Kaya: “Kooperatifimize kasıtlı ve planlı suçlamalar yapılmaktadır”

Altınyazı Karasaz Sulama Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Alaettin Kaya, Altınyazı Karasaz Sulama Kooperatifi ile ilgili olarak yerel basında yer alan haberler nedeniyle açıklamada bulundu.

Kaya: “Kooperatifimize kasıtlı ve planlı suçlamalar yapılmaktadır”

Altınyazı Karasaz Sulama Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Alaettin Kaya, Altınyazı Karasaz Sulama Kooperatifi ile ilgili olarak yerel basında yer alan haberler nedeniyle açıklamada bulundu.

Medya Keşan
Medya Keşan
25 Mart 2020 Çarşamba 11:22
780 Okunma
Kaya: “Kooperatifimize kasıtlı ve planlı suçlamalar yapılmaktadır”

BÜLENT SAYLAM

Kaya, “Bazı çevreler tarafından kooperatifimize kasıtlı ve planlı suçlamalar yapılmaktadır. Bu kişilerin Altınyazı Karasaz Sulama Kooperatifini yıpratmak ve sulamanın el değiştirmesini sağlamaktır. Biz oyunlara gelmeyeceğiz. Bizim işlerimize karışmaya kimsenin hakkı yoktur.” dedi. 

23 YILDIR ORTAKLARINA VE BÖLGE ÇİFTÇİSİNE HİZMET ETMEKTEDİR

Kaya, son zamanlarda Altınyazı Karasaz Sulama Kooperatifini karalayan söylemler nedeni ile kooperatifimiz adına açıklama doğduğunu belirterek şunları kaydetti: “Altınyazı Sulaması bölgemizin en eski sulamasıdır. Karasaz Sulama Kooperatifi de bu bölgenin ilk sulama kooperatiflerinden birisidir. Kooperatifimiz 1997 yılında kurulmuş olup 23 yıldır ortaklarına ve bölge çiftçisine hizmet etmektedir. Hizmete başladığı yıldan bu yana sulamadan faydalanan kooperatifimizin hizmetlerini bilen birisiyim. Şimdi de yönetimdeki arkadaşlarımız ile birlikte bu kooperatifi daha güçlü hale getirmek ve ortaklarımıza daha iyi hizmet verebilmek için göreve geldik. Bu görevi en iyi şekilde yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.” 

YAPTIĞIMIZ YATIRIMLAR İLE ÇELTİK EKİLİŞİ % 100 ORANINA KADAR ÇIKMIŞTIR

Altınyazı Karasaz, Sulamasının barajının 1969 yılında faaliyetine başladığını, sulamanın Karasaz bölümünün inşaatının ise 1983-84 yıllarında hizmete açıldığını hatırlatan Kaya, “Kısacası Altınyazı Karasaz Sulaması, eski sulamadır. Ancak bu kooperatif büyük fedakarlıklarla sulamayı ayakta tutarak bu günlere getirmiştir. Tesislerin yıpranması ve zamana bağlı arızaları bahane etmeden en iyi şekilde hizmet vermiştir. Sulamanın inşaatında ovanın dörtte birine (%25) çeltik ekilmesi, planlanmış kanallar ona göre inşaa edilmiş olmasına rağmen kooperatifimizin aldığı tedbirler ve yaptığı yatırımlar ile çeltik ekilişi %100 oranına kadar çıkmıştır. Sulama yıllarca üyelerine ve çiftçilerine artı değer kazandırmıştır.” dedi.

BARAJIN BOŞ OLMASININ SEBEBİ AŞIRI KURAKLIĞIN SONUCUDUR

Altınyazı Barajının boş olduğu ifade edilerek kooperatiflerinin başarısızlıkla suçlandığını söyleyen Kaya, “Halbuki Altınyazı Barajı, Hamzadere, Sultanköy ve Yenikarpuzlu Barajlar gibi Meriç Nehrinden doldurmaya elverişli değildir. Altınyazı Barajı suyunun dörtte üçü yağmurla dolmaktadır. Meriç Nehrinden doldurulması gereken bölümü çok az ve çok maliyetlidir. Yaz aylarında sulamada kullanılan suyun büyük bölümü de Meriç Nehrinden karşılanmaktadır. Bizler sulayıcılar olarak her yıl olduğu gibi su ihtiyacımızı yine Meriç Nehrinden karşılayacağız. Kooperatifimiz sulama sahası içinde yaptığı yatırımlar ile drenajlara dökülen boşaltma sularının tekrar kullanarak Altınyazı Barajına aktarılmayan suyu telafi etmektedir. Bu yöntem çok daha az kayıplı ve ekonomiktir. Barajın boş olmasının sebebi aşırı kuraklığın sonucudur. Ancak her şeye rağmen 2020 yılı ve gelecek yıllar için kooperatifimizce gerekli tedbirler alınacaktır.”  şeklinde konuştu.

BİZ BU OYUNLARA GELMEYECEĞİZ

Açıklamasının sonunda birilerinin Altınyazı Karasaz Sulama Kooperatifini yıpratmak ve sulamanın el değiştirmesini sağlamak olduğunu dile getiren Kaya, şunları ifade etti: “Bizim baraja aktaramadığımız 5-6 milyon metreküp suyun hesabı yapılmaktadır. Bu su ile çok olsa 4 bin dekar yer sulanır. Halbuki çok başarılı gibi gösterilen Hamzadere Sulama Birliği 2020 yılında Sultanköy Sulamasında baraj altındaki İbriktepe arazileri ile İpsala Merkez ve Turpçular Köyü sınırlarındaki en az 5 bin dekar araziye su veremeyeceğini ilan etmiştir. Demek ki kurak dönemlerde böyle tedbirler alınmaktadır. Bizim de sulamada ekim alanlarını sınırlamamız normaldir. Bazı çevreler tarafından kooperatifimize kasıtlı ve planlı suçlamalar yapılmaktadır. Bu kişilerin Altınyazı Karasaz Sulama Kooperatifini yıpratmak ve sulamanın el değiştirmesini sağlamaktır. Onların amacı Altınyazı Karasaz çiftçisine daha iyi hizmet etmek değil Altınyazı Karasaz Sulamasının imkanları ile başka sulamanın sulama suyunu garanti altına almaktır. Biz bu oyunlara gelmeyeceğiz. Altınyazı Karasaz Sulamasının ortaklarına kooperatifine ve sulamasına sonuna kadar sahip çıkmaktadır ve çıkacaktır. Bizim işlerimize karışmaya kimsenin hakkı yoktur. Buna izin vermeyeceğiz.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol