Gezi

Dınkırcı ve beraberindeki heyet, Bandırma Koyunculuk Araştırma İstasyonu’nda incelemelerde bulundu

Gezi

Dınkırcı ve beraberindeki heyet, Bandırma Koyunculuk Araştırma İstasyonu’nda incelemelerde bulundu

04 Kasım 2014 Salı 08:03
Gezi
 Bölgemiz ile ilçemizdeki tarım ve hayvancılığın gelişmesine katkı sağlamak amacıyla Kaymakamlığımız, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcilerimiz ve üreticilerimizle Balıkesir ile Bursa illerinde bulunan üretim, marka, profesyonel yöneticilik, işletme ve tesis anlamında örnek teşkil edecek olan yerlere yönelik inceleme gezisi düzenlendi.

İnceleme ve gezi programına İlçe Kaymakamımız Bekir Dınkırcı, Keşan Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Gökhan Kıyım, Keşan Ticaret Borsası Meclis Başkanı Necmi Kaymaz, Keşan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Yörük, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Tarım Grubu temsilcisi Habil Ataman, Edirne İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şenol Günday,  İpsala Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Darcan, Keşan Süt Üreticileri Birliği temsilcisi Hüseyin Yıldırır, Meyve Üreticisi Halden Çekiç, Keşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Ziraat Mühendisleri Volkan Diriker ve Nazım Saraç Katıldı.

30 Ekim 2014 Perşembe günü düzenlenen programın ikinci adresi Bandırma Koyunculuk Araştırma İstasyonu oldu. Dınkırcı ve beraberindekiler Enstitü Müdürü Müstakim Bayram ve ekibi tarafından karşılandı.

Amacı genetik kaynakların korunması ve hayvan ıslahı olan enstitü hakkında bilgi veren Müstakim Bayram, Mevcut istasyonun Güney Marmara ve Ege Bölgesi’ne hitap ettiğini, 123 personelin çalıştığını, 20 bin 250 dekar arazi üzerine kurulu olan tesiste, biyoteknoloji, ıslah - genetik, su ürünleri, tarım ekonomisi araştırma, yemler - hayvan besleme, üretim ve işletme bölümlerinin bulunduğunu, Eylül Ayı sonu itibariyle ırk bazında Karacabey Merinosu, Kıvırcık, Sakız, Gökçeada, Bandırma, Ramlıç, Siyah Baş Alman, Xbax Merinos, Hampshire X Merinos ve melezleri olarak 2.961 adet koyun, saanen ve melezleri olarak 191 adet keçi, 282 manda ve 203 adet sığırın bulunduğunu belirtti.

Bayram, toplam 13.688 dekarlık alanda üretim deseni olarak buğday, arpa, mısır, ayçiçeği, fiğ, yonca ekildiğini, 2013 yılı sonu itibariye 3.772.083 ton ürün elde edildiğini, bunların bir kısmının tesisteki mevcut hayvanların yem ihtiyacı için kullanıldığını, kalan bölümün ise satıldığını ifade etti. Bayram, 1.250 tonluk 2 adet tahıl silosu ile 1 adet otomasyon sistemli yem hazırlama ünitesinin bulunduğunu, şu anda Halk Elinde Hayvan Islahı Ülkesel Projesi, Gen Kaynaklarının Korunması Projesi, Diğer Hayvancılık Projeleri ve Su Ürünleri Projeleri olarak toplam 34 proje çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Bayram’ın bilgilendirmesinin ardından istasyona ait 5 laboratuvar, ahırlar ve ağıllar gezilerek incelemelerde bulunuldu.

Gezi sırasında İlçemizdeki üreticiler, karşılaşılan sorunlar ve çözüm yolları konusunda konunun uzmanlarına danışma fırsatı buldu. Karşılıklı bilgi ve tecrübe paylaşımı yapılarak uygulama çalışmaları yerinde görüldü.   

Son Güncelleme: 05.11.2014 10:52
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol