Genç Çiftçiler, 2017 yılında da desteklenecek

HABER MERKEZİ

Genç Çiftçiler, 2017 yılında da desteklenecek

HABER MERKEZİ

04 Nisan 2017 Salı 00:02
Genç Çiftçiler, 2017 yılında da desteklenecek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Resmi Gazete'nin 31 Mart 2017 tarihli sayısında yayımlanan "Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ" ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programına 2017 yılında da devam edileceğini bildirdi. 2016 yılında proje kapsamında desteklenen çiftçilerin sayıları hakkında bilgi veren Çelik, “Bakanlar Kurulu Kararı gereği 2016-2018 yıllarını kapsayacak şekilde genç çiftçi projelerine 30 bin TL hibe verilmesini öngören Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programına 2017 yılında da devam edilecek. 2016 yılında yaklaşık 15.000 genç çiftçiye çeşitli projeleri karşılığı olarak 450 milyon TL'lik hibe kullandırıldı. Bu bütçenin 337 milyon TL'si büyükbaş/küçükbaş hayvancılık projelerinde, 68 milyon TL'si arıcılık ve kanatlı projelerinde, 45 milyonu ise bitkisel üretim projeleri için kullandırıldı. Hayvancılık projeleri kapsamında; 8.514 genç çiftçiye kişi başı 6 adet olmak üzere toplam 51.084 büyükbaş hayvan ve 2.680 genç çiftçiye ise kişi başı 40'ar adet olmak üzere 107.200 adet koyun/keçi teslim edildi. Arıcılık ve kanatlı projeleri kapsamında 2.264 genç çiftçiye 68 milyon TL ve bitkisel üretim projeleri kapsamında 1.520 genç çiftçiye 45 milyon TL hibe verildi.” dedi.

TEBLİĞ RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI

2017 yılı için ise programın bütçesinin 483 milyon TL olarak belirlendiğini, 16.100 genç çiftçimize de hibe desteği verileceğini kaydeden Çelik, “Bu bütçenin 330 milyon TL'lik kısmının en az 11 bin genç çiftçiye büyükbaş/küçükbaş projeleri kapsamında verilmesi planlanıyor. Bu kapsamda genç çiftçilere en az 51 bin büyükbaş ve 100 bin küçükbaş hayvan dağıtılacak. Bu kapsamdaki hayvanlar geçen yıl olduğu gibi yine TİGEM tarafından temin edilecek.

Bütçenin diğer kısmı ise ana hatlarıyla ağıl ve ahır yapımı ile arıcılık, kanatlı, ipekböceği yetiştiriciliği, meyvecilik, seracılık ile tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği konularında verilecek.

Bu yıl, diğer yıldan farklı olarak tesis yapımı konusu da projeler içerisinde yer alacak ve genç çiftçilerin finans ihtiyacını gidermek amacı ile Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından daha etkin kredi kullanımı ve anahtar teslim proje gerçekleştirmeleri sağlanacak.” dedi.

BAŞVURULAR 7 NİSAN’DA BAŞLAYACAK

Projelerle ilgili başvuruların 7 Nisan Cuma günü başlayıp, 5 Mayıs Cuma günü sona ereceğini, başvurularda izlenmesi gereken yol ve uygulamaların ise geçen yıl ile aynı olacağını bildiren Çelik, ön başvuruların, çiftçiler tarafından hiçbir harcama yapılmaksızın, web tabanlı https://gencciftci.tarim.gov.tr uzantılı yazılım üzerinden, kesin başvuruların ise yerleşim biriminin bağlı olduğu il/ilçe müdürlüklerine şahsen yapılacağını kaydetti. Başvuruların, illerde vali veya vali yardımcısının başkanlığında kurulacak komisyonlar vasıtasıyla değerlendirileceğini aktaran Çelik, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Değerlendirme sonunda belirlenen genç çiftçilerle hibe sözleşmeleri, GTHB il ve ilçe müdürlüklerince imzalanacak ve projelerin uygulanmasına başlanılacak.

Hibe desteğinden faydalanacak çiftçilerde, Tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla 18 yaşını doldurmuş ve 41 yaşından gün almamış, ücretli çalışan, gerçek ve basit usulde vergi mükellefi, daha önceden Bakanlığın diğer hibe programından faydalanmış olmamak şartı aranacak.

Projeler, uygulamanın her aşamasında Bakanlığımızın ilgili birimleri tarafından takip ve kontrol edilecek."

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol