
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol