Günday, 300 koyun projesini değerlendirdi

Edirne İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şenol Günday, TİGEM (Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü) tarafından hayata geçirilen 300 koyun projesinin başvuru işlemlerinin başladığını söyledi.

Günday, 300 koyun projesini değerlendirdi

Edirne İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şenol Günday, TİGEM (Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü) tarafından hayata geçirilen 300 koyun projesinin başvuru işlemlerinin başladığını söyledi.

25 Şubat 2018 Pazar 23:42
Günday, 300 koyun projesini değerlendirdi

AYŞİN SEÇİL GEZER

Başvuruların 21 Şubat 2018 Çarşamba günü elektronik ortamda başladığını ifade eden Günday, “TİGEM, proje kapsamında Ziraat Bankası aracılığıyla sözleşme imzalayacağı yetiştiricilere 300 başa kadar küçükbaş hayvanı ücreti karşılığında satacak. Kurumca, bakım, besleme ve hayvan sağlığı masrafları için avans verilecek. Doğacak kuzuların alımı garanti edilecek ve taban alım fiyatı önceden belirlenecek. Projeye göre, üretim sürecinde, yetiştiriciye bakım ücreti ve sigorta bedeli avans olarak verilecek. Sözleşme imzalanacak yetiştiricilere kendi işletmelerinde TİGEM tarafından eğitim imkânı sağlanacak. Sütten kesimi müteakip kuzular alınacak, masraflar düşülerek hak edişi üreticiye ödenecek. Üretilecek tüy ve süt yetiştiricinin olacak. Üreticilerin bu hayvanlar için yaptıracağı TARSİM sigortası da ücretsiz olacak ve Bakanlık tarafından desteklenecek. Köyüne dönene 300 koyun projesi için başvuru işlemleri TİGEM internet sitesi aracılığıyla gerçekleştirilecek. En az bin 666 üreticinin dahil edileceği projede, üretici başına toplam 300 başa kadar küçükbaş hayvan verilmesi hedefleniyor.” dedi.

KİMLER YARARLANABİLECEK?

Şenol Günday, köyüne dönene 300 koyun projesinden yararlanmak isteyenlerde bulunması gereken şartları şu şekilde sıraladı: “Üretim yapacağı yerin mera alanı, Kaba yem üretebilirliği, Hayvan varlığı, Cinsiyet ve yaşı (Genç çiftçi olması önemlidir), Hayvan barınağına sahip olması, Halen hayvancılıkla uğraşıyor olması gibi kriterler göz önüne alınıp değerlendirilecektir.”

PROJEYE BAŞVURU SÜRECİ ŞÖYLE İŞLEYECEK: 

  1. internet adresinde ön başvuruların alınması
  2. Başvuruların TİGEM tarafından değerlendirilmesi
  3. TİGEM tarafından başvuruları kabul edilen yetiştiricilerin Ziraat Bankası tarafından değerlendirilmesi
  4. Kazananların duyurulması
  5. Kredisi onaylanan yetiştiriciler ile Ziraat Bankası ve TİGEM arasında sözleşmelerin imzalanması
  6. Hayvanların temini ve teslim edilmesi
  7. Teslim edilen hayvanların il/ilçe müdürlükleri tarafından aşılama ve küpelenmesinin ücretsiz olarak yapılması 
  8. Yetiştiriciye bakım giderleri ve sigorta bedeli için avans verilmesi
  9. Doğacak dişi kuzular için TİGEM tarafından yetiştiriciye alım garantisi verilmesi 
  10. Alınacak dişi kuzuların Bakanlığın diğer projelerinde değerlendirilmesi.
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol